Hitvesi rekordot döntött Fülöp herceg

2009. április 22., szerda, Magazin

Megdöntötte szombaton a brit monarchia hitvesi rekordját Fülöp edinburghi herceg. II. Erzsébet királynő férje 57 éve és 70 napja számít uralkodói házastársnak, ennyi idő telt el ugyanis azóta, hogy felesége 1952. február 6-án, édesapja, VI. György halála után Nagy-Britannia trónjára lépett. Az előző, most megdöntött rekordot III. György felesége, Charlotte királyné tartotta, aki 1761-ben esküdött örök hűséget az egy évvel korábban megkoronázott királynak, és 1818-ban hunyt el.

Az idén 83 éves II. Erzsébet királynő és a 88. évében járó Fülöp herceg több emberöltőn átívelő, súlyos családi és társadalmi válságokat átvészelő, 1947-ben kötött frigyének története még a II. világháború előtt kezdődött. Erzsébet — akkor még ifjú hercegkisasszonyként — ugyanis már kislánykorában fülig beleszerelmesedett a hontalan és pénztelen, fiatal brit-görög nemesbe. Udvari krónikások szerint a szerelem már akkor kibontakozott, amikor Erzsébet és Fülöp — legalábbis hivatalosan — először találkozott. Ez 1939 júliusában történt, amikor a királyi család rövid látogatást tett a dartmouth-i haditengerészeti akadémián. Az eseményt szervező Lord Mountbatten, VI. György távoli rokona, India későbbi alkirálya — akit negyven évvel később az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) pokolgépe ölt meg — saját első unokaöccsét bízta meg a két ifjú hercegnő, a 13 éves Erzsébet és húga, Margit szórakoztatásával. A görög uralkodóházból származó Fülöp, a hercegnői kísérőnek kijelölt 18 éves dartmouth-i kadét a családi kapcsolatok révén már korábban is ismerte a királyi hölgyeket, ám az udvari évkönyvek ezt a találkozót jegyzik fel elsőként. Az elegáns, frissen végzett tengerésztisztet nem sokkal később aktív szolgálatba szólította a háború, de a kapcsolat nem szakadt meg, és a brit sajtó a negyvenes évek közepétől már románcról pletykált. Nem alaptalanul: Fülöp 1947 februárjában hivatalosan lemondott a görög trónra támasztott igényéről, és Mountbatten vezetéknévvel honosított brit állampolgár lett. Július 9-én a Buckingham-palota bejelentette az eljegyzést, négy hónapra rá pedig az ifjú pár egybekelt.

Fülöp és az esküvő után öt évvel trónra lépő Erzsébet házasságának szilárdsága nem bizonyult követendő példának a leszármazottak kö­rében. A házaspár négy gyermeke közül három — Károly trónörökös, András yorki herceg és Anna hercegnő — elvált, és már csak a legkisebb királyfi, Eduárd herceg él együtt első hitvesével. Károly és az 1997-ben autóbalesetben meghalt Diana hercegnő kölcsönös — és nyilvános — házasságtörésekkel tarkított, válásba, majd tragédiába torkolló családi botrányát sokan a brit monarchia egyik legsúlyosabb válságának tartják.

Fülöp hívei és bírálói megegyeznek abban a véleményükben, hogy az edinburghi herceg sem ,,könnyű" ember. Nem elsősorban az állítólagos hűtlenkedéseiről rendre lábra kapó — bár ugyanilyen rendszerességgel cáfolt — pletykák miatt, hanem azért, mert általában egyenesen, nemegyszer érdes stílusban kimondja, amit gondol, kínos perceket okozva a rettegő udvari protokollosoknak. Leghíresebb nyilvántartott elszólásainak egyike Magyarországon hangzott el 1993-ban, amikor egy brit turistának azt mondta, hogy ,,maga még nem lehet itt olyan régen, hiszen nincs is sörhasa". Előkelő helyen jegyzik hivatásos udvari megfigyelők azt a figyelmeztetését is, amelyet 1986-ban intézett Kínában tanuló brit diákokhoz, mondván: ha túl sokáig maradnak, ferde szeműen térnek haza. Néhány éve, az egyik skóciai elektronikai gyárban tett látogatása alkalmával egy szerinte kevéssé sikerült termékre azt mondta: ez úgy néz ki, mintha egy indiai rakta volna össze. Cate Blanchett színésznővel, akivel egy fogadáson elegyedett szóba, elromlott DVD-lejátszóját akarta megcsináltatni, miután értesült róla, hogy az Oscar-díjas világhíresség a ,,filmiparban" tevékenykedik.

A hivatásos királyi életrajzírók mindazonáltal határozottan állítják, hogy Fülöp az elmúlt hat évtized legnagyobb viharai közepette is megingathatatlan támasza volt Erzsébetnek, és az, hogy e viharok nem sodorták zátonyra a brit monarchia intézményét, egyértelműen az uralkodó és az edinburghi herceg sziklaszilárd házasságának köszönhető.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1333
szavazógép
2009-04-22: Magazin - x:

Ma meteorraj figyelhető meg

A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák látható ma. Első ismert megjelenése Kr. e. 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az ,,esőként hulló csillagokat". ,,Minden év április 22. táján vissza-visszatérő meteorraj, amely a hajnali égen figyelhető meg a legjobban" — mondta Mizser Attila, a Magyar Csillagászat Egyesület (MCSE) főtitkára.
2009-04-22: Magazin - x:

Hétméteres húsvéti tojás

Hét méter 25 centi magas tojással Románia a húsvéti tojás új méret-világrekordere.