Csökkent a cégalapítási kedv — Incze Ibolya

2009. április 29., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az év első negyedében Háromszéken 272 vállalkozást jegyeztettek be, amiből 172 egyéni (azaz jogosítást szerző természetes személy, román betűszóval: PFA), száz pedig korlátolt felelősségű társaság.

Ugyanebben az időszakban 146 céget töröltek a nyilvántartásból. A megszűnt vállalkozások aránya tehát meghaladja a létrehozottak felét, az 54 százalékot, ami szintén visszaesést mutat az 1990—2009 közötti átlaghoz képest, amikor a bejegyzett vállalkozásoknak csak megközelítőleg harminc százalékát tették ki a megszűntek. A múlt év hasonló időszakához viszonyítva a bejegyzés közel hat százalékkal kevesebb volt, s ennél is jóval nagyobb mértékben, 52 százalékkal csökkent a jegyzett törzstőke. Az adatokat nyilvánosságra hozó megyei kereskedelmi és iparkamara úgy véli, idén a helyzet még romlani fog az átalányadó bevezetése következtében.

Az év első három hónapjában tizennyolc, külföldi tőkével alapított céget hoztak létre megyénkben, több mint negyedével kevesebbet, mint tavaly a megfelelő időszakban. Ezzel szemben viszont negyvenháromszorosával növekedett a dollárban számolt tőkebeáramlás, mely elérte a 67 765 dollárt. Az 1990 decemberétől vezetett adatok összesítése szerint a cégalapító külföldiek között első helyen Magyarország áll 417 vállalkozással és 29,5 millió dollárt kitevő tőkebehozatallal. A hosszabb időn át is vezető hollandok a második helyen szerepelnek 15 céggel és 17,1 millió dolláros tőkével, harmadikok a németek, akik 89 cég alapításába 13,1 millió dollárnyi összeget fektettek.

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szerint a pénzügyi és gazdasági válság az eddiginél is szükségszerűbbé teszi a külföldi tőke idevonzását, ehhez viszont koherens stratégiára van szükség, melyben kiemelt fontosságot kap a megye infrastruktúrájának javítása, a brassói repülőtér megépítésének szorgalmazása, illetve a köz- és magánszféra közötti partnerség. A kamara ugyanakkor a hazai tőke Háromszékre vonzását is életbe vágóan fontosnak tartja, amire a helyhatóságoknak is fokozottan oda kell figyelniük.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1342
szavazógép
2009-04-29: Pénz, piac, vállalkozás - x:

A Halland-modell (Városrehabilitáció) — Iochom István

A Wellenreiter-ház — a főtér legrosszabb állapotban lévő épülete
A kézdivásárhelyi Asimcov-iroda április 23-án egész napos konferenciát szervezett, melyen A székelyföldi vállalkozók képzése — szakmai tudáslánc program keretében a sikeres svédországi Halland-modellt ismertette annak ötletgazdája, Christer Gustaffson, a jönköpingi Nemzetközi Üzleti Iskola igazgatója.
2009-04-29: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Vállalkozói szervezetek megállapodása (Együttműködés)

Három magyarországi, felvidéki és székelyföldi vállalkozói szervezet kötött megállapodást a Szentgyörgy Expó alkalmával. A Heves megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány, a nagykaposi Regionális Vállalkozásfejlesztési Szövetség és a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (Asimcov) vezetői — Juhász Levente ügyvezető igazgató, Fuksz Sándor elnök és Bagoly Miklós Levente elnök — látták el kézjegyükkel a dokumentumot.