Leonardo-portré

2009. május 13., szerda, Magazin

Leonardo da Vinci élénk színekben pompázó portréját fedezte fel egy olasz kutató az arezzói dóm ólomüvegablakán.

Alezzandro Vezzosi, a Museo Ideale igazgatója kutatásairól Leonardo portréi című új könyvében számol be. A múzeum egyébként a toscanai Vinciben, Leonardo da Vinci szülővárosában látható, ahol a reneszánsz művész 1452-ben látta meg a napvilágot ― olvasható a Discovery News hírei között (http://discovery.com).

A felfedezett portré egy szeretetre méltó, szakállas, idős urat ábrázol vörös kalapban. A figura egyike az alakoknak, amelyek a katedrális jobb falának színes üvegablakain megelevenedő bibliai történet, Lázár feltámasztásában láthatók. A szépséges üvegablakok a korabeli neves francia üvegablakfestő, Guillaume de Pierre di Marcillat (1475―1529) keze munkáját dicsérik. ,,A portré káprázatos intenzitásával tűnik ki" ― mutatott rá Alezzandro Vezzosi, aki szerint az ólomüveg-ábrázolás 1520 körül készühetett, vagyis egy évvel azután, hogy Leonardo a franciaországi Amboise-ban elhunyt. Vezzosi szerint feltételezését alátámasztja az a tény, hogy a jelenetben felsejlik Az utolsó vacsora egyik alakja.

,,A szakállas aggastyán melletti alak erősen emlékeztet Máté arcélére Leonardo mesterművéből" ― mondta.

Guillaume de Pierre di Marcillat Itáliában Donato Bramante építésszel és Raffaellóval együtt dolgozott. Legismertebb tanítványa Giorgio Vasari festő, építész és művészettörténész volt. ,,Meggyőződésem szerint Leonardóval is találkozott, míg Arezzo és Róma között »ingázott«" ― tette hozzá Vezzosi.

Senki sem tudja, hogy valójában hogyan is nézett ki Leonardo da Vinci, ugyanis nincs egyetlen hiteles portréja sem. Alezzandro Vezzosi szerint Leonardo esetében ötféle portrétípus ismert, ám ezeknek vannak hasonló elemei, például a szakáll. ,,Leonardót tanulmányozva mindent hipotézisként kel felfogni" ― írta a könyv előszavában Carlo Pedretti, a Kaliforniai Egyetem Leonardo Kutatóközpontjának igazgatója.

Az egyetlen hiteles ábrázolás egy önarckép, pontosabban vázlat, egy rejtélyes kalapos alak sziluettje, amelyet a művész negyvenéves korában vetett papírra. A történeti források, beleértve Giorgio Vasarit, Leonardót rendkívüli szépségű férfiként írják le, ám az évek múlása nyomot hagyott a valamikor jóképű firenzei géniusz arcán. Különböző források szerint hatvanévesen Leonardo da Vinci lényegesen idősebbnek tűnt koránál, s több portrén a balkezes művész jobb keze élettelenül lóg, ami arra utal, hogy élete utolsó éveiben a reneszánsz nagy mesterét szélütés élte. ,,A Guillaume de Pierre di Marcillat üvegfestő által készített arckép a kalapos, szakállas idős urat ábrázoló portrék kategóriájába tartozik" ― vélekedett Alezzandro Vezossi.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1333
szavazógép
2009-05-13: Magazin - x:

Elénekelte a CV-jét, csak úgy dőltek az állásajánlatok

Eredeti ötlettel állt elő egy francia munkanélküli férfi: a Daily Motion videómegosztó oldalon tette közzé CV-jét, mégpedig úgy, hogy szakmai múltját és képességeit megénekelte.
2009-05-13: Riport - x:

Madárfészek — Kisgyörgy Zoltán

Mifelénk, ha bedeszkáznak valamit, annyit jelent, hogy gerendákra szegezett deszkákkal befedik. Ezt szokták emlegetni, akárhányszor az erdővidéki Bodosról esik szó. Olyan fekvésű falu, hogy be lehetne deszkázni — mondják. A Barót vize mellékpatakának völgyfejében félkörben magasabb dombok ölelik közre. „Gyertek rucatojásért Bodosba", „Olyan, mint a bodosi szekér!", „Úgy talál, mint a bodosi lakodalom!" — se szeri, se száma a településhez kötődő szólásmondásoknak. Milyen is valójában ez a kis falu, mely, ha úgy tetszik, város: Barót peremtelepülése? Bodos élő falu.