Nemzeti önérzetükben sértve érzik magukat a háromszéki románok a Trianon-megemlékezés, Sepsiszentgyörgy polgármesterének bizonyos kijelentése és egyebek miatt — fejtette ki szószólójuk a megyei tanács tegnapi ülésén. A tanácselnök kivédte a vádakat, s hangsúlyozta, együttes erővel inkább a megye fejlesztésével kellene foglalkozniuk, mint átpolitizálni a közgyűlést.
FelháborÃtották, sÅ‘t, sokkolták a helybeli román közösséget az utóbbi napok történései — mondotta Ioan Solomon. A Román Szövetség-frakció nevében felszólaló politikus többször is hangoztatta, nemzeti mivoltukban bántották meg Å‘ket, s a tanúsÃtott sértÅ‘ magatartással az illetÅ‘k átestek a ló túlsó oldalára. Ezt már nem lehet a választási kampány számlájára Ãrni, itt átgondolt akcióról van szó, s ez már aggasztó jelenség — tette hozzá.
Nem elég, hogy a nemzeti zászlóhoz láncolták a gyásztáblát, a tanácselnök jelenlétében Sepsiszentgyörgy polgármestere olyan elfogadhatatlan kijelentéseket tett — mint például „a nyakunkra jöttek" —, amelyek komoly elemzést követelnek. A sor folytatódik a Trianon kapcsán tartott megemlékezéssel — mondta Solomon, s feltette a kérdést: hogyan lehet megkérdÅ‘jelezni egy nemzetközi békeszerzÅ‘dést? Korábban a csÃkszeredai tiltakozó gyűlésen szólÃtották fel a román közösség tagjait: „területfoglalók, takarodjatok!" Bizonyos források szerint Sepsiszentgyörgyön a románság szent jelképének tartott Mihai Viteazul szobrát az RMDSZ el akarja távolÃtani, a róla elnevezett teret át kÃvánja keresztelni. Ezek nyÃlt támadást jelentenek a románok számára, s mivel kisebbségben vannak, egyetlen módja felháborodásuk kifejezésének, hogy testületileg az összes tanácshatározatot leszavazzák a jelen ülésen — szögezte le.
Tamás Sándor tanácselnök hangsúlyozta, az ülést ne politizálják át, foglalkozzanak a megye és a települések fejlesztésének kérdéseivel, s ezen együtt kell dolgozniuk. Amennyiben nemzetiségi problémákról kÃvánnak értekezni, arról is lehet, de külön pontban. Ami a vádakat illeti, visszautasÃtja azokat. A csÃkszeredai tiltakozáson Å‘ is részt vett, s ott semmi kitakarodásra utaló kijelentés nem hangzott el nyilvánosan. Amikor az RMDSZ hatalmon volt, nem tett különbséget a kistérségek között, mindenikre egyformán figyelt, nem úgy, mint a mostani hatalom, amely például a tanügyi fejlesztésre a megyének szánt pénzt a románok lakta Bodza-vidékre irányÃtja. Ami az EbbÅ‘l az intézménybÅ‘l magyar vezetÅ‘t távolÃtottak el feliratú táblát illeti, azt nem a román, hanem az európai uniós zászlóhoz láncolták, mégpedig azért, mert több bizodalmuk van az EU-ban, mint Bukarestben. Azért kellett odaláncolni, mert annak ellenére, hogy épÃtési engedélyük van a tábla kihelyezésére, s a megfelelÅ‘ illetéket is kifizették, ötször kellett újrahelyezni, mert titokzatos módon a tábla eltűnt. Különben olyan zászlórúdhoz láncolták, amelynek nincs épÃtési engedélye, s a prefektusnak, ha már annyira nagyon rendet akar teremteni, ahelyett, hogy a polgármestereket fenyegetné, a rendteremtést kellene azzal kezdenie, hogy épÃtési engedélyt vált ki a zászlóállványra. A Mihai Viteazul tér rendezése folyamatban. Mint ahogyan Å‘ büszke arra, hogy székely — fejtette ki Tamás —, megérti, hogy Solomonék is büszkék a románságukra, de vegyék tudomásul, hogy Románia nem csak a románoké, hanem az összes állampolgáré, mint ahogyan a Székelyföld sem csak a székelyeké, hanem az összes itt élőé, s együtt kell fejlesztésén dolgozniuk, mégpedig korrektül, nem kiváltságos politikával.
Kulcsár Terza József tanácstag, a Magyar Polgári Párt megyei elnöke megjegyezte, a trianoni döntés számunkra diktátum, s ha óhajtják, ülés után történelemleckét tart Solomonéknak.