Pénzt osztott a kormány a választás előttA román pártokat csak a románok lakta vidékek érdeklik — Váry O. Péter

2009. június 12., péntek, Közélet

A vasárnapi EP-választáson Sepsiszentgyörgyön a magyar összefogás listája minden idők legnagyobb arányú, 85 százalékos támogatottságot kapott, ha ez az eredmény átvetíthető lehetne az önkormányzati választásokra, a megyeszékhelynek színmagyar önkormányzata lenne — fejtette ki Antal Árpád András polgármester, megköszönve egyúttal a város lakóinak, hogy ily nagy számban részt vettek a szavazáson, és támogatták a magyar összefogás listáját.

A románoknak be kell látniuk, hiába végeztek etnikai tisztogatást az intézményeknél, a magyarság ismételten bebizonyította, hogy erős, aktív közösség áll az EMNT-vel összefogó RMDSZ mögött. Sepsiszentgyörgyön egyetlen párt sem ért el öt százalékot, a 74 százalékban magyarok lakta városban a közös lista 85 százalékos támogatottsága vagy azt jelenti, a románok is a magyar jelöltekben bíznak, vagy azt, hogy az etnikai tisztogatás és egyéb intézkedéseik is hiábavalónak bizonyultak, szavazóikat nem tudták mozgósítani. Amin nincs is miért csodálkozni, tette hozzá, hiszen a román pártok újólag bebizonyították, csak a megyének azon része érdekli őket, ahol kizárólag románok laknak, erre bizonyság a választások előtti pénzosztás: kiderült ugyanis, hogy a kormánynak mégis van pénze, a tartalékalapból a Bodza-vidéki településeknek adtak jelentős összegeket 3-án, Nagypataknak például százezer lejt. Az eredményeket kommentálva még hozzátette: egyértelmű, hogy a választáson csalások történtek, ezt igazolja néhány furcsa adat, például Teleorman, Ilfov megyében az esti órákban leadott szavazatok feltűnően nagy száma, vagy az igen sok nevet tartalmazó pótlisták. Ha a választások tiszták lettek volna, a magyar összefogás listája eléri a tíz százalékot. Ami a Nagyrománia Párt ,,felfutását" illeti, az a románság problémája, őket minősíti, hogy kiket küldenek az EP-be, legalább meglátja Európa, milyen emberek között élünk itt. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy míg az RMDSZ kormányban volt, a szélsőséges nacionalista pártok eljelentéktelenedtek. Nekünk jobb, ha vannak nyíltan szélsőséges nacionalista erők, mert ezeket el lehet szigetelni, de ha beépülnek a nagy román pártokba, politikai döntéseiket a mi kárunkra befolyásolják — érvelt.

A polgármester szerint a vasárnapi eredmények egyértelművé teszik minden politikai elemző számára, hogy az őszi államelnök-választást az erdélyi magyarok fogják eldönteni, és nyilván, arra a jelöltre fognak szavazni, aki hitelesebben ,,eladja magát". Úgy gondolja, az RMDSZ-nek saját jelöltet kell indítania, reményei szerint a fiatalabb generációból, bár nem feltétlenül kell RMDSZ-politikusnak lennie.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-06-12: Máról holnapra - x:

Már a parlamentre sincs szükség? — Farcádi Botond

A jogállamiság alapjait, a hatalmi ágak szétválasztásának demokratikus elvét kérdőjelezi meg a Boc-kabinet azzal a múlt héten titokban elfogadott rendelettel, amelynek alapján a kormány bármely, a parlament által megszavazott törvény alkalmazását felfüggesztheti, sőt, módosíthatja is a jogszabály szövegét. Az intézkedés révén a parlament gyakorlatilag egyszerű kirakatintézménnyé válhat — nem csoda hát, hogy a civil szféra kétségbeesetten tiltakozik a döntés ellen, a sajtó pedig kisebb államcsínynek minősíti a jogszabály elfogadását.
2009-06-12: Belföld - x:

Hírsaláta

PARLAMENT AKAR LENNI A KORMÁNY. Sürgősségi kormányrendeletet fogadott el a Boc-kabinet, melyben lehetővé teszi a végrehajtó hatalomnak, vagyis a kormánynak, hogy a jogszabályokat szükség esetén még érvénybe lépésük előtt módosítsa. A kormánypártoknak tetszik az ötlet, az ellenzék azonban többszörösen alkotmányellenesnek nyilvánította az intézkedést. A Hivatalos Közlönyben már megjelent rendelet előírja, hogy ,,elfogadásuk után, megalapozott helyzetekben a jogszabályok kiegészíthetőek, vagy esetenként hatályon kívül helyezhetőek, akár érvénybe lépésük előtt is". (Realitatea.net)