Védőmaszkokkal és -kesztyűkkel látták el a határőröket, hogy ezzel is akadályozni próbálják az új vírus által okozott influenza terjedését. Ugyanakkor minden utasnak, aki valamelyik kockázati zónából érkezik, kérdőívet kell kitöltenie utazásainak körülményeiről, és arról is, hogy mi a végső úti célja.
Ion Bazac egészségügyi miniszter tegnap fokozott figyelmet kért a határőrségtől az olyan személyek iránt, akik repülőgépen érkeznek a H1N1 vírus jelenléte szempontjából veszélyesnek tartott országokból, így például Ausztráliából, Nagy-Britanniából és Spanyolországból. Az egészségügyi tárca közleménye szerint továbbra is érvényben maradnak a szigorú ellenőrzésre vonatkozó előírások az Egyesült Államokból, Kanadából vagy Mexikóból érkező utasok számára. A múlt hét végére tizenhatra emelkedett az új influenzás megbetegedések száma az országban.
Băsescut támadják
Crin Antonescu liberális elnök szerint azzal, amit a vasárnapi kormányülésen tett, Traian Băsescu beismerte, hogy a kormánynak nincs és nem is volt egyetlen válságkezelő intézkedése sem. Antonescu szerint a válságból való kijutásra egy új államelnök és egy új kormány lenne a megoldás. * Ion Iliescu volt államfő is bírálta Băsescu kijelentéseit, szerinte utódjának nincs elegendő gazdasági felkészültsége, hogy megértse a folyamatokat. Mircea Geoană SZDP-elnök szerint nem volt ihletett az államelnök felszólalása a kormányülésen, és dilettantizmusról tett tanúbizonyságot a gazdasági kérdéseket illetően. * Emil Boc kormányfő viszont az államfő védelmére kelt. Közölte, ő hívta meg a vasárnapi kormányülésre, épp az Első otthon program jelentőségének hangsúlyozása érdekében. Félre kellene tenni a politikai hiúságot — jegyezte meg Boc. Traian Băsescu váratlanul jelent meg a kormány vasárnapi ülésén, ahol kifejtette, nincs fedezete a Román Nemzeti Bank derűlátásának a gazdaság tekintetében, mivel Románia nemzeti összterméke tovább csökkent a második negyedévben is.
Leállt a szénbányászat
Az Olt völgyében gyakorlatilag leállt a szénbányászat. Az elsősorban lignitet kitermelő állami vállalat egy hónapra munkaszünetet rendelt el kilencezer dolgozójának, mert a gazdasági válságban lelassult ipar nem igényli a bányatársaságtól a nyersanyagot, így hatalmas, 900 000 tonnás készlet halmozódott fel belőle. A bányászok úgynevezett technikai munkanélkülisége július közepéig tart, erre az időszakra rendes fizetésük 75 százalékát folyósítják. A bányavállalat bejelentette azt is, hogy hatszáz dolgozót el akar majd bocsátani júliustól, főleg azokat, akik már a nyugdíjkorhatár közelében vannak. Az Olt völgyében még három föld alatti bányában fejtenek szenet, ezeket jóval 2025 előtt bezárják.
Elbocsátott ápolók
A Kolozs megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság vizsgálóbizottsága tegnap három ápolónővér munkaszerződését bontotta fel a nemeszsuki gyermekotthonban történt súlyos incidens miatt. Még a múlt hét elején egy súlyos idegbetegségben szenvedő 12 éves kislány kikaparta egy mozgásképtelen 18 éves lány mindkét szemét. A Kolozs Megyei Tanács tegnap kiadott közleménye szerint az ápolónőket munkahelyi mulasztás miatt elbocsátják állásukból. A gyermekotthonban 52 gyermek és fiatal él, 53 alkalmazott dolgozik, 14 ápolt magatehetetlen.
Csökkenő energiaárak
Az országos energiaszabályozó hatóság július elsejétől csökkenti a villamos energia árát a kis- és középvállalatok számára, de azt is tervezik, hogy a csökkenést minden fogyasztóra kiterjesztik. A hírt Petru Lificiu, a hatóság országos elnöke tegnap jelentette be. Korábban a gáz ára csökkent három százalékkal, és Emil Boc kormányfő közölte, hogy július 1-jétől újabb ötszázalékos gázárcsökkentést eszközölnek.
Drágul a benzin
A Petrom hét banival drágítja mától a benzin árát, és 6 banival a gázolajét — jelentette be tegnap az osztrák OMV csoport ellenőrzése alá tartozó kőolajipari vállalat. Az ármódosítás nyomán a különböző típusú benzinek 3,74 és 4,47 lej közötti áron kaphatók, a gázolaj literéért pedig 3,61—3,94 lejt kell fizetni.