Üdülési csekkElső tapasztalatok — Ferencz Csaba

2009. június 24., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Rosner Herman — a válságban a jövő évi várható fellendülést kell szem előtt tartani

Az üdülési csekk rendszerének bevezetése óta eltelt néhány hónap tapasztalatait értékelte tegnapi sajtótájékoztatóján a megyei kamara elnöke. Rosner Herman szerint egyelőre nehezen működő rendszerről van szó, a multiplikatív hatás pedig várat magára.

Az üdülési csekkek bevezetése érdekében a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ötéves lobbitevékenységet folytatott. Végül a mostani kormány turisztikai minisztere felismerte a lehetőségeket, és ugyan egyelőre sürgősségi kormányrendelet révén, de bevezette a lehetőséget, hogy az alkalmazók juttatásként évente legtöbb 3600 lej értékben üdülési csekket adjanak a munkavállalóknak. Az Európában nagyon sok országban sikerrel alkalmazott juttatási forma néhány hónapos hazai ,,pályafutása" egyelőre nem nevezhető sikertörténetnek. Az okok között a kamara elnöke elsősorban azt emelte ki, hogy a bevezetés pénzügyi és gazdasági válság közepette zajlik, amikor minden munkaadó a költségek lefaragását tartja szem előtt. Ugyanakkor első látásra a cégek pluszjuttatásként értelmezték, és nem mint a juttatások költségeinek csökkentését. A rendelet néhány részlete is fékező erővel hat, például csak azon vállalkozások adhatnak üdülési csekket alkalmazottaiknak, amelyek az elmúlt évben nyereségesek voltak, de az éves költségvetésbe be kellett foglalni a megfelelő összegeket. Ugyanakkor a gyenge népszerűsítés, az előnyök vagy kedvezmények ismertetése is elmaradt, mint például az, hogy az így kifizetett összegek hat bruttó minimálbér határáig leírhatóak a profitadóból, ugyanakkor a csekk adómentes juttatás. De mind az üdülési csekkeket kiállító cégek, mind az azokat elfogadó szolgáltatók illetékének behatárolása csökkentette a csekkek vonzerejét. Ugyanakkor a közszférában alternatívaként még mindig kedveltebb az üdülési prémium intézménye, mint a frissen bevezetett jegyrendszer.

A kamara elnöke szerint leginkább az üdülési csekkek másodlagos, úgynevezett multiplikatív hatása maradt el egyelőre, hiszen elsősorban a turizmus élénkítését kellene eredményeznie. Ezzel szemben a statisztikák azt mutatják, hogy megyénkben, bár tavalyhoz képest növekedett az ide látogatók száma (áprilisban például közel 4200 turistát, vagyis több mint háromszázzal több látogatót regisztráltak), addig a vendégéjszakák száma csaknem felére csökkent (38 000-ről 20 000-re). Bár arról nincs statisztika, hogy Háromszéken hány helyen fizettek turisztikai szolgáltatást csekkel, Rosner Herman beszámolt arról, hogy az általa vezetett turisztikai irodában eddig négy személy fizetett ilyen eszközzel turisztikai szolgáltatásért.

A kamara elnöke ugyanakkor bírálta az átalányadó intézményének bevezetését. A nyereséggel nem rendelkező kis- és középvállalkozók kötelező megadóztatását hibás lépésnek tekinti, amelyet a kormányzat nem egyeztetett a gazdasági szereplőkkel, így hatása egyelőre kizárólag negatív (négyszer annyi cég függesztette fel működését egy hónapban a rendelet bevezetése óta, mint az azelőtti éves átlag). Sőt, az állampolgári ombudsman a pénzügyi törvénykönyvvel ellentétesnek ítélte a rendeletet. A kamara elnöke egy alternatív forrást is javasol a költségvetési bevételek növelésére. Szerinte a privatizált vállalatok állóalapjára, vagyis ingatlanvagyonára kellene adót kivetni. Ugyanakkor egy újfajta, köz- és magánszféra közötti partnerség megteremtését szorgalmazza, amely révén olyan üdülőtelepek, mint Málnásfürdő vagy Előpatak, felajánlhatóak az egyébként érdeklődő külföldi befektetők számára (Málnásfürdőért például az Arab Emírségekből érdeklődtek).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 463
szavazógép
2009-06-24: Életutak - x:

Khell Julianna: Az én százegy esztendőm — Iochom István

A szülőfalujába hazalátogató Khell Juliannát Dimény Zoltán polgármester is felkereste
A matuzsálemi kort megélt Khell Juliannával, Juci nénivel fia, vitéz Khell Ödön, a Gábor Áron Közművelődési Alapítvány elnöke berecki házában beszélgettünk. Marosvásárhelyről, ahol lányánál lakik, Ödön fiával hazahozatta magát szülőfalujába csak azért, hogy június 7-én szavazhasson. Fiára támaszkodva ment el a szavazókörzetbe.
2009-06-24: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Élénkíti a brit autókeresletet (Roncsautóprogram)

Jelentősen élénkült a személyautó-kereslet Nagy-Britanniában a régi járművek újra cserélését anyagilag támogató költségvetési program bejelentése óta, bár a kereskedők szerint egyelőre óvatosan kell kezelni a számokat. Az üzleti és vállalkozási ügyek minisztériuma közölte: május végéig 35 000 új személyautóra érkezett lakossági megrendelés a roncsprémium-kezdeményezés alapján, ami azt jelenti, hogy minden öt új autómegrendelésből egyet a csereprogram keretében adnak fel.