A Hivatalos Közlönyben ugyan nem jelent meg, de a megyei szakigazgatósággal már közölték: hamarosan igényelni lehet az őszi vetést támogató értékjegyeket: a búza vetésére 500, a repcére 400 lej, más őszi kultúrák telepítésére pedig 450 lej jár hektáronként. Az értékjegy vetőmag, műtrágya, gázolaj, illetve csávázó vegyszer vásárlására fordítható. A két fontos határidő: október 15-ig lehet igényelni, december 15-ig pedig felhasználni. A feltételekre visszatérünk.
Pillangósmagok alkonya
Olaszteleki olvasónk veti fel, hogy a vidék egyetlen gabona- és heremagtisztító állomását, a vidombáki üzemet bezárták, így a háromszéki gazdáknak sincs, ahová fordulniuk a megtermelt takarmánymaggal. Nos, amint megtudtuk, az egykor Agrosemhez tartozó tisztítóüzemet magánosították, és — minden bizonnyal gazdasági okokra hivatkozva: vagyis hogy nem volt elég megrendelő — bezárták. Ilyen állomás tehát elérhető közelségben nem működik. Pedig — szakemberek szerint — a gazdák által megtermelt lucerna- és heremag megtisztításához nem kell más, mint egy arankatisztító szelektor, amely mágneses technológiával távolítja el a gyomnövényeket. Hogy eddig egyetlen háromszéki vállalkozónak sem jutott eszébe egy ilyen felszerelés működtetése, illetve a szolgáltatás beindítása, az azt mutatja, hogy az egyébként nagy múlttal rendelkező takarmánynövénymag-termesztés még mindig gyermekcipőben jár. Magyarán, nincs elegendő mennyiségű termelés ahhoz, hogy egy ilyen szelektort gazdaságosan lehessen működtetni. Az ágazat megszervezésében, például egyesületi formában, talán olvasónk jogos felvetése is segíthet.
Adják az intervenciós gabonát
Összesen 240 000 tonna, magyarországi intervenciós raktárakban tárolt kukoricára fogadott el vételi ajánlatokat a legutóbb megtartott brüsszeli intervenciós gabonatenderen a Gabonairányító Bizottság 190,07—220,10 euró közötti tonnánkénti árakkal — közölte a magyar Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. A két héttel ezelőtti licitáláson a Magyarországon tárolt európai uniós intervenciós kukoricakészletből 332 000 tonnát értékesítettek. Július elején 500 000, majd később újabb 500 000 tonna intervenciós kukorica értékesítéséről született döntés, így a mostaniakkal együtt több mint egymillió tonnát adtak el. Augusztus elejei állapot szerint mintegy egymillió tonna kukorica van Magyarországon az intervenciós raktárakban, annak ellenére, hogy több gazdasági és politikai szervezet az idei alacsony termés miatt az intervenciós gabona eladásának leállítását kérte.
Sertéspestis Temes megyében
Az amerikai Smithfield húsipari cég — amelynek két Temes megyei telepén a napokban sertésvész-megbetegedést észleltek — közölte, hogy Arad megyei telepei mentesek a betegséget okozó vírustól. A közlemény szerint együttműködnek az állat-egészségügyi hatóságokkal a kór terjedésének megakadályozásában és a már érintett telepek állatainak kényszervágásában. A hatóság vezetője szerint a cég huszonöt Temes megyei telepéből csak tizenegynek van hivatalos működési engedélye, a többit csak bejegyezték, de működését nem engedélyezték. Arad megyében hét telep szintén törvényellenesen működik. A Smithfieldnek harminchárom állattartó telepe van Romániában. Csenei sertéstelepén múlt héten találtak beteg állatokat, később ugyanannak a vállalatnak az egresi farmján is felfedezték a kórokozót.
Feleannyi gyümölcs terem
Lengyelországban rendkívül alacsony lesz az idén az alma- és a körtetermés. A statisztikai hivatal adatai szerint almából 0,9—1,3 millió tonna körül lesz, ez 52—59 százalékkal kevesebb a tavalyi 2,3 millió tonnánál. Ekkora csökkenést utoljára 1990-ben jegyeztek fel, amikor a kemény téli fagy tizedelte meg a termést. Körtéből húsz év óta a legalacsonyabb lesz a termés, 30 000 tonna körüli a tavalyi 60 000-et követően.