Előzetes vizsgálatot folytat az országos korrupcióellenes ügyosztály Nicolae Nemirschi környezetvédelmi tárcavezető ügyében, ugyanis felmerült az a gyanú, hogy tárcája törvénytelenül adott magáncégnek állami megrendelést. Az ügyészség azt követően kérette be a minisztériumtól a vitatott szerződés és az ehhez kapcsolódó többi irat másolatát, hogy parlamenti vizsgálóbizottság is elkezdte működését az ügyben.
A szaktárca áprilisban írt alá szerződést egy magáncéggel. A megállapodás tárgyát képezte a környezetvédelmi operatív program, amelyet az Európai Unió finanszíroz 4,5 milliárd euróval. A félmillió euró értékű szerződés szerint a cég arra kapott megbízást, hogy reklámozza a programban rejlő lehetőségeket. A minisztérium a reklámszerződésről csak ezzel az egy céggel folytatott tárgyalásokat. Nemirschinek azt róják fel a vizsgálóbizottságban, hogy nem hirdetett meg versenytárgyalást. A június végén felállított parlamenti bizottságnak már ezen a héten el kellett volna készítenie a saját vizsgálata következtetéseit tartalmazó jelentést. A dokumentum véglegesítését azonban szeptemberre halasztották, mivel újabb érintett személyeket akarnak meghallgatni. Kiderült ugyanis, hogy a magáncég alvállalkozónak adta át a szerződésben foglalt megbízatást. A vizsgálóbizottság egyes tagjai szerint felmerül annak gyanúja, hogy az eredetileg megbízott cég törvénytelenséget követett el, nem lett volna szabad alvállalkozónak kiadnia az állami megrendelést.
Nem változnak a jelentkezési feltételek
Nem módosítják az államfőválasztási törvénynek a megmérettetésen való részvétel feltételeire vonatkozó előírásait — jelentette be tegnap Emil Boc kormányfő. Mint ismeretes, az országos választási hatóság korábban javasolta, hogy 300 000 eurós garanciapénzt vegyenek el a jelöltektől, ugyanakkor a jelentkezéshez szükséges aláírások számát is 200 000-ről 500 000-re növelték volna. A tervezett módosításról szóló hírek számos párt felháborodását váltották ki, az RMDSZ alkotmányellenesnek minősítette, hangsúlyozva: a szövetségnek nincs annyi pénze, hogy részt vegyen a választáson. A tegnapi komrányülés után azonban Emil Boc miniszterelnök határozottan cáfolta, hogy a választási törvény módosítása során a jelentkezés feltételeit is módosítják.
Óvatosságra int Winkler Gyula
A Nemzetközi Valutaalap jelentéséből kiszűrődő engedékenységet, elégedettséget óvatosan kell kezelni, különösképpen, hogy az Európai Bizottság képviselői bejelentették, külön felmérést végeznek a romániai gazdaság helyzetéről — hívta fel a figyelmet Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselője. ,,Úgy vélem, figyelembe kell venni az EB képviselőjének megjegyzését a gazdaságban nélkülözhetetlen további szerkezeti reformok kapcsán, amelyeket a kormánynak kellene életbe léptetnie" — magyarázta Winkler Gyula. Az Európai Bizottság képviselői kitértek egy olyan aspektusra, amelyet az RMDSZ is életbevágóan fontosnak tart. A gazdaságélénkítő intézkedésekről van szó, amelyek nélkül nem beszélhetünk a recesszió megállításáról, a gazdaság stabilizálásáról és a növekedés beindulásáról — mutatott rá. Az európai parlamenti képviselő szerint Romániának sürgősen uniós forrásokból finanszírozott befektetésekre van szüksége. Felhívta a figyelmet, hogy míg az EU Kohéziós és Strukturális Alapja konkrét befektetési terveket finanszíroz, és ez a gazdaság konszolidálásához vezet, addig a Nemzetközi Valutaalaptól jövő finanszírozást a költségvetési hiány csökkentésére fordítják, ami a fizetések és a nyugdíjak közvetlen kifizetését teszi lehetővé.
Felére csökkentek a külföldi beruházások
Mintegy 43 százalékkal csökkentek az első fél évben a közvetlen külföldi beruházások Romániában a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A Román Nemzeti Bank tegnap közzétett adatai szerint január és június között 2,894 milliárd euró volt a külföldi beruházások értéke, szemben a tavalyi 5,076 milliárd euróval. Tavaly tizenkét hónap alatt a külföldi beruházások rendszerváltás utáni rekordmagasságba jutottak, meghaladták a 9 milliárd eurót, ami 24,5 százalékos növekedés a 2007-es évhez képest. A külföldi beruházások teljes mértékben fedezték a vizsgált időszakban a folyómérleg hiányát, amelynek értéke az első hat hónapban elérte a 2,37 milliárd eurót. Ez 73,3 százalékos visszaesés a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.