Sapientia! Mit tudnak önök róla?

2007. augusztus 16., csütörtök, Közélet

Erdélyi Magyar Tudományegyetem, más néven Sapientia, Csíkszeredai Campus. Tévhitek keringenek, melyek nem túl jó színben tüntetik fel az egyetemet. A rossz hírek ellenére sok diák mégis a Sapientia mellett dönt, nem hallgatva tanáraik tanácsára. Az oktatók is hisznek a gonosz pletykáknak, és nem ajánlják az itteni továbbtanulás lehetőségét.

Miért nem? Íme a válasz: a szakokat nem akkreditálták! Ez bizony téves, egyes szakokat már akkreditáltak. Jómagam is úgy döntöttem, hogy itt folytatom tanulmányaimat. Egyetlen pillanatig sem bántam meg. Elégedett vagyok mind az oktatás színvonalával, mind pedig a diákélettel.

Az egyetem épülete a város központjában található. Az előadótermek, étkezde, irodák, a bentlakás és a tanári lakások egyazon épületben, a hatszintes volt szállodában vannak. A földszint és félemelet az előadótermek helye, az első emeleten a titkárság és a tanszékirodák. A bentlakásszobák a második, harmadik, negyedik, ötödik szinten, a tanári lakások pedig a hatodikon. Ne aggódjanak a jövendőbeli hallgatók, hogy mászniuk kell a lépcsőt, mert három felvonó gondoskodik a szállításról. A bentlakásszobákat elszállásolási szerződés aláírása után adják ki egy tanévre. Három- és négyágyas szobákban laknak a hallgatók, mindeniknek külön fürdőszobája van. A bentlakás havonta 200—240 lejbe kerül. Az összeg tartalmazza a közköltséget és a napi háromfogásos ebédet. A bentlakók reggel 7 órától este 11 óráig fogadhatnak látogatókat, és bármikor kijárhatnak.

Az egyetem korszerűen felszerelt. Minden előadóteremben kivetítő, sőt, némelyikben számítógép is, és laptopok állnak a professzorok rendelkezésére. Hét szakon oktatnak: kommunikáció és PR, szociológia, környezetmérnöki, élelmiszer-mérnöki, könyvelés, közgazdaságtan, román—angol. Minden szakon léteznek tandíjmentes helyek, és természetesen tandíjasak is. A tandíj 200 euró egy tanévre, és ezt több részletben is ki lehet fizetni. Háromféle ösztöndíjra lehet pályázni: szociális, tanulmányi és érdemösztöndíj. Az egyetem kreditrendszer szerint működik. Minden tantárgy meghatározott számú kreditpontot ér. Például egy négy kreditpontot érő tantárgyból akkor kapható meg a négy pont, ha a diák a vizsgán elérte az ötös jegyet. Egy félévben harminchárom kreditpont érhető el, egy évben tehát hatvanhat. Ha a hallgató egy tanévben nem teljesített legalább negyven pontot, nem tanulhat tovább az egyetemen, és ösztöndíjat sem kaphat, sőt, vissza kell fizetnie, ha részesült belőle.

A diákélet eléggé színes az egyetemen. Több öntevékeny kör is működik, fel is sorolnék néhányat: Hallgatói Önkormányzat, Csíkszeredai Egyetemi Lelkészség, Csíkszeredai Rákóczi Szövetség, Egyetemi Zöld Kör, EMTE Rádió, Színi Társulat, Csillagász Szakkör, különböző sportkörök stb. Ezek mind megmozgatják a diákságot programjaikkal: filmvetítések, társaságitánc-oktatás, egyetemi bulik, bálok, kirándulások. A belépés bármelyik öntevékeny körbe szabad, szívesen fogadnak új jelentkezőket.

Érdemes megfontolni, ki milyen egyetemet választ, lehetőségként ott van a listán a Sapientia is.

Végh Tímea Hajnalka

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 699
szavazógép
2007-08-16: Közélet - Fekete Réka:

Magyartanárnak lenni Csángóföldön

Még egy hétig lehet jelentkezni tanárnak a moldvai csángó falvakba. Oda, ahová főként élettapasztalatot gyűjteni mennek a fiatalok, és végül kiderül, egy évre indulnak, de kettőt, hármat maradnak. A sok hatósági, papi gáncsoskodás ellenére a gyermekek szeretete és a szülők ragaszkodása egy ideig ottmaradásra készteti őket. Sokan vannak, de nincsenek elegen. Figyeljünk hát a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége kétségbeesett tanárkereső kiáltására, mert ami egyszer megszűnik, azt évtizedekbe telhet újraéleszteni.
2007-08-16: Élő múlt - Szabó Gyula-Jenő:

A szekuritáté karmai között

Az utolsó méregcsepp
Most, 2001 októberében, amikor ezeket a sorokat írom, nyilván, már teljes biztonsággal vethetem papírra mint kétségbevonhatatlan tényt, hogy a szekuritáté részéről a volt baróti szekus, Ardeleanuval történt találkozás és próbálkozás volt az utolsó kísérlet arra, hogy engem zaklassanak, s arra próbáljanak rávenni, hogy beszervezett besúgóként ,,működjek" a Megyei Tükör szerkesztőségében.