Párizs szeme — Brassaï

2009. szeptember 9., szerda, Magazin
(1899. szeptember 9., Brassó ―1984. július 8., Èze, Alpes Maritimes)

Száztíz éve született a Brassaï néven világhírűvé vált magyar―francia fotóművész, a párizsi éjszakák nyugtalanítóan felkavaró képeinek megörökítője.

Halász Gyula néven 1899. szeptember 9-én született Brassóban, magyar apától és örmény anyától. Élete első pillanatától úgy érezte, különleges feladatra hivatott. Képzőművészeti tanulmányait Budapesten kezdte, majd Berlinben szerzett oklevelet. 1924-ben utazott Párizsba szerencsét próbálni, és bár soha többé nem tért haza, szülővárosa iránti tiszteletből felvette a Brassai nevet. Eleinte francia és német újságokat tudósított, írásaihoz mások képeit vásárolta meg, de rájött, hogy jobban jár, ha maga kísérletezik a fotózással. Rabul ejtette a fényképezés világa, a különleges esztétikai lehetőségek. Harmincévesen kezdte a párizsi éjszakát fotózni, a szintén magyar származású André Kertészt is elkísérte fotóriportjaira. Kompozíciós készsége egyértelműen elárulta képzőművészi indulását; első fotóalbuma, az 1933-ban megjelent Paris de nuit (Éjszakai Párizs) a fényképészet történetének egyik mérföldköve. Brassaï a kötet párját, a párizsi alvilágról szóló Titkos Párizst is összeállította, ám ez csak több mint negyven év után jelent meg. Az éjjeli fotózásnak ekkor még alig volt előzménye, és akkoriban technikailag sem nagyon tartották lehetségesnek. Brassaï hosszan exponált, majd a negatívra vakuval fotózta rá figuráit, sejtelmes hatást érve el. Fáradhatatlanul járta az éjszakai Párizst, amely néhány kettétört kamerájába, számtalan ellopott erszényébe került, de sikerült a Montparnasse éjszakai életéből olyan arcokat, helyzeteket megragadnia, amelyekre azelőtt nem volt példa. A Bijoux a Place Pigalle bárban, valamint az Utcalány című híres fotója máig klasszikusnak számít (lásd felvételeinket). Azt vallotta, hogy fotóiban mindig csak a valóságot akarta kifejezni, hiszen annál nincs szürreálisabb.

A harmincas évek elején olyan művészek barátságát élvezte, mint André Breton, Salvador Dalí, Tristan Tzara, majd kapcsolatba került Henri Matisse-szal, Joan Miróval, Le Corbusier-vel is. A második világháborút Párizsban vészelte át, közben újra rajzolt, könyvet írt a megszállt város életéről. 1948-ban kiadott Picasso könyve révén került kapcsoltba a festőművésszel. Az 1950-es években díszletet és fotódíszleteket készített különböző színdarabokhoz. 1956-ban a Vincennes-i állatkertben forgatta Amíg lesznek állatok című filmjét, amely Cannes-ban elnyerte a legeredetibb filmnek járó díjat. Nagy visszhangot keltett a New York-i Modern Művészeti Múzeumban megrendezett Graffiti című kiállításával, amelyen a párizsi falfirkákról, vésetekről készített fotóit mutatták be.

1984-ben bekövetkezett haláláig számos kiállításon mutatták be képzőművészeti és fotómunkáit, utolsó évtizedeiben már világhírű művészként ünnepelték, és számos díjjal jutalmazták, egyebek között a Francia Becsületrenddel is kitüntették.

A brassói Szépművészeti Múzeumban (Hősök út 21. szám) Brassaï ― 110 címmel ma 14 órakor nyílik a világhírű fotográfus kiállítása. Szülői házán (Gács Major utca 6. szám) 12 órakor leleplezik az emléktáblát, 17 órakor a megyeházán nemzetközi szimpóziumon idézik emlékét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1342
szavazógép
2009-09-09: Elhalálozás - x:

Elhalálozás

Elhalálozás
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy
FEKETE GÁBOR
nyugalmazott testnevelő tanár
életének 78. évében csendesen elhunyt.
Temetése 2009. szeptember 10-én 15 órakor lesz a sepsiszentgyörgyi közös temető ravatalozóházából unitárius szertartás szerint.
Részvétfogadás a temetés előtt egy órával.
A gyászoló család
567/b
2009-09-09: Magazin - x:

Latzin Sándor (Mementó) — Kisgyörgy Zoltán

Tizenöt esztendeje hunyt el Sepsiszentgyörgyön a sokak által kedvelt sebész főorvos, közéleti személyiség. 1920. február 7-én született Újpesten. Apai nagyszülei a moráviai Nautilscheinból telepedtek át Brassóba 1921-ben. Édesapja Latzin Vilmos Jenő, édesanyja Szadai Jolán volt.