A viszontlátás öröme helyett — Farcádi Botond

2009. szeptember 14., hétfő, Máról holnapra

A viszontlátás örömével menjenek iskolába a pedagógusok a tanév első napján — ezzel a szándékában talán csak naiv, a jelenlegi körülmények között azonban már-már cinikusan csengő felhívással fordult a tanárokhoz az oktatási miniszter. Hiszen talán sosem volt akkora a zűrzavar, sosem volt ennyi megválaszolatlan kérdés, ekkora bizonytalanság a tanévkezdés napján, mint idén.

Beárnyékolják a viszontlátás örömét a gazdasági válság okozta egzisztenciális gondok: a tanárok abban sem lehetnek biztosak, hogy az államkasszában elegendő pénz van fizetésük fedezésére, a többszöri ígéretek ellenére sem növekedett bérük, sőt, tíznapos fizetetlen szabadság csökkentheti amúgy sem túl nagy keresetüket. A koalíciós pártok hangzatos fogadkozásai ellenére továbbra is szégyenteljesen alacsony a kezdő oktatók bére, nem sikerült vonzó pályává tenni a pedagógusit, márpedig ezt mindenképpen megsínyli majd az oktatás színvonala.

De nyomasztóvá teszi az ünnepélyes tanévnyitót, hogy jóformán még most sem tudni, milyen lesz az új iskolai év, a két tervezetből sebtében összetákolt oktatási törvényen még tegnap is dolgozott a kormány, nehezen elképzelhető hát, hogy ne szoruljon módosításra, korrigálásra a jogszabály. Két, szemléletében teljesen ellentétes dokumentumot gyúrtak össze, ismét módosították a végzősök vizsgáztatását, az érettségit — igaz, egyelőre sem tanár, sem diák nem tudja, mi vár rá az év végén.

Nem csoda hát, hogy bojkottal, utcai felvonulással, sztrájkkal fenyegetőznek a tanügyi szakszervezetek, és élénken tiltakoznak a politikusok tanévnyitókon való részvétele ellen. Immár harmadik éve ugyanis, hogy az iskolakezdés gyakorlatilag a kampánynyitóval esik egybe: 2007-től évente valamilyen választást — európai parlamentit, parlamentit — tartottak ősszel, idén az államfőválasztásra készül a politikai osztály, és ez mindig rányomta bélyegét a tanévnyitó rendezvényekre: szavazatokra vadászó politikusok szállták meg a tanintézmények udvarait, fűt-fát ígérve oktatóknak, szülőknek, tanulóknak.

A viszontlátás öröme helyett ezért inkább csak keserű bizonytalanság és egyre fogyó remény lengi be a tanévnyitókat: talán majd jövőre érdemben is foglalkoznak az oktatással vezetőink — ha nem lesz ismét választási kampány.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 503
szavazógép
2009-09-14: Közélet - x:

Még nincs kész a tanügyi törvény — Farcádi Botond

Továbbra sincs kész az oktatás reformját célzó törvénycsomag, ezért a kabinet ma ismét összeül, hogy a benyújtott módosító javaslatokat elemezze, mielőtt a parlament előtt kedden felelősséget vállal a jogszabályért.
2009-09-14: Közélet - x:

Az iskolakezdés ára — Demeter J. Ildikó

Gyermekenként száz lejen alul az sem igen úszhatja meg a tanévkezdést az idén, akinek még maradt használható táskája, tolltartója, egyéb felszerelése tavalyról — létezik ugyan 35 lejes kezdőcsomag is, de az a legszükségesebbeket sem tartalmazza (a füzetek és írószerek mellett sok egyéb is kell még a tanuláshoz), az olcsó hátitáskák pedig a tapasztalat szerint karácsonyig sem bírják a terhelést.