Kutyaharapást rummal — Józsa Lajos

2009. szeptember 22., kedd, Magazin

Híres volt a sepsiszentgyörgyi barompiac, a 19. században a város központjában, később a Baromhegyen a lovak, szarvasmarhák és egyéb háziállatok adásvételének helye. A környező falvakból felhajtott háziállatok sora vásárnapokon betöltötte a Baromhegy felé vezető utakat. A kocsma, amely a mai Váradi József utca alsó felében mindig zsúfolásig telt azokkal az emberekkel, akiknek sikerült vásárt nyélbe ütniük, érdekes események helyszíne is volt.

1854 márciusában Fekete József csizmadia mesterember két napig mulatott a kocsmában, amit tiltott a céh szigorú szabályzata. Kihágását így foglalták jegyzőkönyvbe 1854. március 18-án: ,,Felpanaszolja Főcéhmester Butak András atyánkfia Fekete Józsefet azon hibájáért, hogy a barompiacon lévő fogadóban részegen alacsonykodott, s meg hibáját azzal növelte, hogy szidta az Istenit, midőn kínálta a főcéhmester pálinkával, s azt mondta, ugyanis miánna kapta el a kanyarót. Mely hibás cselekedetéért büntette a céh 30 Krajcárra." Fekete József azzal indokolta viselkedését, hogy betegségét próbálta gyógyítani a többnapi italozással, de ezt a céh vezetősége nem vette tudomásul.

Száz évvel később, 1954 tavaszán az öreg Sulyok bácsi ivott a barompiaci kocsmában. Kedvenc italát fogyasztotta, sört rummal, mindig letörölve lelógó fehér bajuszát, miután egyből kiitta a söröskorsó teljes tartalmát. Estefelé a kocsma fabudija felé igyekezett könnyíteni magán, de ahogy a hátsó udvar kerítése mellett megállt, egy kicsi kutya megharapta a lábát. Amikor a kutya másodszor is meg akarta harapni, megragadta azt a nyakától fogva, és nagyot harapott a kutya hátsó lábába, majd átdobta a kerítésen ezekkel a szavakkal: ,,Ezután nézd meg, kit harapsz meg."

Másnap az egész város azt beszélte, hogy az öreg Sulyok megharapta a kutyát, és utána rummal öblögette a száját. Gyermekkoromban a barompiac mellett laktunk, akkor hallottam ezt az érdekes történetet, amit azóta sem felejtettem el.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 487
szavazógép
2009-09-22: Magazin - x:

Kihirdették az Emmy-díjak idei nyerteseit

Glenn Close is duplázott
A Reklámőrültek (Mad Men) kapta a legjobb drámai tévésorozatnak járó Emmy-díjat vasárnap este Los Angelesben a hagyományos díjkiosztó gálán, míg a vígjátékok kategóriájában A stúdió (30 Rock) sorozat diadalmaskodott.
2009-09-22: Magazin - x:

Az utolsó azték uralkodó a British Museumban

Cortés és Moctezuma egy festményen
Az utolsó azték uralkodóról nyílt kiállítás a British Museumban. II. Moctezuma félistenként uralkodott a mai Mexikó központjában a spanyol hódítók megérkezéséig.