Székelyek a sportvilágbanKristó Katalin

2007. augusztus 20., hétfő, Sport
Tusnádfürdő. A név nem ismeretlen a téli sportok világában. Itt született a sífutó Simon Julianna, a Cortina d’Ampezzó-i téli olimpia résztvevője, itt lépett korcsolyájával először a jégre — természetesen a Csukás-tó jegére — Horváth Dezső, a szarajevói téli olimpia résztvevője, az első romániai Európa-bajnoki érmes...

Itt, a Csukás-tó jegére rajzolta első íveit Kristó Katalin, a romániai rövid pályás gyorskorcsolya legjobbja, két olimpia — Salt Lake City, 2002, Torino, 2006 — és több világ-, valamint Európa-bajnokság résztvevője. Itt született, itt él ma is, innen jár fel mindennap Csíkszeredába edzésre, edzés után ide tér vissza, a szülei — Gábor és Erzsébet —, húga, Erika biztosította családi kör melegébe. Az otthonról hozott meleg sugárzik szemeiből, az egyszerű őszinteség lengi, itatja át mondatait. Itt, Tusnádfürdőn találkoztunk, s beszélgettünk el órákon át pályafutásáról, a rövid pályás gyorskorcsolya romániai helyzetéről, terveiről.

Névjegykártyája:

1983. december 1-jén született Csíkszeredában.

Tusnádfürdőn járt óvodába, itt végezte az I—VIII. osztályt, középiskolai tanulmányait pedig a csíkszeredai Kájoni János Kereskedelmi Líceumban, 2002-ben érettségizett. Ma a bukaresti Testnevelési Főiskola edzői szakára jár.

Sportpályafutását Tusnádfürdőn kezdte Tóth Miklós irányításával, a Csíkszeredai Sport Club kihelyezett csoportjában. Az elemi iskola elvégzése után Csíkszeredába került, ahol Csiszer Jutka edzőnő vette át felkészülésének irányítását.

1998-ban részt vett az Ifjúsági Olimpiai Játékokon, itthon pedig megkezdte a bajnoki címek felhalmozását, s azóta is minden országos bajnoki aranyérmet megnyert.

2000-ben az ifjúsági Európa-bajnokságon szerepelt Bormióban: 500 m — 19., 1000 m — 18., 1500 m — 21. hely.

A Székesfehérváron megrendezett ifjúsági világbajnokságon: 500 m — 27., 1000 m — 34., 1500 m — 16., összetett — 24. hely.

Felnőtt Európa-bajnokság, Oslo: 500 m — 21., 1500 m — 21., 3000 m — 19., összetett: 21. hely.

2002-ben a Salt Lake Cityben rendezett téli olimpia résztvevője, 500 méteren a 22., 1000 méteren a 20. és 1500 méteren a 17. helyezett.

2005: első felnőtt-világbajnoksági szereplése Pekingben. Nem állt dobogóra, de minden számban a jó középmezőnyben végzett.

2005: Európa-bajnokság: 1500 m — 8. hely.

2006: második olimpiai részvétele Torinóban: 1000 m — 59., 1500 m — 18. hely.

— Mi tagadás, névjegykártyám — így Katalin — lehetne sokkal gazdagabb is, ha rövid pár év alatt, amit a jégen töltöttem, adottak lettek volna a feltételek. Hogy csak egy beszédes példát említsek: egyedüli romániaiként vettem részt a torinói olimpia rövid pályás gyorskorcsolyaversenyein, de elkísért egy egész csapat, ebből viszont hiányzott az edző, az orvos, a masszőr! Mondjam tovább? A sok ismeretlen, idegen között jártam az edzésekre, hadd ne mondjam, milyen lelkiállapotban. Nem volt, kihez szólnom egy szót, mert természetesen, az edzéseimre nem kísért el a ,,csapat".

— Az olimpiát megelőző Európa-bajnokságon volt egy 8. helyezésed, ami igen figyelemreméltó egy új sportág esetében. Ez sem hatotta meg a sportág hatalmasait?

— De, az ígéret erejéig, amikor a beígért támogatást adni kellett volna, mély hallgatásba burkolóztak.

— S ilyenkor nem csapkodták az asztalt például az edzők, az edződ?

— A jelek szerint nem. Maradjunk tehát abban, mindenki várta az eredményt, de kondíciót hozzá nem teremtettek, igazán hozzáértő edzőt nem biztosítottak.

— Szerinted mi a sikerhez vezető út?

— Az akarat. Egyformán kell hogy akarja a sikert a szövetség, a szakvezetés és a sportoló. Ha ez a három akarat összecseng, akkor a siker nem marad el. Nálunk az első két tényező akarata hiányzott.

— És mindezek ellenére kitartottál kedvenc sportágad mellett.

— Igen, mert szeretem a gyorskorcsolyát, szeretek versenyezni, erre tanított meg az edzőm, Tóth Miklós, akinek ezúton is köszönetet mondok. És csak neki, mert a többi edzőm csak visszarántott a fejlődésben. S ez egy kicsit letört. De most újra reménykedem, mert új edzőm, Kristó Zoltán jó úton indított el a felkészülésben, jó úton vezet. Elődei azt mondták, nem nekem találták ki az 500 méteres távot, Zoltán bebizonyította, hogy igenis jó vagyok a rövid távon is. Az ügyesség és az edzés kérdésén múlik minden, jó rajttal 500-on is ott lehetek a jók között.

— A legszebb emléked?

— Az első nemzetközi versenyem Szlovákiában. Tizenhat éves voltam, a legfiatalabb a mezőnyben, s éreztem, hogy szorítanak értem, hogy értékelik teljesítményemet. A kellemes emlékek közé sorolhatom az olimpiai kvalifikációs versenyeket is. Izgulok minden versenyszám előtt, de amikor eldördül a rajtpisztoly, megszűnik az izgalom, csak magamra maradok, na és a közönséggel, s nekem minden igyekezetem az, hogy megfeleljek a közönség elvárásának, hogy legyőzzem versenytársaimat. Amikor ez sikerül, úgy érzem, leesett egy nagy kő a szívemről, én pedig nagyon boldog vagyok.

— A legkellemetlenebb?

— A 2002-es olimpia utáni időszak, amikor senki sem törődött velem. Elvártam volna, hogy úgy, mint más helyeken, itthon is mindjárt az olimpiász (szerk. megj.: a két olimpia közötti négy esztendő) első napjaiban mellém álljanak, segítsenek a 2006-os olimpiára való felkészülésemben. Nem tették!

— Milyen a kapcsolatod a magyarországiakkal?

— Eléggé rideg emberek. Kivétel Heidum Bernadett, aki nagyon egyszerű lány, nagyon szimpatikus. Megértjük egymást.

— Meddig fogsz még korizni?

— Versenyszerűen a 30. életévemig, kedvtelésből pedig, amíg élek. Kint voltunk most Hollandiában egy edzőtáborozásra. Ott láttam, az öltöző tele volt idős hölgyekkel, akik jókedvűen öltözködtek a korcsolyázáshoz, majd vidáman, mosolyogva léptek ki a jégre.

— Hol szeretnél élni?

— Életem végéig itt, a csodálatosan szép fekvésű Tusnádfürdőn.

— Mi a vágyad?

— Hogy egyszer olimpiai döntős legyek valamelyik számban. És olyan szponzorokat találjak, akik megértik vágyamat, és segítenek azok valóra váltásában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 550
szavazógép
2007-08-20: Sport - Nagymohai:

Így állunk (Periszkóp)

,,Jó napot kívánok! Magyarországiként rövid ideje olvasom a Háromszéket. Nagyon jónak tartom. Meglepődtem ugyanakkor a sportrovatot olvasva, hogy a Sepsiszentgyörgyi FCM labdarúgócsapatában alig van magyar játékos, holott a város lakosságának 75 százaléka még mindig magyar. Azt is szomorúan olvastam, hogy az ellenfél baróti csapatban sem hemzsegnek magyar játékosok ahhoz képest, hogy az utolsó népszámlálási adatok szerint alig él román a városban. Jó ez az autonómiát jogosan váró székelyföldi magyarságnak?
Barabás János, Magyarország"
2007-08-20: Sport - x:

Most vagy soha (Kosárlabda)

A Bogdán Antal-sportteremben a megszokott kép fogadott: a palánkok között két csapat kergette, bűvölte a labdát, a pálya szélén Váncsáné Molnár Katalin hangja csengett, s szálltak a vezényszavak a játékosok felé. A bírói asztalnál Rusz István, a csapat menedzsere nézte, követte figyelemmel a labda útját, a játékosok mozgását.