A vidéki civil szféra fejlettségi szintje egyelőre igen alacsony, főként a többségében román közösségekben, az önkormányzat és a közösség közötti kapcsolattartás pedig szintén meglehetősen gyenge — hívja fel a figyelmet a Civitas Alapítvány.
A társaság egy PHARE-alapokból finanszírozott program következtetéseként állapította meg ezt, miután az északnyugati fejlesztési régióban működő sikeres vidéki civil szervezetekről készített kisfilmeket, kiadványt, és negyven erdélyi vidéki közösségbe látogatott el a civil karaván során.
A kisfilmek a vidéki civil szféra sokféleségét mutatják be: táborszervezés, ifjúsági és kulturális programok, falugondnokság, közösségépítő projektek, vidéki turizmus és egyebek elevenednek meg a felvételeken, amelyek azt bizonyítják, vidéken is sikeres lehet a közösségi kezdeményezés. A civil szféra fejlődésének serkentésére azonban további tájékoztatásra, népszerűsítésre, információáramlásra van szükség, így kellene felhívni a figyelmet a szervezetekben rejlő lehetőségekre, a civil önszerveződés fontosságára. Szükséges lenne, hogy az önkormányzatok által készített vagy megrendelt fejlesztési stratégiák közösségi részvétellel szülessenek, ellenkező esetben nem nevelődik ki öntudatos közösség. Ezenkívül felkészült, képzett helyi emberek, közösségalapú jövőtervezés kellene még a vidéki civil szféra fejlesztésére — véli Csáki Rozália, a Civitas Alapítvány projektvezetője.