Nagycsaládosok a Vajdaságban

2007. augusztus 23., csütörtök, Család
Beszélgetés Krizsán Vilmossal, a Vajdasági Nagycsaládosok Szövetségének elnökével

Augusztus közepén több mint egy hetet töltött Erdélyben Krizsán Vilmos, a Vajdasági Nagycsaládosok Szövetségének elnöke. Első állomáshelye Nyárádszereda volt, ahol az Erdélyi Családegyesületek Szövetsége által szervezett sportvetélkedőn vett részt. Ezt követően Marosvásárhelyen, Üvegcsűrön és Csíkszeredában az ottani családszervezetek elnökeivel találkozott, ismerkedett a helyi egyesületek munkájával. A vajdasági Adán lakó Krizsán Vilmos Boldizsár Béla meghívására érkezett Felső-Háromszékre.

— Elnök úr, mutassa be a Vajdasági Nagycsaládosok Szövetségét, a VANCSESZ-t!

— A VANCSESZ négy évvel ezelőtt, 2002 szeptemberében alakult meg Zentán. Akkor ezer család tartozott hozzánk, most örömmel nyugtázom, hogy a négy év alatt ez a szám megduplázódott. A helyi egyesületek száma szintén gyarapodott, jelenleg már tizenöt egyesület csatlakozott hozzánk. Ezek közül tizenkettő hivatalosan is bejegyzett. Ezenkívül tizenöt csoportunk is működik. Szö­vetségünk annyira megerősödött és ismertté vált a négy év alatt, hogy most már több kérdésben is kikérik a véleményünket. A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége keretében a határon túli szervezetekkel kapcsolatainkat immár több mint tíz éve építjük, a tíz év folyamán Magyarország volt házigazdája az évente több alkalommal is sorra kerülő szemináriumoknak. Az első anyaországon kívüli szemináriumot Adán és Zentán, a Vajdaságban tartottuk meg április végén—május elején. Azt szeretnénk, ha jövőre Há­romszéken az árkosi kastélyban tartanánk meg a családegyesületi elnökök szeminá­riumát. A Kárpát-medencei Szö­vetségben ősszel tisztújító közgyűlésre is sor kerül, amikor minden valószínűség szerint új elnököt is választanak, mert az eddigi elnök, dr. Benkő Ágota nem vállal újabb mandátumot. Tudomásom szerint én vagyok a legesélyesebb jelölt az elnöki tisztségre, eddig két mandá­tumon keresztül az alelnöki teendőket láttam el.

— Nagyobb rendezvényeik?

— Jövőre a mi szövetségünk szervezi meg a harmadik Család- és Életre Nevelés Ifjúsági Tábort, és szeretném, ha Erdélyből minden egyesület négy-öt vagy esetleg ennél is több gyermekkel képviseltetné magát. Az első két táborban a vajdasági gyermekek mellett elsősorban Magyarországról és a Felvidékről voltak résztvevők. Nekünk van egy másik nagy rendezvényünk, a Vajdasági Nagycsaládos Találkozó, melyet nyaranta tartunk. Idén Zenta, jövőre Csanta lesz a rendezvény házigazdája. A találkozóra ezer vajdasági magyar család is összegyűl. Pályázatírási képzésre is gondoltunk, főleg a fiatalabb nemzedék számára, hiszen a szövetség arra törekszik, hogy a jelenlegi vezetők mellé bevonjuk a fiatalokat is.

— A szerb állam mennyiben támogatja a nagycsaládokat?

— Államilag bizonyos támogatások eddig is voltak, szerencsénkre a többségi nemzet, a szerb is népesedéscsökkenéssel küzd, a gyermekek száma egyre kevesebb, ezért az állam is felfigyelt arra, hogy a gyermekszaporulatot valamilyen módon ösztönözni kell. Mind a negyvenöt vajdasági magyar településen negatív a születési mutató. A harmadik-negyedik gyermek esetében jelenleg is ingyenes az iskoláskor előtti oktatás, bizonyos anyagi juttatá­sokat adnak például az első gyermek születésekor. Mi azt szeretnénk, ha a nagycsaládosok nem csak anyagi, hanem tárgyi juttatásokban is részesülhetnének, amit konkrétan a gyermekek élveznének, mert sajnos, azt tapasztaltuk, hogy a harmadik-negyedik gyermek után kapott szép összeget a szülők elherdálták, a legkisebb hasznot a gyermekek látták az állami támogatásból. Az önkormányzatokban nincs saját képviseletünk, de a képviselőkön keresztül érvé­nyesíteni tudjuk az álláspontunkat. Helyi szinten is segítik a nagycsaládokat, elsősorban utazási tá­mogatást nyújtanak az ingázó tanulóknak. Szerbiában hamarosan életbe léptetnek egy hosszabb távú nemzeti stratégiát a népesedési politikával kapcsolatosan, mely szeptemberben kerül a szerb parlament elé. Ennek a stratégiának a kidolgozásában szeretnék a mi véleményünket is kikérni, ami egy rendkívül fontos dolog. Nekünk ezen a téren konkrét javaslataink vannak.

— Kézdiszéken mi a programja?

— Felső-Háromszéken Boldizsár Bélával és Bandi Sándorral folytattam megbeszéléseket, tájékozódtam az itteni családok helyzetéről, jártam a Boldizsár Béla egyesülete által nagycsaládos gyermekeknek szervezett katrosai tá­borban, és részt vettem a Háromszéki Magyarok Világtalálkozó­já­nak több rendezvényén, a perkői Szent István-búcsún is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 647
szavazógép
2007-08-23: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Gyermekek a világtalálkozón

A bölöniek régi ismerőse, Földes István autóbusznyi tápiószentmártoni iskolásgyermekkel érkezett nyolcszáz kilométerről az erdővidéki községbe, közülük majdnem senki nem járt még Erdélyben. ,,A barátkozás, ismerkedés szuperül sikerült — mondta egy bölöni tanuló —, ajándékot kaptunk, ajándékot adtunk, levelezni már csak interneten fogunk, mert lejárt a borítékos-bélyeges kapcsolatok divatja. Hamarosan nálunk is lesz internetklub!"
2007-08-23: Család - Jártó Kocsis Edit:

A kultúra mai árfolyama

A nyugati világtól hamar átvettük a teljesítményorientáltságot, az üzlet- és pénzközpontú szemléletet — bár tartalmilag nem tudtuk megvalósítani —, de hibáikból nem tanultunk. Így a kultúra mifelénk a mostohagyermek sorsára jutott, hiszen ,,nem hoz pénzt", ,,ebből nem lehet megélni".