Egy amerikai Erdélyben — Mózes László

2009. október 31., szombat, Kultúra

A Tíz esztendő Erdélyben album címoldala

Stephen Spinder amerikai fotográfus szereti az embereket, keresi társaságukat, és kíváncsi a szembenéző tekintetekre.

Ez jól érzékelhető az Árkosi Művelődési Központban nyílt kiállításán, nem csak a világ különböző szegleteiben készített képeken, hanem sugározza ezt maga az alkotó is, aki mind közvetlenségével, mind kedvvel és derűvel fűszerezett bemutatkozásával — különben is: a fotográfus képei révén magát is mutogatja valamelyest, hát még ha emellett még szerepel is egy keveset — belopta magát a fényképeire kíváncsiak szívébe. Annál is inkább, mert miként ő maga is elmondta, sokfelé járt, de ötvennégy évesen ma már úgy látja, leginkább Erdély vonzza, itt érzi magát a legjobban.

És ez igen különleges, egyszersmind lelkünket balzsamozó megállapítás egy Amerikából, New York államból tizennégy éve előbb Budapestre telepedett (felkeltette érdeklődését ugyanis a magyar népi kultúra, a népviselet, a tánc, a zene), aztán intenzíven felénk járó, erdélyi látványra kíváncsi, s az itteni vendégszeretettől ámuló, világjáró vándortól, aki Háromszékkel három évvel ezelőtt találkozott először, a kommandói tánctábor révén. Az Istálló Galériában kiállított képein jól megférnek egymás mellett a Nepálban (az ottani emberekben érezte még azt a közvetlenséget, melegséget — illetve azt, hogy oda szívesen hazamenne —, mint itt), Tibetben, Guatemalában készített fotók, a kalotaszegi népviseletet, pontosabban ünneplőbe öltözött embereket mutató felvételek, érdekes, egyben figyelmünket más kultúrák irányába is terelgető ez a társítás. Legyen szó akár 3710 méter tengerszint fölötti magasságban, ócska varrógéppel dolgozó, ám szembogarában — hasonlóan más, Himalája környéki tekintetekhez! — az életöröm szikráját hordozó szabóról, az Annapurnában bambusszal dolgozó kézművesekről, vagy érdeklődésünket a jóval közelebbi Válaszútra terelő, ott muzsikáló kalotaszegi híres cigányprímásról...

Stephen Spinder (www.spinderartphoto.com) egyben amolyan utazó, folyamatosan fotografáló nagykövete a magyar kultúrának, hiszen képeivel járja a világot, s igénnyel és ízléssel szerkesztett, most Sepsiszentgyörgyön is bemutatott Tíz esztendő Erdélyben című, angol és magyar nyelvű albumával — melynek szövegét szintén ő maga írta — arra a hagyományos, népi kultúrára próbálja meg felhívni a figyelmet, mely ennek a térségnek teljesen egyedi sajátossága, felbecsülhetetlen értékű vonzereje.

Jó, hogy van egy ilyen amerikai, életünk és szokásaink iránt érdeklődő barátunk, aki még magyarul is beszél egy kicsit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2009-10-31: Kultúra - x:

Wass Albert élete és elhivatottsága — Fekete Réka

Wass Albert nem csak jó író és költő volt, hanem iránymutató magyar, aki tetteivel és írásaival hitet tett szülőföldje mellett — hangsúlyozta Sepsiszentgyörgyön Turcsány Péter, a budapesti Kráter Műhely Egyesület elnöke. Az unitárius egyházközség gyűléstermében múlt hét végén tartott jótékonysági est meghívottja Wass Albert életéről és elhivatottságáról tartott vetítéssel egybekötött előadást, közreműködött Szutor Ágnes, Turcsány Torda és Bíbor. Az Életfa Családsegítő Egyesület a sepsiszentgyörgyi és kilyéni rehabilitációs központ számára gyűjtött adományokat.
2009-10-31: Emlékezet - x:

A tűz októbere (1956 magyar sorsokban) — Gazda József

A Házsongárd gyertyafényben
A Házsongárd fényei
Amiként hajdan jött el a tavasz a ,,parttalan időben", s ,,megállt a Házsongárdi temetőben", úgy jött el ide 1956 őszén, halottak napján a kései tavasz, tavasz az őszben, ébredés a tél küszöbén, ébredés az elnyomatás telén. Erdélyben ekkor sem tavaszodott, csak a lelkekben ébredt valami kis reménysugár.