A Capital és A Forbes ranglistájaGazdag hazai magyarok

2009. október 31., szombat, Gazdaság

Épülő sepsiszentgyörgyi lakópark — sok milliomos vágott bele az ingatlanfejlesztésbe

A gazdasági válság miatt van bőven változás a leggazdagabb hazai üzletemberek névsorában. A Capital és a Forbes csaknem egy időben hozta nyilvánosságra toplistáit, a kettő alapján alább a gazdag hazai magyarokat vesszük sorra.

A két lajstrom közötti különbségek abból adódhatnak, hogy míg a Capital csak a 2008-as adatokat vette figyelembe, a Forbes az azóta bekövetkezett változásokra is reflektált. A Forbes szerint a 2008. év nem kedvezett a magyaroknak, egyedül Pálfi Miklós tudott javítani tavalyi helyezésén, a Capital szerint azonban Pászkány, Péter Pál és Mudura Sándor több helyet javított tavalyi pozíciójához képest, a Szarvadi házaspár pedig megőrizte helyét.

A leggazdagabb Teszári Zoltán vagyona a Capital szerint 550—600 millió euró, ez a 14. helyhez elég, a Forbes a 11. helyre sorolja, és 400 millió euróra becsüli tulajdonát. A sokak szerint legdiszkrétebb romániai milliomos vagyonának mintegy felét vesztette el 2008-ban a Forbes szerint — nála nagyobbat csupán az ingatlanbizniszben utazó George Becali bukott. Tavaly még 900 millió euróra becsülték vagyonát, de az RCS & RDS részvényeinek esése és a kemény konkurencia miatt elvesztett ügyfelek 500 millió euróval csökkentették a cég értékét. Az RCS & RDS Románián kívül több országban van jelen, Digi Sport néven sportadót is létrehozott Magyarországon és Romániában.

Mudura Sándor a Capital szerint 47. (147—152 millió euró), a Forbes szerint 95. (60—63 m. e.). A nagyváradi üzletember, miután tavaly 33 000 négyzetméterrel bővítette a Lotus Center bevásárlóközpontot, jelenleg egy irodaház építését tervezi. A 70 éves Mudura Magyarországon a Ferrero (Kinder, Tic-Tac, Rocher stb.) forgalmazójaként jelentős vagyonra tett szert a kilencvenes évek elején, 1993-ban övé volt a magyar csokoládépiac 60 százaléka. Magánemberként is tízmillió euró értékű ingatlanokkal és ingóságokkal rendelkezik.

Pászkány Árpád Zoltán a 73., illetve a 104. helyet foglalja el (a becsült vagyon 94—96, illetve 59—60 millió euró). A kolozsvári üzletember a CFR fociklub megvásárlásával vált országosan ismertté, de az olyan kész vagy tervezett befektetések, mint a Polus Center, a Sigma Center és Towers, a Tineretului lakónegyed vagy a Riverfront, jelentős kapacitásról tanúskodnak. Igaz, a sepsiszentgyörgyi születésű milliomosra rájár a rúd: ingatlanprojektjeit halasztotta, felére kellett csökkentenie a CFR idei költségvetését, és eljárást indított ellene a szervezett bűnözési hatóság.

Urasi Béla 113. (60—65), illetve 95. (60—63) helye olyan sikertörténeteknek köszönhető, mint az Astral Telecom és a Transilvania Bank, amelynek jelenleg négyszázalékos csomagját birtokolja. Az Astral eladásából származó pénz egy részét ingatlanokba fektette be a kolozsvári ifjúsági sport támogatója.

Verestóy Attila a Capital szerint 121. (60), a Forbes szerint pedig 59. (100), harminc helyet esett a Capital topjában, annak ellenére, hogy két évvel ezelőtt beváltotta tőzsdei részvényei egy részét, így az ezt követő ingadozások kevésbé érintették. A Rompetrolban birtokolt ötszázalékos csomagjáért például 4,36 millió eurót kapott. Részvényeket vásárolt a Rompetrol Rafinare és a Rompetrol Well Service cégekben.

A Hargita megyei Pálfi Miklós csak a Forbes toplistájában kapott helyet, ott viszont az első száz között, pontosasbban 62 millió eurósra becsült vagyonával a 98. A Romaqua Group Borsec társtulajdonosa (30,59 százalék), a sörpiacra is betört a Fehér megyei Albacher gyár tavalyi megnyitásával.

A kézdivásárhelyi Szarvadi-Téglás Loránd és Zsuzsanna 153. (50), illetve 178. (30—33) helye az általuk alapított Domo üzletláncnak köszönhető, amit Hegedűs Ferenccel együtt eladtak, Szarvadi kisebbségi tulajdonos maradt, és ügyvezető igazgatóként most lehetősége van piacvezetővé tenni a céget. Az üzletemberek Bukarestben lakónegyedet szándékoztak felépíteni egy 350 millió eurós beruházással. A válság miatt azonban változtattak az elképzelésen, és könnyű szerkezetű, olcsó lakások építésébe fogtak Sepsiszentgyörgy északi részén, és a közelben egy retail-parkot is ki szeretnének fejleszteni. Szarvadi Hegedűssel közösen tulajdonosa a Best Western Bálványos Hotelnek és a kézdivásárhelyi Atriumnak. Idén Szarvadi ötmillió euróért megvásárolta Magyarország második legnagyobb hálózata, az ElectroWorld hatvan százalékát.

A kolozsvári EnergoBit csoport legfiatalabb részvényese, Péter Pál a 165. (45—50), illetve a 188. (30—31) helyen áll (a Forbes listáján először szerepel). Az EnergoBit forgalma tavaly 80 millió euró volt, és idén sem szűkölködnek a megrendelésekben. Péter Pál Tulcea mellett szélerőművekben eszközölt egy 30 millió eurós befektetést.

A Capital szerint a cégtársak, Szarvadi és Hegedűs Ferenc vagyona megegyezik (165., 45—50 millió euróval), de a Forbes nem így tudja (268., 21 millióval). A Szarvadival közös vállalkozásokról már szóltunk, ezenkívül Hegedűsé az Eurocolor festékgyártó, amelynek ötmillió eurós forgalma volt 2008-ban.

Fodor Zsolt és Szilvia (184., 40—45 millió euró és 273., 20—21 millió) az ország legnagyobb mobiltelefon-forgalmazója, az Euro-GSM tulajdonosa. A kolozsvári központú cégnek 130 kirendeltsége van 75 városban, ezt bővítették tovább tavaly decemberben a Kopiernicus felvásárlásával tizenöt új üzlettel, igaz, be is kellett zárniuk néhányat. Az Euro-GSM piaci részesedése az Orange-előfizetések megkötése terén 18 százalékról 28 százalékra nőtt a tavalyi évben, míg a szerződéshosszabbítások terén elérték a 40 százalékos részesedést. A cég üzleti forgalma 27,7 millió euró volt 3,1 milliós profittal. A másik, nevükhöz kötődő üzlet a pre-pay kártyákat forgalmazó MobileDistribution 134,2 millió eurós forgalommal és 1,3 milliós profittal. Ők is tervezték, hogy belépnek az ingatlanpiacra, de halasztottak.

A listákon szerepel továbbá Szigeti Zoltán (F. 292., 19 millió) a TheGroup reklámcsoport tulajdonosa, Bara Levente Hugó (F. 400., 10—12 millió) akinek üzeme Fehér megyében működik, és cége, a Supremia nagybani fűszerkereskedéssel foglalkozik, László János (F. 435., 9—10 millió), aki az Impar autóalkatrész-kereskedéssel tett szert vagyonra, Székelyudvarhelyen egy hotel és egy halastó tulajdonosa, Kurkó János (F. 456., 8—9 millió) hokimenedzser, aki saját bevallása szerint kétmillió eurót fektetett a sportba, a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő, illetve a csíkszeredai Tulipán és a sepsiszentgyörgyi Sugás Áruház tulajdonosa.

(Forrás: Capital, Forbes, Transindex)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2009-10-31: Emlékezet - x:

Végtelen sorokban — Simó Edmund

Ilyenkor, november elején, amikor az utolsó aranyló levelek hullnak a lábaink elé, amikor köd fészkel az ágak között, vagy épp pehely-pillangók játszadoznak az arcunk előtt, ilyenkor indulnak el végtelennek tűnő gyászos sorok fehér, sárga, lila krizantémcsokrokkal, mécsesekkel és gyertyákkal a kezükben, szívükben pedig milliónyi emlékkel telten a temetők sírhantjai felé.
2009-10-31: Gazdaság - x:

Unalmas válság

Joseph Stiglitz Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint ,,válság közepette az adócsökkentés valószínűleg a legrosszabb formája a pénzköltésnek", mert nem serkenti a gazdaságot. Az adófizetőknél hagyott pénznek csak nagyjából a fele kerül bele a gazdaság véráramába, a másik felét félreteszik az emberek, pedig a kilábalás érdekében arra volna szükség, hogy vásároljanak, fogyasszanak — mondta Stiglitz.