A Sepsiszentgyörgy képes története megjelenése óta eltelt tíz év gyűjtési és kutatómunkája számos, eddig ismeretlen adat, dokumentum birtokába juttatott, mely közül ha egypár talán jelentéktelennek is tűnik, úgy vélem, hozzájárulnak városunk múltjának jobb megismeréséhez.
Tekintettel arra, hogy egy újabb kiadás, mely terjedelmében mintegy másfélszerese lehetne az 1999. évinek, számos nehézségbe, akadályba s talán még gáncsoskodásba is ütközik, úgy gondoltam, hogy a gyűjtés néhány részletét a Háromszék hasábjain bocsátom az érdeklődők rendelkezésére.
A piactér
A mintegy hat hektár területű piactér (a mai park egész területe) északi része a XVII. század végén Borjújáróhely néven élt a lakosság tudatában. Déli része szántóterület volt, ahol a feljegyzések szerint kölest termesztettek, és a Nagyvízmosás határolta (a mai Kórház utca vonala), melynek egyik mélyedését Akasztófagödörnek nevezték. Északi felét északnyugat—délkelet irányban a mai katolikus temető felől csermely szelte át, amelybe beletorkollt a Hegy utcából (ma Váradi József) az esővizet, hólevet levezető árok. A vízzel többé-kevésbé állandóan teli meder a Felső Libóc (ma Gróf Mikó Imre utca) nyugati végéből induló vízelvezető sáncba csatlakozva beleveszett a Major utcától (Nicolae Bălcescu utca) keletre fekvő, akkoriban mocsaras-ingoványos rétbe. A főteret és az utcákat keresztül-kasul szelő árkokra, vízelvezető sáncokra kisebb hidakat, pallókat építettek, melyekre a korabeli dokumentumokban — a pontosabb helymegjelölés végett — gyakran találunk hivatkozásokat: ,,a volt várdaház szeginél lévő sáncz hidjáig" (várdaház: a mai Gróf Mikó Imre utca sarkán álló, egykori tiszti lakások). 1857-ben elrendelték, hogy ,,a Casino kocsmától (kb. a mai megyei tanács telke) a várdaházig vonuló két sánczok töltessenek bé s azok körül ültetett fák vetessenek ki, s amennyiben a… Bizottmány is czélszerűnek látja, a kitépett fáknak épjei itten ezen helyre (ti. a Sétatérre) ültetendők".
Orbán Balázs szerint ,,Szt. György vásártere egyike a Királyhágón inneni rész terjedelmesebb piaczainak, nagyságában még a kolozsvári főtért is túlszárnyaló..." A Daczó családdal való pereskedés miatt 1690-ben a Vásármezejéről (a mai 105-ös tömbháztól délre eső terület, mely akkor a Daczók birtoka volt) telepítették át a barompiacot, majd 1750-ben a kirakóvásárt is ide költöztették a város akkori központjából, a református templom alatti térről (ma Kálvin tér). Bogáts Dénes szerint feltételezhető, hogy a XVII. század végén a Daczó család tagjai között az italmérés miatt kitört viszály késztette arra a városi tanácsot, hogy a szomszédságukban levő Vásármezőről a baromvásárt a Borjújáróhelyre költöztesse át, majd az így kialakult vásártér egy darabján kapott helyet a kirakóvásár is.
A hetivásárokat hagyományosan hétfőn tartották, az országos vásárokat II. Lajos király 1520. évi dekrétuma alapján évente négyszer (böjtkor, Szent György, Szent János, illetve Szent Mihály napján) rendezték meg. A XIX. századforduló éveiben a piactér vásárnapi forgatagát nemcsak fényképészek, újságírók, de maga Gyárfás Jenő festőművészünk is megörökítette. A Székely Nemzet 1902. május 2-i számában ez olvasható a Szent György-napi sokadalomról:
,,...Nagy sokaságtól nyüzsgött a piac, de azért lanyha volt az üzlet. Egyes ágazatokban volt némi élénkség, így a kész faedénnyel kereskedő kádárok fényes üzletet csináltak, mert cseberre, kártyára mindenkinek szüksége van, s azt megvenni muszáj. Miként rendesen, látványosságokban sem volt hiány, ezek csődítették össze a tumultust... Két rendbeli panoráma, céllövő mellett a bulvár sátora örvendett nagy látványosságnak... A kertészeknek bőséges fogyasztásuk támadt: rózsatő, tárkonygyökér csakúgy elkelt, mint a spenót, noha a helybeliek zokon vették, hogy a krizbai és földvári kertész csinál nekik konkurrenciát... Az asztalosok eladták minden áruikat az utolsó fogasig, ami jó jelnek tekinthető, mert a kivándorló székely nem szokott bútort vásárolni. Kintornák hangjaitól vígan zsibongott a tömeg, és mérsékelt mámorral távozott a falusi a vásárról..."
Az idézetben érzékeltetett vásári zűrzavar, rendezetlenség elkerülésére már 1877-ben utalásokat találunk mind a városi tanács rendelkezéseiben, mind pedig Benkő Elek — vállalkozó, a piac haszonbérlője, egyike a város legtöbb adót fizetőinek, tehát legvagyonosabb polgárainak — piacszabályozási utasításaiban. A ,,sepsiszentgyörgyi piacz belső terjedelméről" tájékoztató feljegyzést a korabeli utcanevek közzététele miatt is idézzük: ,,a belső piacz — vásártér — belterülete kiterjed: a Brassó felőli vámsorompótól a Hegy utczai kútig, az Új utcza (ma Konsza Samu) déli végéig, a Palló és Csíki utczai két híd déli végéig és a két külső Libócz (ma Józef Bem és az 1918. December 1. út posta előtti része) utca összetalálkozásánál (tehát kb. a Szent György-szobornál) levő hídig. A piacz külterülete: a Csík felőli vámsorompótól, a Csíki és Palló utczai hidak északi végeitől, a Templom utczát és a Vásármezejét (kb. a 105-ös tömbháztól a Mikes Kelemen utca elejéig) egybefoglalja, melyekhez az Olt utczai vámsorompótól kezdve a Kispiacz (a polgármesteri hivatal előtti térség) végéig. Barompiacz: a Hegy utczai kúttól az Őrkő aljáig." A vásártéren a kereskedők, iparosok, játékosok, kufárok, gabona- és élelmiszerárusok kínálták portékáikat, de az állatbőrrel, gyapjútermékekkel, faggyúval és szeszes italokkal kereskedők is itt próbáltak túladni áruikon. A külterületet a tűzifával, építőanyagokkal, szénával, takarmánnyal, szénnel kereskedők számára jelölték ki, míg a barompiacon sorrendben felfelé a sertéseket, juhokat, kecskéket, szarvasmarhákat, lovakat árulták.
A hetivásárok alkalmával tapasztalt rendbontást, kihágást azonnal megbírságolták, az eladásra kínált termékek minőségét ellenőrizték, szem előtt tartva a higiéniai követelmények betartását is. A városi tanács ülésein számos esetben vitatták meg a vásárokon tapasztalt rendellenességeket, ezeket jegyzőkönyvbe foglalták, és utasították a piac bérlőjét elhárításukra. Ezek szemléltetésére idézzünk az 1872. december 31-i tanácsülés jegyzőkönyvéből: ,,...több városi polgárok a népesebb utczákban is húsárulásra deszkabódékat építettek, amelyek egészségügyi szempontból ragályos betegségek idején veszélyesek és más időben pedig a járókelőkre nézve kellemetlen, szépítési szempontból tekintve pedig a szemlélőnek visszatetsző hatást gyakorol".