JegyzetÖsszetartozunk?

2007. június 5., kedd, Közélet
Mikor ezek a sorok íródnak, széles e Kárpát-medencében meg kell szólalniuk a magyar történelmi egyházak templomai harangjainak, s Budapesten az ország és a nemzet Házában a parlamentnek rá kellene bólintania a Fidesz kezdeményezésére, mellyel június 4-ét a Nemzeti Összetartozás Napjává tennék.

Ám mardos a kétség, vajon megszólalnak-e mind ama harangok, s szívünkbe markol a kérdés: miért nem közfelkiáltással nyilvánítják nemzeti gyásznappá, de a reménység napjává is a hírhedett trianoni békediktáum 87. évfordulóján ezt a napot!?

Az első kérdésre csak az esemény megtörténte után válaszolhatnánk, de tudván tudjuk, hogy a határokon kívüli magyar közösségek erősen megfogyatkozván, a szórvány sok-sok helységében egyenesen elapadván, nem tudni már igazán, egyáltalán van-e még helységekben, aki a harangokat megkongassa? A másik kérdés még izgalmasabb és nyugtalanítóbb: vajon van-e a mai Magyarország éppen regnáló kormányában és kormánypártjában annyi nemzeti tartás, hogy kinyilvánítsa, minékünk változatlanul fáj Trianon, s ha nem is változtathatjuk meg máig kiható tragikus következményeit, legalább számba kell venni veszteségeinket, s valóban az összetartozás lehetőségeit kell kutatnunk. Nem hiszem, hogy a szoc-lib elit ebben őszinte és nemzetileg elkötelezett magatartást tudna tanúsítani, hiszen az a politikai vircsaft, amely 2004. december 4-ét megelőzően alpári kampányt folytatott a szinte csak jelképes értékű kettős állampolgárság elfogadásának gondolata ellen, az most nagyhirtelen meggondolja magát, s a szétszaggatott nemzet egysége érdekében kezd cselekedni, de legalább gondolkodni. Ilyen csodák nincsenek. Ezeket leírván, én megkövetek minden tisztességes magyar baloldali embert és gondolkodót, de arra is biztatnám őket, legyenek igazi kovászai a nemzet újraegyesítése, szellemi-lelki kohéziója megteremtése gondolatának. Mert ők és elődeik rontották el valahol: az örökös anyaországi ,,tartózkodás" és közöny juttatott oda, hogy Magyarországon az egyetemi hallgatók döntő többsége nem tudta, milyen nyelven beszélnek a székelyek, hogy hány magyar él a maradék ország határain kívül, hogy milyen emberi-anyagi-szellemi potenciált veszített el az ország 1920-ban...

Fiatal baloldali magyar politikusok elmélkedéseit hallgatom a televízióban, s döbbenettel veszem tudomásul, hogy vélekedésük szerint nem szabad a múltba révülni, hanem a jelenre és a jövőre kell figyelmezni minden nosztalgiázás ellenében. Melyik jelenre? Arra, amely az anyaországot nap mint nap Európa szégyenpadjára ülteti? Melyik jövőre? Arra, ami a most regnálók szerint a teljes globalizálódás a nemzet egyetlen járható útja?

Én hittem — még ma is hiszek némiképpen az európai integráció csonkolásokat gyógyító erejében, de ahhoz tartásos, határozott, méltóságos nemzetpolitika kellene. És partnerek is, természetesen. Ennek is, annak is híjával vagyunk. S amíg ez így van, összetartozásunk ugyancsak kérdőjeles.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2007-06-05: Közélet - Sylvester Lajos:

Remetefalva első háza (Ízléssel építkezni)

Felsőcsernátonnak is a felső felében, Ikavára fölött, ahogy a Remete patakának hídját átlépve az eléggé ,,húzós" hegyen a Remete fennsíkjára kiértem, míves faragású és építésű, jóféle kőművesmesterek keze munkáját őrző kő- és léckerítés vonta magára a figyelmemet, majd amint a kapaszkodó felső végére értem, a kerítés mögött, az erdei úttól jókora távolságra lévő modern épület kacagott szembe velem.
2007-06-05: Közélet - Ferencz Csaba:

Erdővidék gyöngye

Az uzonkafürdői borvízmedencét nevezte így villatulajdonosok egy csoportja, akik a hét végén ismét kitakarították és használatba helyezték a fürdőtelep egy részét.