Mennyit érnek a magyar voksok? — Farkas Réka

2009. november 24., kedd, Máról holnapra

Becsülettel helytállt Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje a választások első fordulójában. Tisztességes, valóban egyenes beszédre alapozott kampányt sikerült végigvinnie, s eredménye, a négy százalék körüli szavazatarány, bármilyen kicsinek tűnik, mégsem tekinthető rossznak. Voltak, akik ennél többet reméltek, de nagyon sokan még ennyire sem becsülték lehetőségét.

Kelemen Hunor eredménye mégsem az esetleg áruba bocsátható négy százalékban rejlik, hanem mindabban, amit sikerült az elmúlt egy hónap alatt képviselnie. Kevés szó esett ebben a kampányban a kisebbségi kérdésről, nélküle talán teljesen meg is feledkezett volna a többségi román társadalom arról, hogy más nemzetiségűek is lakják ezt az országot, s esetleg elképzelésük van jövőjéről, beleszólást kívánnak ennek alakításába. Kelemen Hunort nem kényeztették sok lehetőséggel, de pár alkalommal, néhányszor igen nézett tévéműsorokban beszélhetett a magyarság alkotmánymódosító elképzeléseiről, autonómiakoncepciójáról, nyíltan szólhatott arról, hogy az 1918-ban tett ígéretek valóra váltását követeljük. Szavai látszólag süket fülekre találtak, az önmagukkal és az egymás elleni küzdelemmel elfoglalt román jelöltek s pártjaik nem vettek tudomást üzenetéről, de mégis mindaz, amit elmondott, megalapozza a második fordulót megelőző egyezkedést.

A december hatodikai választás előtt sem Băsescu, sem Geoană nem tekinthet el a magyar szavazóktól, aki győzni szeretne, annak szüksége lesz voksainkra. Akár négy, akár hat, akár kilenc százalékra becsülik ezek arányát, hiányuk döntő lehet bármelyik jelölt számára. Kelemen Hunor ,,egyenes beszéde" egyértelműen rávilágított a magyar követelésekre, s eszerint kell tárgyalnia az őt jelölő RMDSZ-nek. Hiteltelenné válna, ha néhány miniszteri, államtitkári bársonyszékért kínálná oda a magyar voksokat, lerombolná mindazt, amit több hetes, fáradtságos és költséges munkával sikerült felépítenie. Kelemen Hunor kampánya tulajdonképpen elkötelezte az RMDSZ-t, azt erősítette meg, hogy néhány kilométer aszfaltúttal nem kiválthatóak a nemzetiségi követelések.

Jó lenne, ha a következő napok tárgyalásain nem felednék mindezt, ha tudnák, hinnék, hogy a magyar voksoknak értéke van, és nem is kevés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-11-24: Közélet - x:

Megyénkben Kelemen a befutó — Demeter J. Ildikó

Az érvényes szavazatok 52,72 százalékával Kelemen Hunor már az első fordulóban megnyerte (volna) az elnökválasztást Háromszéken. A megyei választási iroda végleges és hivatalos eredménye szerint Traian Băsescu a második 19,77 százalékkal (az MPP elnökén kívül Barót polgármestere is őt támogatta), a harmadik Crin Antonescu 9,89 százalékkal, és rögtön utána Mircea Geoană következik 9,86 százalékkal.
2009-11-24: Közélet - x:

Választhatunk két rossz közül? (A múlt hét) — Kuti János

Az amerikai választó azért megy el szavazni, mert abban reménykedik, hogy ha jól szavaz, akkor még jobban fog élni. Mi azért, mert abban reménykedünk, hogy ha jól választunk, akkor esetleg kevésbé fogunk rosszul élni.