Székely Nemzeti MúzeumA fotótéka ,,világgá megy” - Csinta Samu

2009. december 5., szombat, Közélet
Megkezdődött a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum fényképtárának digitalizálása. A jóval több, mint tízezer fotót számláló, különböző hordozókon — papírképen, széles filmen, üvegnegatívon — lévő fotótéka tartalmából háromszáz kép már megtekinthető az intézmény honlapján (magyarul: www.sznm.ro/fototeka.php; románul: www.sznm.ro/fototeca.php).

A múzeum hatalmas fényképtára tartalmának túlnyomó része eddig a munkatársak számára is hozzáférhetetlen volt, a feldolgozottság hiányában ugyanis nehezen hozzáférhető volt a gyűjtemény. A Szülőföld Alaptól pályázat útján elnyert pénzből megvásárolt különleges szkenner azonban hatalmas lendületet adott a feldolgozásnak, tudtuk meg Gazda Enikő néprajzkutató-muzeológustól, aki kollégájával, Kinda Istvánnal látott neki a sziszifuszi munkának. Rengeteg üvegnegatív és több ezer filmcsík vár ,,beolvasásra", eddig 5000 filmkocka szkennelésén vannak túl a múzeum munkatársai.

A hatalmas volumenű anyag feldolgozásán túl legnagyobb gondot a fotók azonosítása jelenti, eddig ugyanis mindössze egyszer történt próbálkozás az állomány feldolgozására. Fóris Pálnak a hetvenes évek elején megjelent, ezer fotót katalogizáló fényképtára azonban csak csepp a tengerből, hiszen a múzeum gyűjteménye a 19. század végén készült fotókat is tartalmaz, valamint a 20. század elejének híres szentgyörgyi fotográfusa, Gere István gyűjteményét is. A feldolgozás természetesen jegyzékbe vételt is jelent, a listázás mellett pedig a filmcsíkokat állagmegóvási célból savmentes papírba csomagolják.

,,Érdekes tapasztalat, hogy a képek azonosításában segít a beszkennelt anyag nyilvánosságra hozatala — mondta el Gazda Enikő. — Egy eredetileg csernátoninak hitt házról például egyértelműen kiderült, hogy nem csernátoni, ezért egyes stílusjegyek alapján erdővidékiként tettük fel a világhálóra, de kérdőjellel. Rövid idő múlva érkezett az azonosítás Vargyasról: egy miklósvári házról van szó, amely ma már másként fest, miután Kálnoky gróf egyik vendégházaként működik, ezért némi átalakításon esett át. Több hasonló eset alapján mindenkit arra biztatok, hogy próbáljon segíteni nekünk a fotók pontos azonosításában."

Eddig elsősorban az építészet és a különböző mesterségek tárgykörében készült fotókat igyekeztek feldolgozni, mivel elsősorban ezeket keresik a múzeumban. A képanyag világhálóra való feltöltésekor figyelembe veszik a nyomdai reprodukálásra való előkészítettség szempontját is, így bárki 1200 DPI-s felbontású fotókhoz férhet hozzá — természetesen az intézmény tudtával és engedélyével.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2009-12-05: Közélet - x:

Külföldi hírek — Szekeres Attila

Nem kaptak érdemi választ
Gémesi Ferenc nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkár szerint nehéz egyértelműen megfogalmazni, milyen eredményt hozott a magyar—szlovák kisebbségi vegyes bizottság keretében lezajlott konzultációsorozat a módosított szlovákiai államnyelvtörvényről, illetve annak végrehajtási utasításairól.
2009-12-05: Közélet - x:

Pedagógusok arcképcsarnoka - Iochom István

A debreceni Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület évekkel ezelőtt könyvsorozatot indított Pedagógusok arcképcsarnoka címmel. Az évi rendszerességgel megjelenő kötetekben főleg huszadik századi, de már nem élő jeles anyaországi tanítók és tanárok munkásságáról, életútjáról lehet olvasni.