Pedagógusok arcképcsarnoka - Iochom István

2009. december 5., szombat, Közélet

A debreceni Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület évekkel ezelőtt könyvsorozatot indított Pedagógusok arcképcsarnoka címmel. Az évi rendszerességgel megjelenő kötetekben főleg huszadik századi, de már nem élő jeles anyaországi tanítók és tanárok munkásságáról, életútjáról lehet olvasni.

Először a 2008-ban kiadott, hetedik kötet portréi között kaptak helyet határon túli pedagógusokról készült dolgozatok. Háromszékről dr. Borcsa János szerepel a kötetben Borcsa Gergelyről és Kiss Lázárról készült pályaképével, valamint dr. Szőcs Géza, aki Czompó Istvánról, Czompó Irénről, Fülöp Kálmánról, Kiss Lajosról, Nyáguly Sándorról, Szőcs Mihályról, Vikol Kálmánról és Zsögön Zoltánról készített portrét.

Az idei, sorrendben a nyolcadik kötetben Háromszék ugyancsak számottevően, tizennyolc írással van jelen. Bakk Pál szentkatolnai tanítókról, Hamar Endréről és Vitos Lajosról, dr. Borcsa János kézdiszentléleki pedagógusokról, Fazakas Jánosról és Szakács Antalról közöl részletes pályaképet, dr. Szőcs Géza írásaiban pedig Bartha Etelka, Fábián Ernő, Fejér Miklós, Forró György, Gondos Béla, Haszmann Pál, Hodor Antal, Kádár Zsombor, Nagy Béla, idős és ifjú Paál Elek, Tusa József, Vikol Kálmánné és Zsuffa Zoltán emlékét idézi meg. ,,Azokat terveztük megörökíteni — írja az idei kötet előszavában Ungvári János, a Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület elnöke —, akiket a hivatásérzet, helytállás, színvonalas szakmai felkészültség és közmegbecsültség jellemez. Akik nyomot hagytak tanítványaikban. A lexikonnál színesebb, egyéni pályajellemzőkben gazdagabb arcképvázlatokat arcképcsarnokba foglaltuk." Újdonság az előző hét kötethez viszonyítva az Emlékezzünk a régiekre című fejezet, melyben a kötet szerkesztője Apáczai Csere Jánosnak állít emléket, és ugyanott magyar nyelvű fordításban olvasható a háromszázötven évvel ezelőtt elhunyt nagy erdélyi gondolkodó Az iskolák fölöttébb szükséges voltáról... című kolozsvári székfoglaló beszéde.

A kötet kereskedelmi forgalomba nem került, de a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárban és a Nagy Mózes Elméleti Líceum könyvtárában megtalálható.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2009-12-05: Közélet - x:

A fotótéka ,,világgá megy” (Székely Nemzeti Múzeum) - Csinta Samu

Megkezdődött a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum fényképtárának digitalizálása. A jóval több, mint tízezer fotót számláló, különböző hordozókon — papírképen, széles filmen, üvegnegatívon — lévő fotótéka tartalmából háromszáz kép már megtekinthető az intézmény honlapján (magyarul: www.sznm.ro/fototeka.php; románul: www.sznm.ro/fototeca.php).
2009-12-05: Közélet - x:

Értékvédelmi tanácskozás Bikfalván

Jóformán alig van székelyföldi falu, mely számára ne lehetne tanulságos egy olyan szakmai rendezvény, amilyen tegnap délután Bikfalván zajlott a Mókus Panzióban.