Kiutak az útvesztőből — Bogdán László

2009. december 9., szerda, Máról holnapra

Az elnökválasztás után kialakult helyzet komikumára most nem térünk ki, tény, hogy Mircea Geoană kissé elsiette győzelme megünneplését, de az a hetven-hetvenötezres előny, amellyel Traian Băsescu nyert, nagyon ingatag. Ráadásul a sértett szociáldemokraták csalást emlegetnek, óvással fenyegetőznek, a választások megismétlésében látják a kiutat a begyűrűző válságból.

Traian Băsescu lendületesen kezdte meg a tárgyalásokat, de a helyzet az, hogy az elmúlt öt év megosztásra alapozó kamarillapolitikája most üt vissza, a román politikai mezőnyben jelenleg nincsen olyan párt, amellyel szövetséget köthetne. A szociáldemokratákkal az imént rúgták fel, a liberálisokkal még régebben, mindkét párt kipróbálta a demokrata-liberálisokat, s nem úgy néz ki, mintha újra akarnák kezdeni, mintha másodszor is ugyanabba a folyóba akarnának lépni. S Băsescunak van ugyan miniszterelnök-jelöltje Negoiţă bukaresti polgármester személyében, de teljesen világos, hogy őt dacból sem szavazzák meg. Băsescu felhívta ugyan Călin Popescu Tăriceanut, az elmúlt húsz év legeredményesebb miniszterelnökét, de egyelőre nem kapott igenlő választ arra, hogy a liberális politikus vállalná-e, pártjával szembemenve, a jelölést, Antonescu pártelnök és Ludovic Orban nyilatkozatai félreérthetetlenné teszik, hogy a liberálisok nem akarnak szövetségre lépni Boc pártjával. S arra sincs semmi garancia, hogy Tăriceanut megszavazná a parlament. Akkor viszont egyetlen lehetőség marad, az előrehozott választások, ami Románia jelenlegi helyzetében, amikor az elmélyülő válsággal kellene foglalkozni, s az országnak kormányra lenne szüksége, a lehető legkatasztrofálisabb megoldás lenne. Már az elnökválasztás után öt százalékot zuhant a tőzsde, esett a nemzeti valuta árfolyama, az elhúzódó belpolitikai válság miatt a valutaalap nem folyósítja a segélyeket. (Esetleg márciusban, de csak akkor, ha addig valamiképpen megoldódik a politikai válság, és az országnak kormánya lesz…) A csőd tehát, amelyről az elemzők és a politikusok mostanában annyit beszéltek, érintésközelbe került. Băsescu ― ha nem képes olyan kormányfőt találni, aki körül kialakul egy bármilyen ingatag parlamenti többség ― leszámolhat régi ellenfelével, az őt néhány éve letiltott, kispadra kényszerített politikai osztállyal, és kiírhatja ― utánunk az özönvíz jelszóval ― az előrehozott választásokat, de elképzelni sem lehet, hogy ezt a helyzetet hogyan élné meg az ország, amelynek lakossága szociálisan egyre jobban ellehetetlenül.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-12-09: Közélet - x:

Torján kapták el a hullarablót — Szekeres Attila

Tegnap reggel egy torjai vendégházban kapta el a háromszéki rendőrség azt a Maros megyei férfit, aki magyarországi társaival együtt tavaly ellopta egy német eurómilliárdos holttestét egy ausztriai temetőből.
2009-12-09: Közélet - x:

Gyengül az RMDSZ, erősödik a jobboldal (Elégedett az MPP) — Farkas Réka

Az RMDSZ-nek tudomásul kell vennie, elveszítette az erdélyi magyarság fölötti uralmát — jelentette ki Kovács István, az MPP sepsiszentgyörgyi frakciójának vezetője. Erős magyar jobboldalt kell létrehozni, és országos megmérettetésekre egy magyar választási pártot — vélekedik.