BioenergiaA biofű

2007. augusztus 28., kedd, Gazdakör

Székelyföld földművelő társadalmának új, megélhetést biztosító termékévé válhat a biofű. Ha sikerül legalább 300 hektáron termelni, akkor biofű-feldolgozó üzem építése is haszonnal jár, munkahelyet teremt. Magyarországon 2004 óta termesztenek biofüvet, a Szarvasi +1 energiafüvet. Ez az Alföld szikes talajú területeiről, illetve Közép-Ázsia száraz térségeiből begyűjtött növényanyagok keresztezésével jött létre. Fajtatulajdonosok: dr. Janowszky János és Zsolt.

Botanikai és agronómiai jellemzői:

— évelő, bokros szálfű, tövéből erőteljes, nagy tömegű gyökérzet hatol mélyen, 1,8—2,5 m-re a talajba;

— szürkészöld színű szára gyéren leveles, egyenes, sima felületű, kemény, 180—220 cm magas;

— április közepén hajt, június végén, július elején virágzik;

— július végén, augusztus elején érik meg a szembetakarításra;

— kiváló biomeliorációs növény;

— mélyreható, 1,8 —2,5 m nagy tömegű, finom textúrájú gyökérzete révén új, alternatív növénye lehet a biológiai talajvédelemnek, segíthet az erózió, a defláció megelőzésében;

— nagyfokú sótűrőképességénél fogva a szikes vagy szódás talajok biológiai feljavítására is ajánlatos;

— szárazanyagtermése a környezettől függően 10—23 t/hektár évente, mely messze túlhaladja a megszokott mennyiséget;

— fűtőértéke 14—18 MJ/kg szárazanyag, mely több mint a barnaszén, a nyár, akác, fűz fűtőértéke;

— megmentheti erdeinket, fáinkat, mivel kitűnő alapanyag a papír-, rost-, építőiparnak;

— termesztésével új mezőgazdasági főtermékké válhat, új piaci távlatokat és foglalkozási lehetőségeket teremthet, s a vidék fejlesztésében is hasznossá válhat;

— a biodiverzitásnak is előnyére válik, mivel kellemes életteret, búvó- és költőhelyet biztosít az apró és nagy vadaknak, madarainknak;

— 10—15 évig termeszthető egy helyen.

Talajigénye a mi III—VI. kategóriájú földjeinknek is megfelelő. 5—9 pH kémhatású földterületeken is sikerrel termeszthető, sőt, szikes, sós területen is. Rövid ideig eltűri a vizet és az áradást; elhanyagolt, beburjánosodott földeken is, bár később, de gazdaságossá válhat.

Talaj-előkészítés:

Az energiafű bármilyen elővetemény után vethető, de javallott kapocsnövények után vetni. Talaj-előkészítéskor ajánlott egy jó mélyszántás.

Tápanyag-utánpótlás:

A telepítés előtt kötelező talajvizsgálatot végezni.

34 kg/hektár N hatóanyag

75 kg/hektár P hatóanyag

150 kg/V K hatóanyag.

Tavasszal fejtrágyaként 80—100 kg/hektár N hatóanyag kétszer kiszórva.

A termőévekben 35 kg/ hektár N és 35 kg/hektár P és 50 kg/hektár K hatóanyagot kér évente.

Vethető augusztus 15.—szeptember 20-ig (Magyarországon, itt ki kell kísérletezni) és március 20. — április 15. között.

Vetőmagigény: 40 kg/hektár.

Az energiafű a gyengébb termőképességű, de jó kultúrállapotú szántóterületek növénye. Termesztése a hagyományos gépekkel történik. Kiváló talajjavító tulajdonságokkal rendelkezik, nagy tömegű szerves anyaggal gazdagítja a talajt, humuszképző hatása nagyon jó.

Az energiafű termesztése hosszú távon jól jövedelmező.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 705
szavazógép
2007-08-28: Gazdakör - Bede Tibor:

Sertések párosítása kistermelői szinten (Szakemberek fóruma)

A tenyészkan megválasztásával párosításkor arra törekszünk, hogy a kiválasztás során jónak tartott tulajdonságokat megőrizzük, sőt, lehetőleg fejlesszük az utódokban. A tulajdonságok rögzítése és esetleges javítása csakis a kocával azonos vagy annál értékesebb kannal való párosítás esetén remélhető.
2007-08-28: Élő múlt - Sylvester Lajos:

Rózsa József vitézkedése

Rózsa József a szó többféle értelmében is vitéz férfiú. Van neki ilyen rangja is — tagja a Vitézi Rendnek —, de annyiféle szakmában vitézkedett és vitézkedik most is, hogy az ember csak ámul-bámul, amikor dolgozni látja vagy beszélget véle. Nincs székely gazdaemberre és háromszéki mesteremberre jellemző olyan munka, amire rá ne állna a keze és az esze, és nincs olyan téma, amelyre ne fordulna rá a szava, s ne tudna mondani néhány frappáns, ízes, felső-háromszéki nyelvjárási sajátosságokkal is díszített történetet.