Előremenekülés - Farkas Réka

2009. december 16., szerda, Máról holnapra
Még a politikához hozzáedződöttek is nehéz szívvel szemlélik az RMDSZ gyors pálfordulásait.

Pár hete még habzó szájjal szidták Traian Băsescut, két hónapja hozzájárultak Emil Boc kormányának leváltásához, melyet az elmúlt húsz esztendő leggyatrábbjaként minősítettek, holnap-holnapután pedig boldogan szavazzák meg újra csaknem ugyanazt a kabinetet; még az is megtörténhet, a menesztett kormányfővel az élen. Apró különbség talán csak annyi, hogy két-három magyar miniszter is helyet kap a kormányasztal körül.

Lassan tíz éve már, hogy a magyar érdekvédelmi szövetség elindult a teljes balkanizálódás útján. Addig következetes, megbízható partnernek tekintették, aztán 2000—2004 között a Năstase-kormány támogatása során megkezdődött a sokszor demokráciaellenes, olykor erkölcstelen kompromisszumok sorozata. Gyorsan kötötték és rúgták fel a szövetséget, hol bal, hol jobb lábbal, annak függvényében, ki tűnt éppen esélyesebbnek a hatalomra. Percek alatt elárulták korábbi partnerüket, ha az érdek ezt kívánta. Így történt 2004-ben, 2008-ban, no meg most, 2009-ben. Az elmúlt napokban már senki sem lepődött meg, amikor látta, elsőként kilincsel a győztesek kapujában Markó Béla. A román politikusok, elemzők számára ez már szinte természetes, az RMDSZ illeszkedett a román pártok sorába, ahol már mindenki mindenkinek volt szövetségese és ellenfele egyaránt. Nem jelentett gondot a gyors váltás Markóéknak sem, a szövetségi elnök rezzenéstelen arccal nyilatkozott Románia érdekeiről, szükség van rájuk, sürgős a kormányalakítás, csak így tud az ország kilábalni a válságból.

Gyorsan és különösebb magyarázat nélkül döntöttek Markóék a kormányzati szerepvállalás mellett. Vitára nem nyílott lehetőség a szövetségen belül sem, elmaradt a számvetés, az elmúlt időszak kudarcainak elemzése, no meg az ígéretek számbavétele. Pedig az elnökválasztást semmiképp sem könyvelhetik el sikerként, a magyarság számottevő része javaslatuk ellenére voksolt.

Lehetnek előnyös vonzatai a hatalomból politizálásnak, hisz az elkövetkezőkben jelentős kérdésekben születik döntés, nem mindegy, milyen lesz a regionális átszervezés, a decentralizáció, de az sem, hogyan alakul az oktatási reform. Ám ha nem néznek szembe az elmúlt időszak hibáival, ígéreteivel, akkor előremenekülés lesz csupán, néhányan kielégíthetik személyes ambícióikat, és a hatalom egy icipici szelete is az övék lehet, de a lényeg elsikkad: jelentős előrelépést a magyar közösség szempontjából nem remélhetünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-12-16: Múltidéző - x:

Nicolae Ceauşescu utolsó napjai - Höncz László József

Gipsz a tábornoklábra
1989. december 22-re virradó éjszaka, 2 órakor megérkezett Temesvárról Victor Attanasie Stănculescu tábornok, aki néhány óra múlva Romániában is más irányt szab a történelemnek. Hazaérve a feleségével tanácskozik arról, mi is a teendő, s arra a következtetésre jutnak, hogy meg kell ismételnie, amit Temesváron is tett, néhány órára be kell utaltatnia magát a kórházba. Reggelfelé a katonakórházba ment, hogy az orvosokkal megoldást találjon.
2009-12-16: Közélet - x:

Lehavazott Háromszéken - Szekeres Attila

Tegnap reggel beköszöntött a tél, a meteorológiai előrejelzés szerint csütörtök délig tart a havazás, de ez még elhúzódhat.