A román parlament egyik legtöbbet utazó képviselője Édler András (képünk): az alsóház honlapján szereplő adatok szerint alig négyen költöttek többet külföldi kiszállásokra, mint a sepsiszentgyörgyi honatya.
Igaz, Édler a külügyi bizottság tagja, ráadásul parlamenti tevékenységében lelkiismeretesnek bizonyult: a Közpolitikai Intézet jelentése szerint a tavaszi ülésszakban mindössze egy bizottsági ülésről hiányzott, a plénumbeli, végső szavazásoknál számított jelenléti aránya is RMDSZ-es kollégáinak átlaga fölötti.
Különös módon értelmezi megyénk érdekeinek képviseletét a Brassó megyei Szászhermányban lakó Horia Grama szociáldemokrata képviselő: egy év alatt az eskütételen kívül egyszer szólalt fel a parlamentben, akkor is a területi autonómia ellen foglalt állást, egyetlen interpellációjában pedig a sepsiszentgyörgyi MSC sportbázisának önkormányzati hatáskörbe való átadása ellen érvelt.
Sokat utazott, keveset hiányzott Édler
Nem gyarapodott mandátuma első évében Édler András György (bal oldali fotó) vagyona, június 10-i vagyonnyilatkozata alig tér el a korábbitól. Édlernek 2000 négyzetméteres beltelke van Illyefalván, fele részben birtokol egy 8200 négyzetméteres kaszálót Málnáson, Szentkirályban pedig szintén 2000 négyzetméteres telke van. Illyefalvi lakóházának adózandó értéke 103 000 lej. 2038-ig mintegy 45 000 eurós adósságot kell törlesztenie. Korábban több vállalatnak volt társtulajdonosa, részvényese, többek között a bodoki Favorit Rt.-nek is, jövedelmét az innen származó osztalékok egészítették ki. Az első tíz hónapban bruttó fizetése megközelítette a 70 000 lejt, kézbe mintegy 50 000 lejnyi összeget kapott képviselői bér gyanánt. Napidíjakból még több mint 35 000 lej jött össze, bukaresti szállása közel 90 000 lejbe került, külföldi szállodai költségei meghaladják a 20 000 lejt. Édler az egyik legtöbbet utazó politikus az alsóházban: külföldi útjainak költsége megközelíti a 25 000 lejt. (Nála több pénzt alig négy képviselő költött, s Olosz Gergely felső-háromszéki honatya utazási költségei is megközelítik ezt az összeget, több mint 21 000 lejre rúgnak.) Képviselői irodájának fenntartására közel 50 000 lejt költött, s hasonló összeget az irodai alkalmazottak fizetésére.
Az alsóház külügyi bizottságában Édler többek között Borbély Lászlóval, Adrian Năstase és Călin Popescu Tăriceanu volt kormányfővel dolgozik együtt. (A bizottsági tevékenység sem erőssége minden képviselőnek: Olosz Gergely például az ipari bizottság 46 üléséből mindössze 21-re jutott el a Közpolitikai Intézet jelentése szerint.) A plénumbeli jelenléti aránya is jónak minősíthető: az RMDSZ-es honatyák 71 százalékos átlagához képest Édler a végső szavazások 89 százalékánál jelen volt (ebben a tekintetben a Közpolitikai Intézet jelentése szerint a szövetség politikusai közül Márton Árpád frakcióvezető jár az élen, 98 százalékos aránnyal, Olosz Gergely viszont nem éri el az 50 százalékot).
A sepsiszentgyörgyi képviselő négyszer szólalt fel a képviselőházban, két politikai nyilatkozata volt. Február 24-én a diktatúra újrafelfedezése című felszólalásában bírálta az akkori kormánykoalíciót, június 30-án pedig a kisvállalkozók védelmében szólalt fel, a pénzügyminisztériumot okolva a nehéz helyzet kialakulásáért. Három törvénykezdeményezés fűződik nevéhez: a régióátszervezési (ezt minden RMDSZ-es honatya aláírta), a fegyverhordozási (ezt Pálfi Mózes Zoltán képviselőtársával terjesztették be), valamint a munkatörvénykönyv módosítására vonatkozó jogszabály (ezt három RMDSZ-es kollégájával együtt kezdeményezte). Kétszer interpellált, mindkét esetben a pénzügyminisztertől kért választ a mikrovállalkozások 2010-re tervezett adóztatása, valamint a kisvállalkozókat hátrányosan érintő átalányadó ügyében. Édler András még két parlamenten kívül elhangzott javaslatával hívta fel magára a figyelmet: javasolta, hogy a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul teret Vaszi János térre nevezzék át, nyáron pedig egy autonómia-zarándokút ötletével állt elő, országos gyalogtúrán ismertetné a közemberekkel a magyarság követeléseit.
Kit képvisel Grama?
Nem a legtevékenyebb képviselő Horia Grama szociáldemokrata politikus mandátuma első évében — bár, ha felszólalásait vesszük alapul, még örülhetnénk is, hogy nem túl aktív a Bodzavidéket és Orbaiszéket képviselő honatya. Az eskütételt leszámítva egyszer szólalt fel az alsóházban, akkor is a területi autonómia ellen érvelt. Egyetlen interpellációt nyújtott be Monica Iacob Ridzi volt ifjúsági és sportminiszterhez, kérte, hogy országos sportkomplexummá minősítsék át, és akként fejlesszék a sepsiszentgyörgyi MSC sportbázisát — azt követően, hogy a városvezetés többször is kifejezte igényét a létesítményre, a tárcavezető pedig meg is ígérte átadását. (Válaszában Ridzi hangsúlyozza, hogy a decentralizációs folyamat során átadnak majd bizonyos létesítményeket, de Grama javaslatát is elemzik.) Tíz törvénykezdeményezés fűződik a gazdasági, reform- és privatizációs bizottságban tevékenykedő Grama nevéhez, többek között a bölcsődék működésére, a környezetvédelmi adóra, szociális lakások építésére, a lakótársulások átszervezésére vonatkozó jogszabályok módosításai, többnyire szociáldemokrata és korábban demokrata-liberális kollégáival közösen. Mandátuma alatt vagyona nem gyarapodott, Hermányban kisebb beltelket, Dálnokon 70 000 négyzetméteres beltelket birtokol, Hermányban 300 négyzetméteres házban lakik, melynek adózandó értéke 400 000 lej. Két autója van: 2001-ben Audi A4-est vásárolt, 2006-ban Subaru Forestiert szerzett be. Folyószámláján mintegy 21 500 lej van, ezelőtt három évvel 150 000 lejt kért kölcsön, ezt idén kellett törlesztenie, tavaly újabb 18 000 eurós hitelt vett fel. A Tusnád Rt. vezérigazgatójaként 2008-ban közel 80 000 lejt keresett, felesége javadalmazása évi 13 250 lej volt. Grama a Kovászna Gyöngye vállalatnál is részvényes volt. Képviselőként tíz hónap alatt nettó közel 50 000 lejt keresett, napidíjként még mintegy 30 000 lejt. Bukaresti szállodaköltségei majdnem elérik a 90 000 lejt, képviselői irodájának fenntartására és fizetésekre közel 50—50 000 lejt költött.