Jövőre az ideihez képest csak mérsékelten növekszenek a fizetések a vállalati szférában Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában a Kienbaum tanácsadó felmérése szerint. Magyarországon átlagosan 3,9 százalék lehet a növekedés jövőre az idei 6,2 százalékot követően. Csehországban idén még hét százalékkal nőttek a fizetések a vállalati szférában 2008-hoz képest, jövőre 2,9 százalékos emelést terveznek a cégek. Szlovákiában háromszázalékos lehet 2010-ben az átlagos emelés az idei 5,7 százalékot követően. Nagy eltérések mutatkoznak a három ország között a fizetések tekintetében: miközben Csehországban egy ügyvezető évi 100 242 eurónak megfelelő fizetést kap, magyar és szlovák kollégái 79 668 és 78 410 eurót vihetnek haza.
Erőre kaphat a könyvpiac
Az idei jókora visszaesés után a karácsonyi szezonban bíznak a könyvpiac szereplői, sőt, a nagyobbak 2010-ben már kis növekedést prognosztizálnak, elsősorban a második fél évben — írta a Napi Gazdaság. Kolosi Tamás, a Líra Könyv Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint sok múlik az év végi forgalom alakulásán, a karácsonyi időszak tradicionálisan a legerősebb az évben, az árbevétel csaknem húsz százalékát ekkor valósítják meg. Idén összességében az Alexandra és a Libri átlagosan 8—10 százalékos forgalom-visszaesést becsül, a Líra stagnálást, a Bookline.hu pedig 10—20 százalékos forgalomnövekedést vár. Kolosi Tamás szerint érezhetően csökkent idén a megjelent új könyvcímek száma: tízezer körül lesz, szemben a korábbi évekre jellemző 13 000—14 000-rel.
Nem várnak lényeges javulást
Nem várnak lényeges javulást a foglalkoztatás területén a következő hat hónapban a legnagyobb amerikai cégek vezérigazgatói — tanúsítja a Business Roundtable felmérése. A Business Roundtable-tag vállalatok mintegy tizenkétmillió embert foglalkoztatnak, együttes éves bevételük mintegy 6000 milliárd dollár. A válaszoló vezérigazgatók tizenkilenc százaléka tervezi növelni dolgozóinak létszámát, harmincegy százaléka viszont azzal számol, hogy csökkentést hajt végre a következő hat hónapban. Ez némi javulás az előző három hónaphoz képest, amikor tizenhárom százalékuk tervezett létszámnövelést, és negyven százalékuk létszámleépítést. A vezérigazgatók szerint jövőre 1,9 százalékkal nő az amerikai bruttó hazai termék (GDP). Az idei harmadik negyedévben 2,8 százalékkal nőtt.