Háromszék nekilendül — Sylvester Lajos

2009. december 23., szerda, Máról holnapra

1989. december 23-án Sepsiszentgyörgyön a Háromszék nevének a Sajtó utca 8. szám alatti épület falára és a függetlenségét kikiáltó napilap címoldala fölé emelése egyike volt azoknak a szimbolikus töltetű cselekedeteknek, amelyek a térség szellemi birtokbavételét célozták. A Háromszék lapnév valósággal berepült akkori gondolkodásunk ablakán, hisz 21 évvel azelőtt, 1968-ban a megyésítés napjaiban már felmerült a Háromszék megyenév visszaállítása. Ennek Bukarest azzal törte ki a nyakát, hogy a román nyelvre lefordított név, a Trei Scaune ,,három székletet" is jelentő gúnynév.

Az 1968-ban induló lap sem viselhette a Háromszék nevet. Így született meg a Dali Sándor alapította Megyei Tükör, amelynek pozitív örökségét az 1989-ben induló Háromszék nevű lapunk is felvállalhatta.

’89 utolsó másfél hetében a háromszéki magyarság arányos képviseletet kiharcoló küzdelmében nem csupán a lapnévadás volt az egyetlen szimbolikus cselekedet. Az ország gazdaságának ebek harmincadjára juttatása, a politikai és gazdasági vezetés elitjét kivéve, nagyjából azonos mértékben érintett nemzeti hovatartozására való tekintet nélkül mindenkit. A magyarságot a kommunista diktatúra éveiben a szólás- és gyülekezési szabadság, az anyanyelvhasználat brutális korlátozása, ennek elfojtása és cenzurális ellenőrzése, a hitélet súlyos korlátozása sújtotta.

Természetes volt tehát, hogy a megye ideiglenes vezetésében magának helyet szorító magyar értelmiség első tettei közé tartozott a pártközponti paranccsal elorzott település-, út- és utca-, az intézménynevek restaurációja, a szabad vallásgyakorlás lehetőségének megteremtése. Ennek jegyében az elsők között állítottuk vissza Sepsibesenyő nevét, ezekben a napokban kapta vissza régi elnevezését a Székely Nemzeti Múzeum és Sepsiszentgyörgy néhány fontos utcája.

Az első napokban a politikai, gazdasági és adminisztratív hatalom éléről eltávolították a politikailag és szakmailag súlyosan kompromittált elemeket, de az új gazdasági hatalom megteremtése előbb késett, aztán a privatizálások révén ránk rontó kommunista restauráció következtében sérült vagy el is maradt.

Bennünk már a fordulat első napjaiban megfogalmazódott például az a szándék, hogy a mezőgazdasági termelőszövetkezeteket nem kell szétverni, hanem vissza kell vezetni arra a szövetkezési útra, amelynek térségünkben nagy múltja volt. A Hangya szövetkezeti mozgalom újrateremtésére gondoltunk, a termelés, feldolgozás és értékesítés megszervezésére, amire tulajdonképpen a lakosság téeszellenes indulatainak mindent elsöprő ereje, bizalmának teljes elvesztése miatt nem kerülhetett sor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2009-12-23: Közélet - x:

Karácsonyfát vegyenek — Simó Erzsébet

Kinek nem hoz az angyal idén fát, gyönyörű, karácsonyfának való jegenye- és ezüstfenyőket vásárolhat a zöldségpiac melletti placcokon. Teherautó­val hordják az áruvá vált, gyönyörű fákat, s jönnek az angyalváró mamák, papák, nagyszülők, s viszik a kisebb vagy nagyobb fákat.
2009-12-23: Közélet - x:

Csillogó képmutatás (Jegyzet) — Varga Melinda

Néhány nap, és itt van a karácsony, amelyet a szeretet ünnepének is szoktak hívni. Közeledésének előjele máris jól látható.
Most nem a meghitt, bensőséges készülődésre gondolok. A minap bevásárolni mentem egy közeli kis üzletbe, s elborzadva tapasztaltam a sok ember nyüzsgölődését.