Elégedetlen az egészségügyi tárca költségvetésével Cseke Attila miniszter, büdzséjük 4191,6 millió lej (a tavalyi 4044,6 millióhoz képest), és ez 1006,4 millió lejjel kevesebb a szükségesnél.
Egyetlen tétel növekedett: idén több pénz jut mentőautók vásárlására — mondta el bukaresti sajtótájékoztatóján a miniszter. Éppen ezért prioritásként fogalmazta meg a decentralizációt, ,,egyéb" pénzforrások felkutatását, de a legfontosabb tennivalók között említette az egészségügyi kártyarendszer kidolgozását, azaz a rendszer informatizálását.
Cseke Attila kifogásolja, hogy az összeállított költségvetés nem tükrözi azt az elvet, hogy az egészség érték, hiszen a tavalyinál sokkal kevesebb jut a megelőzési programokra, befektetésekre és felszerelésekre. ,,Új forrásokat kell találnunk, és strukturális reformokat kell bevezetnünk, mert ezek nélkül az egészségügyi rendszer összeomlik. A reform kiindulópontjának a háziorvosokat tekintjük, vissza kell kapniuk a gyógyítás feladatát és lehetőségét, mert most inkább csak jelentés- és receptíró funkcionáriusokként dolgoznak" — fogalmazott Cseke Attila.
Az egészségügyi decentralizációról a miniszter elmondta, július elsejéig az önkormányzatok hatáskörébe utalják az egészségügyi intézményeket, hogy a helyi közösségek dönthessenek az elsősorban őket érintő egészségügyi kérdésekről, és ilyen módon kihasználhassanak helyi fejlesztési lehetőségeket és az uniós pályázatokat is, ha már a költségvetés nem elégséges — magyarázta a miniszter.
Cseke Attila ugyanakkor tájékoztatott: idén a tárca szakértői kidolgozzák az egészségügyi kártya bevezetésére vonatkozó keretet. Az Európai Unió tagállamaiban működő rendszer révén a betegeknek nem kell majd igazolásokért járkálniuk, mert a kártyával elérhetővé válik minden adat a betegről, beleértve annak korábbi betegségeit is. Az egészségügyi kártya bevezetése 2011 januárjától várható.