Esély a magyar összefogásra

2010. január 29., péntek, Közélet

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) közleményben szögezi le, hogy a Sepsiszentgyörgyre tervezett második Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés (SZÖN) kiváló esély a magyar összefogásra. Ehhez azonban az kell, hogy az érdekelt felek — az RMDSZ, az MPP, valamint a független önkormányzati képviselők — közösen szervezzék azt. Az EMNT azután erősítette meg álláspontját, hogy képviselői a SZÖN Ideiglenes Házbizottságával tárgyaltak Székelyudvarhelyen.

,,A találkozón a felek egyetértettek abban, hogy Székelyföld autonómiájának ügye megköveteli az összefogást, vagyis az azonos célok érdekében kifejtett közös és összehangolt cselekvést, ezért együtt törekszenek olyan politikai és szervezési feltételek kialakítására, hogy a második Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlésen — pártállásától függetlenül — valamennyi székelyföldi választott önkormányzati tisztségviselő részt vehessen" — áll a közleményben. Ezért a nagygyűlést előkészítő paritásos bizottság munkájában az EMNT-küldöttség tagjaiként az Ideiglenes Házbizottság kijelölt tagjai is részt vesznek.

Az EMNT ugyanakkor leszögezi, hogy a székelyföldi önkormányzati tisztségviselők az autonómia érdekében történő határozott fellépésének erejét és legitimitását megsokszorozhatja az Székely Nemzeti Tanács által következetesen megjelenített és képviselt autonómiaigény és az EMNT átfogó nemzetpolitikai programja. ,,Az EMNT Elnöksége erre vonatkozó mandátummal küldi képviselőit az EMEF által létrehozott paritásos munkabizottságba, és hasonló szándékot, kompromisszumkészséget és elkötelezettséget vár el az RMDSZ küldöttségétől is" — áll a Tőkés László elnök és Toró T. Tibor ügyvezető elnök által jegyzett közleményben.

Antal óvatosságra int

Rendkívül fontos, hogy a székelyföldi önkormányzatok közösen fogalmazzák meg véleményüket, és emeljék fel szavukat bizonyos kérdésekben, például a magyar nyelv hivatalossá tételében, ám ilyen jellegű dolgokat sokkal óvatosabban kellene bejelenteni, és csak előzetes egyeztetés után — véli Antal Árpád, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés Ideiglenes Házbizottságának egy héttel ezelőtti felhívására reagálva. Helytelennek tartja, hogy a testület egyáltalán nem kereste meg az RMDSZ-t javaslatával, pedig a székelyföldi önkormányzatok 70—80 százaléka a szövetség színeiben nyert mandátumot, így megkerülhetetlen tényező. A Székelyföldi Városok Szövetsége — melynek RMDSZ-es és MPP-s polgármesterek egyaránt tagjai — jó fórum lett volna egy nagygyűlésről való konzultációra, vélekedett, bár a Háromszék kérdésére elismerte: bizony akadozik a testület munkája, a sepsiszentgyörgyi RMDSZ—MPP-ellentét, a Kézdivásárhellyel kialakult konfliktus rányomta bélyegét az együttműködésre. A magyar nyelv hivatalossá tétele fontos, ki lehet nyilvánítani az akaratot, de ennek jogi következményei nem lesznek — hangsúlyozta. (kas)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 666
szavazógép
2010-01-29: Nyílttér - x:

A Kilimandzsáróra indulnak

Dr. Fazakas József egyetemi tanár, a BBTE Sepsiszentgyörgyre kihelyezett tagozatának vezetője, az új egyetemi székhely tevékenységének irányítója nagy hegyi túrára készül: a Kilimandzsárót, az afrikai kontinens 5895 méteres, legmagasabb hegycsúcsát óhajtja megtekinteni és meghódítani.
2010-01-29: Közélet - x:

Válságos évben is folytatódik a városépítés (Beszélgetés Antal Árpád András sepsiszentgyörgyi polgármesterrel) — Váry O. Péter

Bár idén 8—12 százalékkal lesz alacsonyabb Sepsiszentgyörgy költségvetése, mint tavaly, s ez első megközelítésben annak kimondását indokolná, hogy 2010 a túlélés éve lesz, azért a dolgok mégsem állnak ennyire rosszul. A 2008 második felében, 2009-ben leadott városfejlesztési pályázatok most kezdenek beérni, néhányukról már tudni, hogy támogatást nyertek, mások — hacsak valamely felelőtlen önkormányzati döntés miatt el nem buknak — jó eséllyel befutók: a városépítésnek tehát folytatódnia kell. S ráadásul nem csak saját költségvetéséből és a pályázatokból befolyó összegekkel gazdálkodhat a város, hanem még két ,,zsebből" húzhat elő pénzeket. Hogy mi vár a sepsiszentgyörgyiekre, mire számíthatunk idén, Antal Árpád András polgármestert kérdeztük.