A hóbuckák mellett viszont már hallani a tavasz közeledtének neszét, érezni időnként finom leheletét. Nem vitás, küszöbünk előtt a tavasz. Na persze, még megvárjuk a vancouveri téli olimpiát, aztán sutba vágjuk a szánkókat, hogy felszabadultan hódolhassunk a lovassportnak, még pontosabban a fogathajtásnak, melynek egyik igen erős fellegvára lett Háromszék. Ezekkel a gondolatokkal igyekeztem Kökösben a Farm utca 500. szám felé, a Bartha-lovastanyára, a Lipicai Lovasklub székhelyére, ahol Bartha Róbert, a klub megalapítója, az Országos Lovashatóság főnöke várt. A lovassport hátterével, a lótenyésztéssel kezdtük a beszélgetést.
— Kezdem azzal — így Bartha Róbert —, hogy az előző év végén jelentős átszervezésen esett át a lovashatóság. Négyévi eredményes munka — mert annak nevezhetem a fajtiszta lovak tenyésztésében elért eredményeit, hiszen tudta, hány faj, mennyi ló mozog, s ennek tudatában tervszerűen irányította a nemesítést mind az állami, mind a magánszektorban — után megszüntették. Hej, pedig milyen egészséges versenyszellemet teremtett a két szektor között, hogy felrázta a magángazdák lótenyésztési kedvét, hiszen tizennégy lófaj — ezen belül törzskancák, fedezőmének, törzsmének — tenyésztését támogatta az állam a hatóságon keresztül. Sajnos, január 1-jétől mindez csak emlék, mert a hatóság az Országos Állatnemesítő Intézet fennhatósága alá került.
— És akkor hogyan tovább?
— Mint igazgató továbbra is felelek a lótenyésztési részlegért, megmaradtak az embereim is, természetesen, beleolvadva a megyei állatnemesítő intézetekbe. Eddig volt egy háromszög — az első szögben állt a lóhatóság, a másodikban az országos nemesítőintézet, a harmadikban az erdészeten belüli állami ménes —, mely most kiegyenesedett, a vonal egyik végén állnak az állami ménesek, a másik végén az állatnemesítő intézet, ha így haladunk, félő, hogy az egyenes ponttá zsugorodik össze.
— Csak az állami ménesek kerültek említésre. Mi lesz a magántenyésztőkkel?
— Fajtánként kell csoportosulniuk az úgynevezett tenyészegyesületekbe, és ezeken belül pályázhatnak uniós pénzekre a génalap fenntartásának nyilvántartásáért, a fajtiszta lovak jólétéért... Ez a pénzt viszont nem fogja elérni az eddigi állami támogatás szintjét.
— Ennyit a „háttérről", térjünk rá a lovassportra.
— Decemberben tartottuk meg a Fogathajtó Társaság találkozóját, melyen új vezetőségi tagot választottunk a gyergyói Bajkó Tibor személyében az immár néhai Tóth Ferenc helyére. A tanácskozás határozott arról, hogy a fogathajtó-bajnokságban a jövőben ne korlátozzák a fogatok lólétszámát (a fogatok fordulónként cserélhetik lovaikat), és bevezetik a klubok díjazását (eddig csak a versenyzőket díjazták), egy klubnak lehet három, négy fogata is, de a díjazás eldöntésében a két legjobb fogat eredményét veszik alapul. Voltak fegyelmi intézkedések is: például a Sepsiszentgyörgyi Lovas Clubnak három évre megvonták rendezési jogát, mert 2009-ben nem rendezte meg az előre felvállalt júliusi versenyét, a marosvásárhelyi Kovács Levente pedig két évig nem versenyezhet egyetlen klub színeiben sem.
— Milyen versenynaptárt állított össze a Fogathajtó Társaság?
— I. forduló: május 21—23., a helyszín a Nagyszalonta melletti Cséffa, II. forduló: július 2—4., Betlen, III. forduló: július 30.—augusztus 1., Karcfalva, IV. forduló: október 1—3., Marosvásárhely. A bajnokságon túl naptárunkba került több nemzetközi verseny (Fábiánsebestyén, Vecsés, Szilvásvárad, Izsáki), a Duna—Alpok Kupa (szeptember 10—12-én Szlovákiában), na és a négyes fogatok világbajnoksága, melyet az Egyesült Államokban rendeznek.
— Más lovas események?
— Május 8-án a Farm utca 500. szám alatt lesz lószemle-ménszemle-lólicit a lipicai lovaknak, október 9-én pedig megrendezzük az őszi licitet. Igyekszünk ezt a rendezvényt hagyományossá tenni. Június 20-án Homoródfürdőn akadályhajtó versenyre kerül sor Benedek Lukács szervezésében. Július 17—18-án a Bodoki Napok keretében lesz munkaló-, fogatlószemle és négyesfogat-hajtó verseny.
— Valami újdonság a 2010-es versenyévre?
— Az is van. Hargita és Kovászna megye tanácsa megállapodást kötött még november végén Gyergyószentmiklóson az úgymond I. Székelyföldi Lovaskonferencián egy olyan egyesület létrehozásáról, mely felöleljen minden, a lótenyésztéssel, versenyeztetéssel kapcsolatos foglalkozást, így a fogathajtást, díjlovaglást, díjugratást, távlovaglást, lovasíjászatot, hagyományőrzést. Így aztán május 2—3-án a Kézdivásárhelyi Napok keretében külön figyelmet szentelnek ezen sportágak bemutatására, népszerűsítésére. A II. Székelyföldi Lovaskonferenciára Sepsiszentgyörgyön kerül sor.
— Akkor erre igencsak fel kell készülni.
— Így igaz. Mindenekelőtt életre kell hívnunk, megalakítanunk egy Kovászna megyei Hagyományőrző Lovasegyesületet, hogy legyen, aki védje, képviselje a háromszéki lótenyésztők, versenyzők érdekeit!
— Hány fogata van a megyének?
— Öt, s mind a Lipicai Lovasklub színeit képviselik: Bodó Zoltán (Kovásznai Boinvest), Váncsa Jenő (Angyalos), Tiberiu Hermenean (Bodzaforduló), Bartha Ede (Kökös, Farm utca 500.), Bartha Róbert (Kökös, Farm utca 500.). Mind az öten tenyésztők is, összesen 250 fős fajtiszta állománnyal rendelkeznek. Na és akkor még nem szóltam amatőr, azaz nem leigazolt hajtóinkról (Gidófalván, Kézdivásárhelyen...). Na szóval, nem véletlenül mondtam, hogy kell egy érdekképviselő lovasegyesület!
— Mit ígér a lovassport híveinek a Farm utca 500.?
— Májustól október végéig rendszeresen szervezünk lovastúrákat lóháton, kocsikkal, felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt. Túl ezeken a túrákon hetes táborokat indítunk be. Tájékozódni a honlapunkon lehet: www.lipicai.ro. Lassan ugyan, de elkészül a 40x20 m-es lovarda panziós része, s így a május 8-ai lovaslicitre itt fogadjuk majd a vendégeket. Továbbra is szívesen állok tanácsaimmal a lótenyésztésben érdekeltek rendelkezésére (bátran hívják a 0744 264 804-es telefonszámot).