KELETI DEMOKRÁCIA FENYEGET. Smaranda Enache, a Pro Európa Liga elnöke úgy véli, a jelenlegi hatalom fehérorosz, illetve ukrán típusú állam kialakítására törekszik. A szervezet alapításának huszadik évfordulója alkalmából a Marosvásárhelyen megjelenő Punctul napilapnak adott interjúban úgy fogalmazott: az egykamarás parlament, valamint a kétfordulós választási rendszer bevezetése a politikai pluralizmus létét veszélyezteti: ,,Legfeljebb két-három párt jut be a parlamentbe. Képviselő nélkül maradnak a régiók, a nemzeti kisebbségek, a felekezetek. Mi azt reméltük, hogy a szenátusban lehet majd ezeknek a társadalmi csoportoknak az érdekeit megjeleníteni. Erről azonban szó sincs". (Mediatica.ro)
HALADÉKOT KAPOTT ROMÁNIA. Egy évvel, azaz 2012-ig meghosszabbították a határidőt, ameddig Romániának 3 százalék alá kell szorítania költségvetési hiányát. Ugyanakkor módosították azokat a feltételeket, amelyek között kölcsönt kap az Európai Uniótól a fizetési mérleg kiegyensúlyozására. (Agerpres)
BOC ÉS A BANKÁROK. A Google internetes keresőjét használta Emil Boc, hogy megtudja, mennyit keres a Román Nemzeti Bank kormányzója — mondta el hétfőn maga a kormányfő a B1 televízióban. Így megtudta, hogy Mugur Isărescu havi 5000—7000 eurót keres, amit Boc illő bérnek nevezett. Nem így az Eximbank elnökének, Ionuţ Costeának a fizetését, aki mellesleg Mircea Geoană sógora, s akinek havi fixe 20 000 euró. Igaz, tavalyelőtt decemberben maga Boc nevezte ki, most meg nem fér el tőle, meneszteni akarja, ami 650 000 euró bánatpénz kifizetésére kötelezné a kormányt. (Agerpres)
NINCS JÓVÁTÉTEL! Több hazai értelmiségi is kifogásolja, hogy a hatóságok részéről nem létezik valós szándék a kommunizmus ideje alatt elkövetett igazságtalanságok jóvátételére. Traian Băsescu államfő 2006-ban ugyan elítélte a kommunizmust, a gyakorlatban azonban kevés történik. A volt politikai foglyok rehabilitálása például még mindig nem történt meg Romániában. (Impulzus.ro)
SEREGHAJTÓ. Nemcsak tudományos teljesítmény alapján, de internetes nyomulásban is a világranglista végén kullognak a romániai egyetemek, írja a Gândul napilap. Az egyetlen hazai felsőoktatási intézmény, amely az 580. helyen bekerült a leghasznosabb honlappal rendelkező és honlapját legjobban karbantartó ezer egyetem közé, a iaşi-i Alexandu Ioan Cuza Egyetem. A következő a Bukaresti Műszaki Egyetem (1023. hely), a Bukaresti Egyetem (1046.) és a kolozsvári Babeş—Bolyai Tudományegyetem (1079.) a Webometrics rangsorában, amely nyolcezer egyetem online jelenlétét méri. Az országok rangsorában Romániát nem tüntetik fel, mert legtöbb egyeteme nem szerepel az első négyezer között. Ehhez képest Csehország a 17. (a prágai Károly Egyetem a 110.) kilenc egyetemmel, Magyarország a 31. öt egyetemmel a legjobb ezer között, Lengyelország a 35. Az első természetesen az USA, az első 26 helyen amerikai egyetemek találhatóak, az első száz között 69 amerikai.