A különleges nyugdíjak körülbelül tíz százaléka csökkenhet az újraszámolás után átlagosan 1500 euróval, de lesznek olyan esetek is, amikor egyötödére esnek vissza. A legérintettebbek a bírák, pilóták és diplomaták — jelentette be Mihai Şeitan munkaügyi miniszter tegnap.
Állítása szerint 200 000 különleges nyugdíjjal rendelkező személy szerepel a nyilvántartásokban, és körülbelül 25 000-nek csökken a juttatása az újraszámolás után. Szigorítanak az előrehozott nyugdíjon is, az eddigi 30-ról 45 százalékra emelik a levonást, ami azt jelenti, hogy az idő előtt nyugalmazott személyek a (fokozatosan emelkedő) nyugdíjkorhatár eléréséig teljes nyugdíjuknak alig több, mint felét kapják kézhez.
A csökkenés a munkaviszony utolsó hónapjainak befizetésével lesz arányos, ami alapján a nyugdíjat kiszámolták. A katonaság, a rendőrség és a titkosszolgálatok alkalmazottainak különleges nyugdíját fizetésük és zsoldjuk alapján számítják újra, mintha fizették volna a társadalombiztosítási hozzájárulást.
Şeitan elmondta: próbaszámításokat végeztek konkrét esetekre, és kiderült, hogy bizonyos helyzetekben a különbség nem lesz számottevő, sőt, az is előfordulhat, hogy valakinek nő a nyugdíja. Például a honvédelmi minisztérium tisztjének 34,7 éves szolgálat után most 2313 lej a nyugdíja, az újraszámolás után 2302 lej lesz. Egy titkosszolgálatnál dolgozó tiszt 36,4 évi szolgálat után eddig 2903 lejt kapott, ezután 3011 lej lesz a nyugdíja. ,,Amennyivel nagyobb zsoldot kaptak a nyugdíjazás előtti hónapokban, annyival csökkenhet most a nyugdíjuk, és minél nagyobb egy nyugdíj, annál nagyobb lesz a csökkenés is" — magyarázta. A bírák, diplomaták, képviselők és szenátorok vagy a számvevőszék alkalmazottai esetében a jelenlegi törvények szerint az államnak ki kell egészítenie a hozzájárulások alapján kiszámított nyugdíjukat úgy, hogy kézhez kapják fizetésük nyolcvan százalékát. Az ügyészek és bírák átlagnyugdíja így 8599 lej lett, pedig hozzájárulásuk alapján csak 1709 lej illetné meg őket. A 7515 lejes különbséget az államkasszából fedezik, az új törvény alkalmazása után azonban csak a hozzájárulásuk alapján kiszámított nyugdíjat kaphatják meg. Hasonló nagy különbségekre számíthatnak a pilóták, nekik 9185 lej az átlagnyugdíjuk, pedig csak 1812 lej értékben fizettek hozzájárulást. A diplomaták átlagnyugdíja jelenleg 4121 lej, az újraszámolás után 1961 lej jön ki, a képviselők és szenátorok nyugdíja most átlagosan 3645 lej, az újraszámítás után 2124 lej lesz. A megszorításokat azzal indokolta a miniszter, hogy a nyugdíjrendszer pénzügyileg fenntarthatatlan lett, az előrehozott és betegnyugdíjjal élők száma kilenc év alatt megháromszorozódott az országban. A ,,krónikus" deficit jelenleg 15 milliárd euró, és 2025-ig elérheti a GDP hat százalékát. Az új nyugdíjtörvény tervezetét elküldték a parlamentnek, a szenátusban jövő héten meg is kezdődik a jogszabály vitája.