A roncsautóprogrammal legalább 60 000 gépkocsit vonhat ki az idén a forgalomból a kormány. A becslést arra alapozzák, hogy 2009-ben nem használták el a teljes keretet, a válság miatt csak a tervezett mennyiség felét sikerült megsemmisíteniük.
,,Tavaly több mint 32 000 gépkocsit vontunk ki a forgalomból, de hétszázalékos gazdasági visszaesés volt. Idén 1,3 százalékos gazdasági növekedésre számítunk, úgyhogy reméljük, minden jobb lesz" — nyilatkozta Emil Boc kormányfő. A környezetvédelmi minisztérium 1,8 milliárd lejt fordíthat különféle támogatásokra. A roncsautóprogramra 228 millió lejt szánnak, ebből 60 000 új gépkocsi beszerzését támogatják részlegesen, és ugyanennyi tízévesnél öregebb járművet iktatnak ki a forgalomból. A márciusban induló roncstraktorprogramra százmillió lejt különítettek el. Tavaly nyár óta cégek számára is nyitott a támogatás, és nem korlátozzák a leadható rossz gépkocsik számát, amiért 3800 lejes értékjegyet kapnak. Magánszemélyeknél nincs felső határ, cégek esetében ezt 200 000 euróban határozták meg.
Hat elnökjelölt, egyelőre
Két nappal az SZDP tisztújító kongresszusa előtt a párt hat politikusa nyújtotta be pályázatát az elnöki tisztségre a vezetőség által megszabott határidőn belül. Ez azonban sokak szerint ellenkezik az SZDP alapszabályzatával, így az elnökjelöltek száma még emelkedhet. Tegnap délutánig Mircea Geoană jelenlegi elnök és több alelnök tette le az iratokat: Victor Ponta, Cristian Diaconescu és Miron Mitrea. Rajtuk kívül Amara város polgármestere, Victor Moraru indul a versenyben, a hatodik jelölt pedig egy nő, akinek a nevét nem közölték. Radu Mazăre konstancai polgármester nem nevezett be, noha két napja még szándékában állt. A listát azonban minden jel szerint mégsem zárták le tegnap, egyes hírforrások szerint még a hétfőn visszavonult Adrian Năstase is célzott arra, hogy meggondolhatja magát, és a kongresszuson mégis harcba száll az SZDP vezetéséért.
Káosz az erdélyi sztrádaépítésben
Több mint 1600 dolgozó elbocsátására készül az észak-erdélyi autópálya építője, a Bechtel vállalat, mivel a finanszírozás nincs megoldva. Az amerikai cég gyakorlatilag azért állt le a Brassót Nagyváraddal összekötő, 2,2 milliárd euróba kerülő sztráda építésével, mert Bukarest nem fizette ki tavalyról maradt 160 millió eurós tartozását. A már nagyon várt pályát hat éve kezdték építeni, és ezalatt csupán egy 42 kilométeres szakasz készült el. A teljes 415 kilométeres utat leghamarabb 2014-ben adhatják át — ha a kormánynak sikerül előteremteni a szükséges pénzt.