A szerbiai magyar kisebbség helyzetéről is tárgyalt Mirko Cvetkovic szerb kormányfővel tegnap Belgrádban Katona Béla. A magyar országgyűlés elnöke elmondta: időről időre megjelennek olyan hírek, hogy etnikai indíttatású incidens érte a magyar kisebbség tagjait Szerbiában. Kérte tárgyalópartnerét: a szerb hatóságok minél gyorsabban vizsgálják ki ezeket az eseteket.
Cvetkovic hangsúlyozta: a szerb kormány elítéli az etnikai alapú összetűzéseket, s szigorúan meg kell büntetni az elkövetőket, ha bebizonyosodik, hogy valóban etnikai színezetű volt az eset. Katona Béla Újvidéken találkozott Egeresi Sándorral, a vajdasági parlament elnökével, majd Szabadkán részt vett a magyar kisebbség önkormányzataként működő Magyar Nemzeti Tanács ülésén. Méltatta, hogy a magyar kisebbség a tanács megalakításával kinyilvánította: tevékeny résztvevője kíván lenni sorsa alakításának.
Zentán is kiszorították a VMSZ-t
Új helyi hatalom állt fel Zentán: a képviselő-testületi többség leváltotta Pék Zoltánt, a Vajdasági Magyar Szövetség polgármesterét, helyébe a demokrata párti Sirkova Anikót választotta, aki eddig a városvezető helyettese volt. A VMSZ ezzel ellenzékbe került Zentán, néhány nappal azután, hogy kikerült a hatalomból Szabadkán is. Az új koalíciót a Boris Tadic szerb államfő vezette Demokrata Párt, a Magyar Polgári Szövetség és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alkotja. A közel nyolcvan százalékban magyarok lakta Zenta elvesztése a VMSZ számára komoly politikai kudarccal ér fel, a város éveken át a párt egyik erősségének számított.
Obama fogadta a dalai lámát
A határozott kínai tiltakozások ellenére Barack Obama tegnap a washingtoni Fehér Házban találkozott a dalai lámával. Az amerikai elnök — tekintettel Peking érzékenységére — a sajtónyilvánosság mellőzésével, zárt ajtók mögött fogadta a száműzetésben élő tibeti vallási vezetőt, a találkozó után sajtótájékoztatót sem tartottak. Peking korábban figyelmeztetett: tovább fog rontani az amúgy is feszült amerikai—kínai viszonyon, ha Obama tárgyal a tibeti buddhisták szellemi vezetőjével. Washington ezúttal elutasította a dalai láma mellőzésére irányuló kínai nyomást. Amerikai elemzők szerint ez a lépés annak a felismerésnek lehet a része, hogy Washington eddigi politikája — hogy tudniillik Peking kedvében járjon — kudarcot vallott.