A cég mai udvarán számos, javításra és eladásra vagy bérlésre váró gépkocsi áll
Egy már épülőfélben levő cég telephelyén verne tanyát a Sepsiszentgyörgyre hamarosan beköltöző újabb bevásárlóközpont, a Kaufland. Azonnal el is terjedt a hír, hogy csődbe ment a telek eredeti tulajdonosa, a Novotech autószerviz és fényező.
A Szőcs Attila és neje vezette vállalkozás azonban továbbra is ragaszkodik eredeti beruházási tervéhez, mindössze annyi történt, hogy a számára előnyös vargabetű után másutt kezd építkezésbe.
A szükséges előzmények
A negyvenéves Szőcs Attila azok közé tartozik, akik pályakezdése gyakorlatilag egybeesett a rendszerváltással. „’89 áprilisában szereltem le a katonaságtól. Azt megelőzően három hónapon át dolgoztam tanult szakmámban, az állategészségügyben. Az állatorvosi szakma menő volt akkoriban, a ’88-as felvételin én is próbálkoztam, kilencen voltunk egy helyre, nem sikerült. No de új lehetőségek nyíltak meg, eltávolodtam korábbi terveimtől. 1990-ben az akkori egyetlen biztosítótársaságnál, az Adasnál helyezkedtem el kárfelmérő és ügyintéző szakemberként, és az ott töltött tizennégy év alatt ismertem meg alaposabban az autósok világát. Akkoriban még többnyire Daciák jártak, főleg családi vagyontárgy volt az autó, azóta azonban használati eszközzé változott, olyan, mint bármelyik fogyasztási cikk: vesszük és eladjuk, hogy újabbra cserélhessük ki" — vázolja az útkezdés éveit.
Elsősorban a hiány hatott rá ösztönzőleg — állítja Szőcs Attila —, az új autómárkák megjelenésével ugyanis igényesebbek lettek a kuncsaftok, a helyi vállalkozók sokszor szembesültek azzal, hogy Brassóba, Csíkszeredába vagy Bukarestbe kellett elvinni a kocsit egy nagyobb márkaképviseletbe. Vajon mi nem vagyunk képesek egy jól felszerelt szerviz létrehozására? — merült fel a kérdés. „Nálunk az autójavítás garázsszerű műhelyekben, családi házaknál folyt — foglalja össze a vállalkozó. — A kuncsaftok több napját is felemésztette az utazás, de nem volt mit tenni, mert azok voltak a jobban felszerelt szervizek. Így döntöttük el, hogy nyitunk egy karosszériaszervizt és egy festő-fényező műhelyt."
Integrált szolgáltatások
A házaspár megtakarított pénzét és a hitelből származó összeget fektette be a 2002-es cégalapításkor. Vállalták négy-öt munkahely megteremtését, ennek fejében kedvezményesen jutottak pénzhez. Ötvenszázalékos volt a kamatmentesítés, és mivel Kovászna megyében az átlagosnál magasabb volt a munkanélküliség, szinte kamatmentes kölcsönhöz jutottak — hat hónapi kegyelmi idővel. Felhúzták az első épületet egy határas telken, azóta ezt többszörösére növelték újabb telekvásárlással, amelyen ma szemrevaló irodaépület áll. „Rájöttünk, hogy igény van az integrált szolgáltatásra. Ideális esetben csak kétszer találkozunk a kuncsafttal: amikor behozza a kocsit, és amikor elviszi. Az alkatrészt mi szerezzük be, szükség esetén a biztosítóval is mi tárgyalunk kárbecslés ügyében, bádogosmunkát, festést, futóműjavítást, klímarendszereket, gumit javítunk, de a motorjavítást is elvégeztetjük partnerekkel. Korábban duplázódtak a munkafázisok, a biztosító fennakadt rajtuk, így azonban minden simán megy, a nagyobb szervizek is ezt célozzák" — ecseteli a folyamatot a cégvezető.
A Novotechnek a multik birtokolta szakszervizek országos hálózatával kell állnia a versenyt, de a tulajdonos szerint ezt egyelőre győzik, mi több, partnerkapcsolatokat is kiépítettek velük, de hosszabb távon más megoldásra van szükség.
A világmárka és egy vargabetű
„Középkategóriás szolgáltatóként 13—15 alkalmazottal dolgozunk, korszerű technológiával, a válság előtt 16 milliárd régi lejes évi forgalommal. Ennek ellenére lépnünk kell" — sommázza Szőcs Attila.
Ennek értelmében két évvel ezelőtt kezdték meg a tárgyalásokat a Citroënnel, majd megkötötték a szerződést, és belefogtak az Oltmező úton szakszerviz felépítésébe. A válság hatására 2008-ban azonban mindenki visszakozót fújt, az építkezést leállították egy kis időre. Akkor keresték meg a Kaufland részéről, hogy kellene nekik a telek hipermarket számára, és a válság előtti időkhöz képest is jó árat kínáltak. „Több jó pozíciójú üzletember azt tanácsolta, hogy ne szalasszam el az egyszeri alkalmat. Megkötöttük az üzletet, bizonyára ez nyert olyan értelmezést a városban, hogy becsődöltünk volna. Holott hasznot hajtó tranzakció volt, meg is vettük már az új telket a Brassói úton, a Renault- (Mida) szervizzel szemben, s az engedélyek beszerzése után felépítjük a Citroën-szakszervizt. Egyéves késéssel, de teljesül a tervünk."
Kínai konjunktúra
Szőcs Attila állítja, hogy nem hátrányos a konkurencia mellé települni. Ellenkezőleg, üzletileg azt tanácsolják, hogy éppen oda kell telepedni, ott ugyanis nagyobb az esély arra, hogy megrendeléshez jusson a vállalkozó, mint ha valahol elszigetelten állna a műhelye. A Citroën szabványterve alapján építkeznek, de a jelenlegi kuncsaftkörüket is igyekeznek magukkal vinni. A francia cég a logisztikai hátteret adja, technikai hozzáférési lehetőséget, kedvező árkategóriát, bizonyos vevői kört.
A Novotech a Citroën mellett a kínai Great Wall márka terjesztését és szervizét is elvállalta, szép limuzin, luxusterepjáró, rakteres haszonjármű jelzi máris a kínai cég terjeszkedését. A márkának az ára a legcsábosabb, a tulajdonos úgy véli, a világ legnagyobb exportőrére nálunk is szép jövő várhat. A kínai cég egyelőre félmillió gépkocsit gyárt, és azt a belső piac szívja fel, külföldön most Oroszországban és Olaszországban, illetve Afrikában terjeszkedik sikerrel.
Megbízatásai nem vetnek rossz fényt a Novotechre, a válság enyhültével a cég újabb jelentős konjunktúrára számít — immár az új székhelyen.