OlvasólámpaAz újrakezdés stációi

2010. február 27., szombat, Kultúra
1. Markó Béla 2000-ben jelentette meg a Mentor Kiadónál Szétszedett világ címmel egybegyűjtött verseit (1967—1995), s mivel költeményeit következetesen datálja, látható, hogy körülbelül 1992 körül fejezte be a versírást, akkor, amikor átlépett a politikába, és valami miatt összeférhetetlennek érezte a politikát a költészettel...

...noha 1995-ben még írt egy kiváló verset (Interetnikus párbeszéd), de ,,teljesen" azért szerencsére mégsem fejezte be, hiszen egyre-másra jelennek meg mostanában a csíkszeredai Bookart Kiadónál gyermekverskötetei (Hány életünk volt, A pinty és a többiek, Miért lassú a csiga, A hold fogyókúrája), ezek részben válogatások, de találhatók új versek is. A tavaly ősszel megjelenő Balázs kertje* pedig teljességgel új, kisfiának ajánlott verseket tartalmaz, s ezek írásával nagyjából egy időben kezdett Markó új verseket is közölni. Először a Túlélő képekben egy nagy számvetést (De ki élte túl?), majd visszatérve nyolcvanas évekbeli kitüntetett műfajához, szonetteket az Élet és Irodalomban, a Látó­ban, a Forrásban, a Bárkában, a Korunkban. Ezek remélhetőleg hamarosan kötetben is megjelennek majd, s akkor visszatérhetünk rájuk. Hihetetlenül koncentrált, kifejezetten gyönyörű darabok is vannak itt, a legfontosabb helyszín a Balázs kertjében is megjelenő kert… Bár természetesen görögországi, adriai, római, bécsi utazások képei is fel-felvillannak. Elöljáróban csak annyit, hogy lám, a politika mégsem összeférhetetlen a verssel. Maga Markó erről egy szellemes ars poeticájában így nyilatkozik: ,,…Ady Endre vagy József Attila versei többet érnek bármely alkotmánynál vagy törvénynél. Ez a dolgok helyes értékrendje. Előbb az író, utána a politikusok. Hogy akkor én miért vagyok ott, ahol vagyok? Hát azért, hogy ezt elmondhassam!"

2. Amint említettük, a Balázs kertje (az Olaszországban élő Szulyovszky Sarolta a versek világát pompásan megjelenítő illusztrációival) a költő kisfiának íródott. Markó egy szonettjében vissza is tér erre a tényre: ,,Nézegeti színes könyvét Balázs, / megunja, becsukja és félredobja / s kirepül belőle egy-egy darázs / vagy lepke, hogyha ismét fellapozza. / Egy fényes csillag kigördül s elgurul, / látszik, ahol megégette a Göncöl / a lapot, s egy madártoll is kihull / a mindenféle titkot rejtő könyvből, / hogyha kézbe vesz, s belénk olvas egy gyermek, / vagy ránk csukja a csillagos eget / az isten, kinyit minket, nézeget / reggel, hallgatja, ahogy énekelnek / kertünkben a rigók s abbahagy / sötétedéskor, ha lemegy a nap." (Forrás, 2009. december) A szonett tehát sűríti Balázs könyvének világát, s ezáltal visszamenőleg hitelesíti is, de valamiféle közvetlen kapcsolat is kialakul… Mint jeleztük, a helyszín a kert, ebben a kertben történnek meg a dolgok, az évszakok színeváltozásának stációi rögzülnek, és a tél, tavasz, nyár, ősz körforgásának ringlispíljén szemlélhetjük a kert változásait…

* Markó Béla: Balázs kertje. Versek kisfiúknak és kislányoknak. Szulyovszky Sarolta illusztrációival. Bookart, 2009.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 882
szavazógép
2010-02-27: Kultúra - Iochom István:

Tél Háromszéken

Deme Tamás
első díjas fotója
A tavaly nyáron bejegyzett Zöld Nap Egyesület ősszel fotópályázat-sorozatot indított útjára, melynek első témája az Ősz Háromszéken volt. A pályázat célja, hogy a fotósok műveivel felhívják a figyelmet a természet szépségeire és értékeinek megóvására.
2010-02-27: Kultúra - Mózes László:

Parapácsok szellemi párbaja

Sántha Attila és ifj. Potozky László —
derűs székely írók
Beszélhetünk-e székely irodalomról? — tette fel vitaindító kérdését ifj. Potozky László írótársának, a Székely szótár és több verseskötet szerzőjének, Sántha Attilának. Válasza, illetve a székely irodalom definíció létjogosultságát igazoló felolvasása a sepsiszentgyörgyi Civil sulin hangzott el.