Parapácsok szellemi párbaja

2010. február 27., szombat, Kultúra

Sántha Attila és ifj. Potozky László —

derűs székely írók

Beszélhetünk-e székely irodalomról? — tette fel vitaindító kérdését ifj. Potozky László írótársának, a Székely szótár és több verseskötet szerzőjének, Sántha Attilának. Válasza, illetve a székely irodalom definíció létjogosultságát igazoló felolvasása a sepsiszentgyörgyi Civil sulin hangzott el.

Kényes téma — fejtegette Sántha Attila —, mert sokan, amikor Kolozsváron vagy Nagyváradon azt hallják, székely irodalom vagy „székely bármi", felszöknek, hogy mit mind székelykedünk, de a jelenség van, tehát beszélni kell róla. Létezhet székely irodalom — miként partiumi, csallóközi vagy felvidéki is —, ez azt jelentené, hogy azoknak a műveknek, amelyek ebbe a csoportba tartoznak, van valami közös jellegzetességük, a legfontosabb, hogy a székely észjárás (melynek része a humor) benne van-e vagy sem az illető műben, ettől lesz az székely. Igen ám, de mitől székely a székely? Szerintem azért, mert kialakult errefelé a szellemi párbajnak egyfajta kultusza — magyarázta Sántha, azaz amikor falun egy öreg emberrel beszélünk, s ő próbál valami érdekeset mondani, arra, ha „azt akarod, hogy elfogadjon partnerként", valamivel kell tromfolni, olyant mondani, ami számára meglepő. Ez a legfontosabb jellegzetesség, van is egy erre vonatkozó székely szó, a „parapács", vagyis az az ember, aki jó beszédű, és még tromfolni is tud egy kicsit. Főleg nőkre szokták ezt mondani, a parapács ebben az esetben már nem csak jó beszédűt jelent, hanem „olyan jó, csípdmeg-fogdmeg fehérnépet is" — tette hozzá.

A székely irodalomról többször is szó esett — magyarázta —, először az ezerkilencszázhúszas években volt nagy vita erről. Benedek Elek köré csoportosult kilenc-tíz író, ők akkor székely írókként járták az országot, ami nagy felzúdulást keltett: „mit akarnak a székelyek, külön szeretnének válni a magyaroktól?" — kérdezték. Tamási, Nyirő, Benedek próbálta védeni magát, de az akkori időszak nem volt a legjobb pillanat arra, hogy a székely irodalom megmutathassa magát, mert Erdélyt akkoriban csatolták el Magyarországtól. „Amikor van egy nagy nemzeti elnyomás, akkor a székely minden további nélkül magyarnak érzi magát; ma viszont egy kicsit másabb, kicsit jobb a helyzet, amikor nincs elnyomás, akkor a székely megengedi magának, hogy a magyartól elválasztó különbségeket is felmutassa." Írótársaival szervezik is, hogy „székely írókként elinduljunk, és járjuk Székelyföld településeit, mint annak idején Benedek Elekék". Sántha Attila szerint a mai fiatal írók közül Orbán János Dénes, György Attila, Molnár Vilmos, Fekete Vince „és még sokan mások" tartoznak ebbe a csoportba.

A székely irodalomban tehát jelen van a székely észjárás — nem csak lexikális szinten —, s annak akkor van jövője, ha nem próbáljuk mindenképpen belezárni egy nagy, közös edénybe a magyar irodalommal, hiszen a magyar nyelv és kultúra nagyon sokat veszítene, ha eltűnnének a székely jellegzetességek. „Amíg ez a tromfolósdi, ez az észjárás él, van jövője a székely irodalomnak" — vélekedett Sántha Attila. S alátámasztandó, hogy ez a jövőkép mégsem oly borús, illetve hogy a székely nem búslakodásra, hanem inkább derűre termett, a Szászfaluban — „Kézdicsernavodától" (Csernáton) ahajt — élő költő székely nyelven írt verseiből, prózájából olvasott fel, olykor beszélgetőpartnerével együtt fuldokolva a röhögéstől.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 872
szavazógép
2010-02-27: Kultúra - Bogdán László:

Az újrakezdés stációi (Olvasólámpa)

1. Markó Béla 2000-ben jelentette meg a Mentor Kiadónál Szétszedett világ címmel egybegyűjtött verseit (1967—1995), s mivel költeményeit következetesen datálja, látható, hogy körülbelül 1992 körül fejezte be a versírást, akkor, amikor átlépett a politikába, és valami miatt összeférhetetlennek érezte a politikát a költészettel...
2010-02-27: Múltidéző - Kádár Gyula:

Erdély a benne élők közös hazája (Az erdélyi vajdaság földrajzi kiterjedése és neve)

Erdély földrajzi neve időben és térben változó kiterjedésű területet jelöl. Vofkori László Erdély közigazgatási és etnikai földrajza című munkáját idézem: „a történelem folyamán volt országrész, önálló ország (Erdélyország, Erdélyhon), majd kerület, hol önállóan, hol unióban, ide-oda csatolva. Erdélyről beszélhetünk tágabb és szűkebb értelemben, földrajzilag (akár a Kárpát-medence részeként), államigazgatásilag, jogilag vagy éppen történelmi-néprajzi-etnikai megközelítésben".