HatárhelyzetekAz orvosi fejpénz nem csupán „cigánykassza” függvénye

2010. március 20., szombat, Roma szombat

Köztudott, hogy a családorvosok fizetésük bizonyos százalékát a betegbiztosítás arányában fejpénz formájában kapják. Ennek az összegnek a mértéke annak a függvénye, hogy abban a bizonyos körzetben hány biztosított van. Dr. Nagy Lajos nyugalmazott körorvos hívta fel a figyelmet arra, hogy ebben a témában a következő folyamatokat figyelhetjük meg, amelyek ellehetetlenítik a családorvosok helyzetét:

A betegbiztosítást fizető személyek száma drasztikusan csökken. Ott, ahol sok a cigány, mint Rétyen és a hozzá tartozó falvakban, úgy tűnik, ez a jelenség cigányprobléma, pedig nem csupán az. Az igaz, hogy a (Magyarországon) jól kereső cigányok, akik itthon — nagyon helyesen — szép és komfortos házakat építenek, azok sem fizetnek biztosítást. De a biztosított betegek száma azért is csökken, mert falvainkon most „megy ki" — az életből — az a generáció, amely téesznyugdíj-jogosult volt, s ezzel a státussal eleve járt a biztosítás is. Emiatt évenként negyven-ötven személlyel csökken a biztosítottak száma, miközben a születések száma ennek mintegy fele csupán.

Továbbá egészségbiztosításuk a munkanélküli-segélyben — szociális segélyben — részesülőknek van. A biztosítás hiánya tömegesen a középkorú személyek esetében jelentkezik, akik ritkábban szorulnak orvosi ellátásra.

Az orvost esküje, de emberi tisztessége is kötelezi arra, hogy a nála jelentkező beteget ellássa. Kellemetlen vagy akár konfliktusos helyzetet is teremt, ha az ellátott betegnek nincs pénze, vagy éppenséggel nem akar fizetni. Ez az állapot rontja az orvos és a beteg közötti viszonyt, sőt, az orvosok közti erkölcsi-etikai vitákra is alapot szolgáltat.

Nemzetközi összehasonlításban a kötelező vizitdíj bevezeté­sével próbálják az orvosok fizetéskiegészítését rendezni. Magyarországon a vizitdíj bevezetését népszavazással torpedózták meg. Németországban tíz euró a vizitdíj. Ez is szüli a konfliktusos helyzeteket, mert van olyan ellátott, aki a tíz eurót nem fizeti ki. Ebben az esetben a díjat az orvosnak kell kifizetnie, tehát ellátja a beteget, és még ki is fizeti helyette az ellátás értékét.

Mindebből kitetszik, hogy az orvos szakmai és erkölcsi közérzete akkor lehet jó, ha körzetének lakossága fizeti az egészségbiztosítást — ez a munkanélküliek esetében minimális összeg —, érzékelhetjük továbbá, hogy ez nem (csak) cigányprobléma, és összefügg a térség demográfiai mutatóinak alakulásával.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2010-03-20: Roma szombat - Kisgyörgy Zoltán:

„Jelentem alázatosan: Dámi” (cigány katonák a világháborúban)

Kőröspataki roma telep a Fenyős-tető alatt, ahol bölcsőjét ringathatták
Negyvennyolcas honvédek névsorait nézegetve gyakran akad az ember olyan lajstromra, ahol a vezetéknév szerint szinte biztos, hogy magyar cigány legény viselte a mundért. 1849-ben a szépmezői ütközetben egyetlen Szász nevű árkosi cigány maradt életben, aki behengeredett az Olt teraszáról a folyó mellé, seblázát addig kúrálgatta a hideg vízben, hogy az est leple alatt hazavánszorgott Árkosra.
2010-03-20: Roma szombat - Máthé László:

A erdélyi magyar cigány vajdák hagyatéka

Az erdélyi magyar cigány vajdák szájhagyomány útján őrizték a történelmet.
,,Panasz: Isten és Föld legárvább, legelhagyatottabb gyermekei a cigányok. Sokan nem tudják, honnan jöttek és hová tartanak. Asszíria hírneves szépségű királynője, Számárrá idejében spanyol hajósok törtek India földjére.