Külön rendezvénysorozattal emlékezik meg az 1990. március 19—20-i véres eseményekről az RMDSZ és az EMNT Marosvásárhelyen. Markó Béla szövetségi elnök tegnap fogadta a márciusi összecsapások idején életét vesztett Gémes István, Csipor Antal és Kiss Zoltán hozzátartozóit, valamint a sokévi börtönre ítélt, bántalmazott Cseresznyés Pált, Szabadi Ferencet és Juhász Ilonát. A Bernády György Közművelődési Alapítvány háromnapos, maratoni filmvetítést szervez, amelyen a Marosvásárhely fekete márciusa című, tizenkét órás dokumentumfilmet is bemutatják.
A húsz évvel ezelőtti marosvásárhelyi véres március nem csupán egy magyarellenes pogrom tervének része volt, hanem ellenforradalmi kísérlet is. Ha ugyanis sikerült volna tartós etnikai konfliktust kirobbantani, polgárháborús helyzetet kialakítani, a demokratikus folyamat is elakadt volna — jelentette ki Markó Béla RMDSZ-elnök. Ion Iliescu és Petre Roman volt a marosvásárhelyi véres események fő rendezője — véli Kincses Előd is.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács A szeretet márciusa gyűjtőnév alatt Igazság és tolerancia elnevezésű fáklyás menetet hívott össze tegnap este. Ma délelőtt Közös múlt, közös jövő, otthon Európában című kerekasztal-beszélgetésen a Pro Europa Liga társszervezésében magyar és román értelmiségiek, közéleti személyiségek tanácskoznak az etnikumok együttéléséről. A marosvásárhelyi Vártemplomban vasárnap ökumenikus istentisztelettel zárul a megemlékezés-sorozat.
Az 1990 márciusában kitört etnikai konfliktusnak összesen 278 sebesültje volt, ebből 190 román és 88 magyar nemzetiségű. Három magyar és két román személy meghalt az összecsapásokban. Az ügyészségi vizsgálatok során 30 személy ellen emeltek vádat, többségük egy év börtönbüntetést kapott, a Magyarországra menekült Barabás Ernőt és Cseresznyés Pált viszont tíz évre ítélték. Utóbbit 1996-ban kegyelemben részesítette Emil Constantinescu akkori államfő.