Szóljunk hozzá!

2010. március 20., szombat, Máról holnapra
Fekete Réka

Öt esztendeje vajúdik az ország, hogy korszerű, az uniós elvárásoknak is megfelelő oktatási reformot hajtson végre, amihez sorolhatnánk, hogy mi mindenre lenne szükség, de egyvalami nélkül biztosan soha nem születik meg: ez a politikai akarat.

Míg az egymást váltó tanügyminiszterek, kormányok csak a politikai vitában kívánnak diadalmaskodni, és nem azt a harcot megnyerni, amiben a múltból visszaköszönő görcsös beidegződéseket kellene legyőzni (olykor önmagukban), nem számíthatunk arra, hogy a sokat hangoztatott reform legalapvetőbb eszköze, a rendszert szabályozó törvény közös akaratból világra jön. Legalábbis ezt mondatja velünk a korábbi évek tapasztalata, amikor azt láttuk: ahányszor elkészült a törvénytervezet egy változata, mindig voltak, akik millió kifogást emeltek ellene. Az is igaz ellenben, hogy a szóban forgó javaslatok egyikére sem bólinthattunk volna rá, mert azok nem tartalmazták magyar közösségünk alapvető követelményeit.

Most ellenben a kormány előtt, tegnaptól pedig az egész társadalom vitaasztalán olyan törvénytervezet van, ami minden korábbi változathoz képest többet ígér a nemzeti kisebbségeknek. Nevezetesen, hogy a román nyelv és irodalom tantárgyon kívül valamennyi tárgyat, tehát a történelmet és a földrajzot is, anyanyelvükön tanulhatnák diákjaink, az állam nyelvét pedig elsőtől az érettségiig sajátos tantervek és tankönyvek alapján. Még azt is előrevetíti az új jogszabály, hogy a kisebbségek nyelvén történő oktatás finanszírozásánál figyelembe veszik a nyelvi és földrajzi elszigeteltséget, a kisebb gyermeklétszámot, és a fejkvóta ennek megfelelően nagyobb lesz ezekben az óvodákban, iskolákban.

Ha csak e néhány pozitív változást tekintjük, és bízunk abban, hogy a pártpolitikai érdekek mentén zajló vita helyett a törvénytervezet érdemi elemzésére kerül sor a következő két hét során, akkor ősztől nem csak a nemzeti kisebbségek számára kedvező törvény szabályozza a közoktatást, hanem az egész ország jövőjét tekintve korszerű jogszabály, ami felszámol egy agyonközpontosított rendszert, és helyette a helyi és intézményi szintű autonómiát részesíti előnyben. Mindez érvényes a felsőoktatásra is, amelyről szintén a szóban forgó törvénycsomag rendelkezik, miként a pedagógusok jogállásáról is.

Ahhoz azonban, hogy a közvitára bocsátott reformcsomagban benne maradjon mindaz, ami jó, és kikerüljön belőle a férgese, minél szélesebb körben hozzá kell szólni, meg kell fogalmazni a módosító javaslatokat, el kell juttatni a szaktárcához. Ha ennyit sem teszünk meg, ne csodálkozzunk azon, hogy győznek a hangosabbak, akik eddig általában azok közül kerültek ki, akiknek nem a magyar kisebbség ügye a legfontosabb.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2010-03-20: Közélet - Váry O. Péter:

Gábor Áron, mindenki ügye (Ezrek kíváncsiak a székelység ereklyéjére)

Két gyerekcsoport között vergődöm be az épületbe, egyik előttem araszol befelé, a másik szembe jön. Kikerülik egymást, s a befelé igyekvők még az előcsarnokban csivitelnek, amikor a következő csoport már betér a múzeum kapuján. A tolongás, a hatalmas érdeklődés nem csupán tegnapra jellemző, a héten mindennap ez történt: óvodások, iskolások rohamozták meg a Székely Nemzeti Múzeumot. Mert az ágyút látni kell. Igaz ugyan, hogy e héten, s még a jövőn is, majdnem végig csak a másolatot csodálhatják Sepsiszentgyörgyön, mert az eredeti még Kézdivásárhelyen van ― viszont ott is hasonlóképpen egymásnak adják a kilincset az érdeklődők, nem csak a gyerekek, de a felnőttek is.
2010-03-20: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Ellenforradalmi kísérlet (A fekete márciusra emlékeznek)

Külön rendezvénysorozattal emlékezik meg az 1990. március 19—20-i véres eseményekről az RMDSZ és az EMNT Marosvásárhelyen. Markó Béla szövetségi elnök tegnap fogadta a márciusi összecsapások idején életét vesztett Gémes István, Csipor Antal és Kiss Zoltán hozzátartozóit, valamint a sokévi börtönre ítélt, bántalmazott Cseresznyés Pált, Szabadi Ferencet és Juhász Ilonát. A Bernády György Közművelődési Alapítvány háromnapos, maratoni filmvetítést szervez, amelyen a Marosvásárhely fekete márciusa című, tizenkét órás dokumentumfilmet is bemutatják.