Megkoszorúzták Kőrösi Csoma Sándor szobrát
MeghÃvta Erdélybe a dalai lámát, és Å‘ szeptemberben Csoma szülÅ‘falujába és Sepsiszentgyörgyre is ellátogat — jelentette be TÅ‘kés László EU-parlamenti képviselÅ‘, volt református püspök vasárnap CsomakÅ‘rösön, ahol istentiszteletet tartott.
A kis templomban talán még soha annyi ember nem zsúfolódott be, jelen volt Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete is a helyi elöljárók, sok vendég és érdeklÅ‘dÅ‘ mellett. Prédikációjában TÅ‘kés László párhuzamot vont a bibliai Mózes és a nagy Kelet-kutató sorsa közt, kiemelve más hasonlatok rendjén, Å‘ az, aki az ÉrtÅ‘l indult el, és befutott a nagy Óceánba, aki felmutatta a magyar élet erejét, aki a világnak vált fontossá, és Ãgy lett fontos a magyarságnak is, aki által mi is közelebb kerültünk más kultúrákhoz. A magyar szellem valóságos pátriárkájaként és apostolaként népünk prófétáját tisztelhetjük benne, akinek személyében magyarság és egyetemesség találkozik.
Az istentisztelet után TÅ‘kés méltatta a dalai lámának népe szabadságáért, az emberi méltóság védelmében vÃvott harcát, és szólt a meghÃvásról, valamint a látogatás kitűzött idÅ‘pontjáról (szept. 23—24.). Különben ismeretes, hogy KÅ‘rösi Csomát a buddhizmus bodhiszattvává avatta, azaz ma vallásuk szentjeként tisztelik.
Az ünnepi istentiszteletet szép napsütésben a Csoma-szobor koszorúzása követte, majd a szülÅ‘ház kertjében a több száz érdeklÅ‘dÅ‘ és vendég két ünnepi beszédet hallgatott végig. Füzes Oszkár a modern nemzetpolitika atyjának nevezte az ünnepeltet, aki ,,úgy kutatta az Å‘shazát, hogy szülÅ‘földjén találta meg nemzetét", példája az anyaországiaknak is erÅ‘t ad, mondotta, megtanÃt arra, ,,nem kell kicsinek lenni". Gulya János göttingeni egyetemi tanár szerint Csoma soha nem szakadt el ettÅ‘l a földtÅ‘l, és Ãme, a szülÅ‘föld sem feledkezik meg soha róla. Gulya a KÅ‘rösi Csoma EgyesüÂletet mint a ,,tudományos szabadság" műhelyét méltatta.
Az ünnepség végén az idei Csoma-emlékérmet adták át Kollár Albinnak, a Kelet-kutató nevét viselÅ‘ dunakeszi iskola volt igazgatójának, aki évtizedeken át példásan sokat tett a Csoma-kultusz magyarországi felfuttatásáért, majd bemutatták Szabó Mária az alkalomra megjelent CsomakÅ‘rös cÃmű monográfiáját.