Növekvőben a romániai társadalomnak a civil szervezetekbe fektetett bizalma — derült ki a Civil Társadalom Fejlesztésért Alapítvány megrendelésére készült felmérésből. A Civilek Háromszékért Szövetség (CIVEK) tagjainak tapasztalata szerint a személyi jövedelemadó két százalékának felajánlásából származó összegek növekedése is ezt igazolja.
Míg 2001-ben a megkérdezett magánszemélyek 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy bízik a civil szervezetekben, addig ez a szám 2010-re 32 százalékra nőtt. Az egyre tekintélyesebb bizalomtőke a felajánlott összegek növekedésében is tapasztalható, ezen a Kolozs megye által vezetett listán Háromszék az országos középmezőnyben található 19 849 adófizetővel, össze-sen 1 730 035 lejes felajánlással.
Ezt a folyamatot szeretnék tovább erősíteni a háromszéki civil szervezetek a magánszemélyek adófelajánlási lendületének fokozásával. Az az összeg ugyanis, amelynek birtokosai nem keresnek megfelelő címzettet, elveszett pénzzé válik a helyi közösség szempontjából. Ha ugyanis bekerül a nagy közös költségvetési zsákba, felhasználása követhetetlenné válik az állampolgár számára, míg a helyi célokat és feladatokat vállaló civil szervezetek számára nélkülözhetetlen segítséget jelentenek.
A bizalom növelését szolgálta az a rögtönzött beszámoló is, amellyel sajtótájékoztató keretében néhány civil szervezet szolgált. Így megtudhattuk például, hogy a Székely Nemzeti Múzeum Alapítvány számára a szervezet számlájára 2009-ben befolyt 2135 lej ugyan csak csepp a tengerben, de nélkülözhetetlen hozzájárulást tett lehetővé különböző protokollköltségek, díjak, katalógusok finanszírozásában.
Az Alpinsport Egyesület alelnöke, Tulit Zsombor elmondta: eddig a négy alaptevékenység — síversenyek szervezése, expedíciók, különböző sportversenyek és hegyimentő-szolgálat — számára egyetlen számlát nyitottak, idén viszont négy külön számlára való átirányítással segíthetik az egyesület tevékenységét. A tavaly 296 800 lejre rúgó összegből több mint kétezer sportoló és több mint 12 000 néző számára biztosítottak tartalmas tevékenységet. Idén a pénzügyi igazgatósággal való partnerségben igyekeznek követni minden felajánlott összeg útját, nehogy egyetlen lej is „eltévedjen".
A 14. számú Dr. Kovács Sándor Cserkészcsapat vezetője, Gaál Sándor elmondta: az elmúlt években stabilnak tekinthető 5000 lejből évi 69 hétnapos — köztük 23 külföldi — táborozást sikerült megszervezniük, és kialakítaniuk a negyven főt befogadó vadas-tetői cserkészházat. Az Amőba Alapítvány igazgatója, Bereczki Kinga a Global Teenager elnevezésű programjukat tartja a legfontosabbnak, amelyhez tizenhárom líceum csatlakozott, s amelynek keretében hátrányos helyzetű tehetséges diákok tanulmányainak finanszírozásához készülnek hozzájárulni. Az Erdélyi Magyar Ifjak háromszéki szervezetének elnökségi tagja, Mihály István arról számolt be, hogy tavaly 5600 lej érkezett felajánlásokból, hozzájárulva huszonhat rendezvény szervezéséhez, illetve eszkövásárláshoz.
Akik szeretnének élni adójuk két százalékának célzatos felajánlásával, a CIVEK Sepsiszentgyörgy, Templom utca 1A alatti székhelyén beszerezhető, kétszáz szervezet adatait kínáló Civil katalógusából, illetve a http://www.civek.ro/ honlapon tájékozódhatnak.