Szeptember folyamán kiosztják a termelÅ‘kre jutó kvótát, az a termelÅ‘, aki ezen felül szállÃt cukorrépát a feldolgozónak, nem kaphatja meg a támogatás egészét — áll a cukorrépa-termelÅ‘k országos szövetsége és a botfalusi cukorgyár közleményében.
A kvótarendszer bevezetése óta eltelt három esztendÅ‘ elegendÅ‘ volt arra, hogy a termelÅ‘k köre viszonylag biztos legyen, Ãgy idén eleget lehet tenni az egyébként kötelezÅ‘ uniós elvárásnak — közölte Dan Tartaga. A botfalusi cukorgyár vezetÅ‘je szerint a gyárnak jutó, mintegy 21 000 tonnányi kvóta elosztására szeptember folyamán kerülhet sor, ezt egyeztették a cukorrépa-termelÅ‘k országos szövetségével, illetve a regionális érdekvédelmi szervezettel is. A kvóta elosztása egyben azt is jelenti, hogy az azon felül leadott cukorrépára nem tudják kifizetni a támogatás egészét — hangsúlyozta Tartaga. Nevezetesen az idei évre járó, hektáronkénti 587 euró helyett csak 427-et, vagyis 160 euróval kevesebbet kapnak a termelÅ‘k.
A kvóta elosztása elÅ‘tt egyébként egyeztetnek a regionális termelÅ‘i szövetség vezetÅ‘ivel is — szögezte le a botfalusi cukorgyár vezetÅ‘je. Mindez annak érdekében, hogy megerÅ‘sÃtsék a bizalmat a gyár és a termelÅ‘k között, ugyanakkor kölcsönösen elÅ‘nyös viszonyt alakÃtsanak ki egymással.
Háromszéken idén közel 3000 hektárra kötött termeltetÅ‘i szerzÅ‘dést a botfalusi feldolgozó, ez közel ötszáz termelÅ‘t érint. A Romániának leosztott 104 000 tonnás kvótát a négy cukorgyár — botfalusi, romani, marosludasi és nagyváradi — már megkapta. A termelÅ‘k szerint fontos a kvóta további leosztása, mert Ãgy elhárÃtható a veszély, hogy a kvótával együtt értékesÃtsék a feldolgozó üzemeket. Fazakas Tibor termelÅ‘ szerint egy ilyen lépés gyakorlatilag a termeltetés, a helyi cukorrépa-termesztés végét jelentené.