Alapérdekünk a parlamentarizmus erősítése

2010. május 11., kedd, Közélet

Emlékszik-e még az olvasó Iliescu elnök jellemző elszólására valamikor a kilencvenes évek legelejéről, miszerint Romániának felvilágosult abszolutizmusra és ennek megfelelő vezetőre van szüksége? ,,Despot iluminat", így hangzott a sokat idézett két szó, s ebben a zsarnok bizony, benne van áperté és letagadhatatlanul, ,,elkövetője" azóta sem tudta lemosni magáról, amit érte kapott.

Nos, az ötlet paradox módon legyőzője fegyvertárában is ott szerepel, a populizmus vonalán jócskán előrehaladt Băsescu a parlament reformjának leple alatt csempészi vissza a gondolatot a hazai politikai életbe.

Mint ismeretes, a törvényhozó hatalom átgyúrását választási kampányában kezdeményezte, eredeti célja az volt, hogy kihasználja a politikai osztály népszerűségének hanyatlását, s nem csak kifogja ellenfelei vitorláiból a szelet, hanem saját érdekében lovagolja meg azt a kiábrándulást és elfordulást, melyben a politikai osztálynak az utóbbi években része volt sorozatos kudarcai, korrupciós ügyei és a közéletet nemegyszer amolyan balkáni cirkusszá züllesztő húzásai miatt.

Nos, az elnökjelölt terve bevált, célját elérte, kampányában a népszavazás is az ő malmára hajtotta a vizet, a parlament egykamarássá alakítását a választók helyeselték, és ennek nyélbe ütése van most folyamatban.

De mit látunk? Mi folyik ennek örve alatt tulajdonképpen? Nos, a sajtó által nagy játékosként aposztrofált elnök tulajdonképpen olyan változást kíván keresztülerőszakolni, mely az állam fő hatalmai közti viszonyt oly jelentősen módosítja, hogy az már tulajdonképpen magának a parlamentáris köztársaságnak a létét kérdőjelezi meg. Olyan plusz jogosítványokat juttat ugyanis az államelnöknek, melyekkel eddig nem rendelkezett, s melyek az eddig potenciálisan félelnökinek nevezhető rendszert tulajdonképpen teljesen elnökivé teszik. Ha Románia prezidenciális köztársasággá válik, a kormányfő kinevezésében az elnök dönthet, aki ráadásul szinte leválthatatlanná válik — Băsescu nyilván soha meg nem bocsátja a törvényhozásnak, hogy annak idején felfüggesztette és megpróbálta megbuktatni —, akkor ott vagyunk, ahol a part szakad: alig két évtizednyire az átkos emlékű kondukátor letűnte után újra teljhatalmú politikai szereplő jelenik meg a színen, aki lehet felvilágosult vagy felvilágosulatlan, de a végrehajtó hatalmat gyakorlatilag a kezében tartja.

Miként azt praktice és de facto már most látjuk is a román közéletben.

Nem hiszem, hogy e fejlemény bármely kisebbségre nézve kedvező lenne. Nekünk alapvető érdekünk fűződik ahhoz, hogy a parlament minél erősebb legyen, abban a lakosság sokféle csoportja két külön funkciójú kamarán keresztül juttathassa kifejezésre érdekeit, s a kormány erős parlamenti kontroll alatt álljon, ne az államelnöktől, hanem a választott képviselőktől és szenátoroktól függjön, azoknak legyen felelős — el a leválthatóságig.

Băsescu viszonylagos népszerűsége a magyarok körében is hódított, emiatt némileg veszített súlyából az az elv, miszerint a magyar kisebbségnek stratégiai érdeke fűződik a parlamentarizmus erősítéséhez. Az elnöki pozíció felértékelődéséhez lehet kényszerűségből alkalmazkodni, de azt külön elősegíteni szarvashiba volna, mi több, gáncsolni szükséges.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 719
szavazógép
2010-05-11: Közélet - Kuti János:

Hívják meg a druszámat! (Glossza)

A dalai láma dalai nemigen tetszenek a román hivatalosságok füleinek. Őszentsége a tibeti autonómiatörekvésekről prédikál. A romániai magyarok a Székelyföldéről. Románia az egyetlen, szuverén és területileg egységes Kína létezését ismeri el, amelynek Tibet is része. A tibeti autonómiáról szó sem lehet! Ismerős, nemde?
2010-05-11: Világfigyelő - :

Mentőcsomag az euró védelmében

Ötszázmilliárd eurós mentőcsomagot fogadtak el a 27 EU-ország pénzügyminiszterei tegnap hajnalban Brüsszelben a közös fizetőeszköz, az euró védelmében, és ehhez jöhet még a Nemzetközi Valutaalap 250 milliárd eurós hitelkerete — közölték a konferencia befejeztével.