HatárhelyzetekEresztevény — eressz el, te vén!

2007. szeptember 12., szerda, Nemzet-nemzetiség

A Háromszéki Magyarok Világtalálkozójának rendkívüli sikerét helyi és nagyvilági visszhangja jelzi, s az a jobbító szándékú ötletözön, amelyből — szándékosan túlozva — mindjárt pincetetőnyit lehetne összerakni. Nekem a rendezvény lényegét egyetlen szóba tömörítő s közben történelmi gyökereinkből sarjadó, ebből meredő ,,civil lustra" meghatározás (Zsigmond Eliz) tetszett.

Az Óriáspince-tető megnevezés, ennek írásmódja is vitát villantott. Tény az, hogy a szó nehézkes, háromtagú, a lap korrektorai ezért alkalmazták a kettőnél több elemű szó kötőjeles elválasztását. Ez a földrajzi név, különösen a ,,háromszéki civil lustra" után, annyira megkapaszkodott nyelvünkben, hogy nehéz lenne, és nem is volna értelme a megváltoztatásáért harcolni, arról nem is szólva, hogy a név az Óriáspince-tetőhöz kapcsolódó mondára is utal. Én nem csupán stiláris meggondolásokból — a monoton ismétlődések elkerülése végett — váltogattam írásaimban az Óriáspince-tető nevet a Lármafatetővel, hanem azért is, mert a tájépítészeti együttes fő eleme a jurtát, lármafát, az áldozó, illetve az oltárkövet összehozó építmény. Ennek részletes bemutatása, összetett szimbólumrendszerének megjelenítése, sajnos, a tévéközvetítésből is kimaradt, mert a tévések, valószínű, a szokás hatalmánál fogva a színpadra, a koncertre, a helyi ,,potentátok" megszólaltatására összpontosítottak.

A jurta, lármafa, áldozati kő, oltárkő, az egész építmény bemutatása azért fontos, mert zseniálisan foglalja össze és alakítja át látványelemmé azt a népi és Jókai meg Orbán Balázs által is feldolgozott mondakört, amely a helyhez és a székelység történetéhez, mondavilágához köti, hadd ismételjem meg: a Lármafatetőt. A mikóújfalusi Rozin Sándor kőfaragó műhelyében készült kőasztalt azért említem hol áldozókőnek, hol oltárkőnek, mert a látványtervet készítő Zakariás Attila műépítész és Damokos Csaba formatervező az ősi vallás és a kereszténység sorsdöntő keresztútját is megjeleníti, Jókai nyomdokain (is) haladva a székelység nagy hitbéli váltását, de az ősi hit elemeit is megőrizve-megtartva. A Lármafa felé vezető tizenkét faragott kapus, kőküszöbös stáció már a búcsújárások motívumát viszi be a rendezvény idején mozgalmas installációvá alakuló képbe.

A kenyér alakú, Háromszék földrajzi központjában lévő domb mostantól hangsúlyosan, illetve fénylően lármafatető rendeltetésűvé vált. Mint egy lencse fókusza, ez a hely gyűjti össze egyetlen fénycsóvába előbb a perkői búcsún, majd Háromszék magaslatain fellobbanó lármafák és tábortüzek lángjait, s ez továbbítja minden égtáj felé a lustra üzenetét: ilyenek és ennyien vagyunk.

De ha ez a mostani, lényegre összpontosító név, a Lármafatető megfogan, abból sem lesz tragédia, sőt! Néhány írás elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a magyarul nehezen kimondható Sfântu Gheorghe — Delta Dunării megnevezést Erdőszentgyörgy, Balatonszentgyörgy, Sepsiszentgyörgy stb. analógiájára Deltaszentgyörgyként említsük, s a név megfogant, mint ahogyan a ,,miccs" vagy ,,mititej" helyett is terjed a jobb ízű szó, a csórékolbász.

A terület — Óriáspince-tető, Lármafatető, mindegy — kétségtelen, hogy Eresztevényhez tartozik. Földrajzi értelemben és egy része tulajdonjogilag is. Többen is említik, hogy az Eresztevény néveredet sem tisztázódott. Számos népetimológiai eredettörténetet ismerünk, egyik kedvesebb, mint a másik. A falura rárontó és a menyecskét szorongató öreg tatárra kiabáló asszonyság pikáns története — Eressz el, te vén! — az egyik legnépszerűbb néveredeztetés.

Ezzel szemben bő történeti forrásanyag alapján a nyelvészek már rég ,,tisztázták" a néveredetet. Magam is több ízben írtam róla, de mi haszna, ha még ma is a ,,máig sem tisztázott" formula jelenik meg a mostani ismertetőkben is?

A régi faluközösségeknek falutörvényekben is rögzített és szigorúan védett kétféle erdeje volt, a régi, öreg erdő, azaz avas erdő. Az Ó — avas szavunk nem szorul magyarázatra. Ez teremte a bükkmakkot, cseremakkot. Csupán a környezetünkből próbáljon összeállítani egy névjegyzéket valaki, majdnem minden faluban találkozik az Avas erdőnévvel. Ha nincs erre ma élő szó, találunk a múltban.

De volt a faluközösségnek eresztvény, eresztevény erdeje is. Ez sarjerdőt, a gyökérről, magról, tuskóról nőtt sarjadékot jelentette. Ezt kellett óvni bizonyos ideig, amíg a sarjadékfácskák ki nem nőttek a juh és kecske vagy a legelő marha szájából. Az Erdélyi Szótörténeti Tár 1699-től errefelé egy egész sor okleveles példát hoz fel erre az Eresztvény címszó alatt. Én csak néhányat említek a szó szóródásának jelzésére is, ahová nem bizonyos, hogy eljutott a menyecskét szorongató tatár. Egeres, 1699: Eresztevény oldalában. Erdőcsinád, 1737: Ereszvény. Gyerővásárhely, 1740: Az Eresztevény oldalán. Kócs, 1741: Az Ereszvenjben a Nyres kőzőtt. Lázárfalva, 1759: Az Eresztevény dombján. A Szeretszegi eresztevény nevű mező. Vérvölgy, 1762: Az Ereszvény erdő alat.

Nincs értelme teljes terjedelmében idemásolni a szócikket. Az ,,ered", ,,megered", ,,megereszt" szavunk a sarjad, kisarjad, megered értelemben ma is használatos. Gyermekkoromban, tilinkókészítés közben egy pajzán versikét mondogattunk, miközben a vastagabb fadarabra helyezett fűzfaágat a tavaszi mézgásodás idején egy kisebb méretű pálcával ütögettük: Pál, Péter duvadt ...sza / Ereszd meg, te tilinkacska, / Mert ha meg nem ereszted, / Száz pofot eresztek.

Természetesen, a népetimológiai értelmezéseket is kedveljük, őrizzük és terjesztjük, mert ezek egyben a történelem lenyomatai, a népi alkotás és fantázia szüleményei, sok esetben valóságelemeket is bújtató kedves történetek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2007-09-12: Világfigyelő - Simó Erzsébet:

Röviden

A terrorveszély ma sem kisebb
A nemzetközi terrorizmus veszélye állandó, a fenyegetettség ma sem kisebb, mint 2001-ben volt — jelentette ki az MTI-nek tegnap az esseni Terrorizmuskutató és Biztonságpolitikai Intézet helyettes vezetője. Kai Hirschmann szerint ez a fenyegetettség már a kilencvenes évek vége óta nemzetközivé vált, az elmúlt években csupán a terrorizmus koordinálása változott. Mégpedig oly módon, hogy ez a koordinálás egyre kevésbé kötődik régiókhoz, illetve személyekhez, hanem sokkal inkább virtuális módon, az internet segítségével történik. Ebből következően a terrorizmus veszélye nem kisebb és nem is nagyobb, mint 2001 szeptemberében volt — hangsúlyozta a neves német biztonságpolitikai szakértő.
2007-09-12: Nemzet-nemzetiség - Pálmai Tamás:

Mert boldog vagyok (Békési levelek)

Sarjadzó legényke, önmagát építgető és építeni hagyó, bimbódzó lelkű emberpalánta, magyarságának nagyszerűségére elkerekedett szemmel, rajongó belsővel rácsodálkozó, világot magához ölelő, kitárt szívű süvölvény voltam vagy harminc-egynéhány évvel ezelőtt.