Vissza kell szerezni a kürtős becsületét!

2010. május 18., kedd, Közélet

Ez volt a kicsengése annak az összejövetelnek, melyen Kovászna és Hargita megyei kürtőskalács-készítők a terméknévvédelem megszerzésének lehetősé­géről tárgyaltak.

A találkozót a brassói székhelyű Román Hagyományos és Természetes Termékek Országos Hivatalának igazgatója, Lucia Romanescu kezdeményezte. Mint elmondta, már régebb gondoltak a kürtőskalács név levédésére, s most a Székelyföldi termék márkanevet levédető egyesület és annak vezetője, Gazda Zoltán segítségével sikerült összehozni a találkozót.

Lucia Romanescu elmondta, az uniós törvénykezés lehetőséget ad a terméknév védelmére, így azt továbbá csak meghatározott földrajzi-történelmi térség termelői használhatják.

,,A levédett termék identitást ad egy régiónak. Megkülönböztető jelzést használhatnak a terméken, ami egész Euró­pában a kürtős eredetiségét bizonyítja, és a minőségre is garanciát jelent, tehát serkenti a piacot" — mondta az igazgatónő.

A jelenlevők egyetértettek abban, hogy a kürtős piacát az idegen vidékeken tevékenykedő körtőssütők rontják kétes minőségű termékeikkel.

Fazakas Gergely csíkszeredai termelő hangsúlyozta: ,,Fogjunk össze, más ne vegye el előlünk a kalácsot, itt nem a hargitaiak és kovásznaiak között van a konkurencia, hanem a ploieşti-i, bukaresti kürtőskalácsosokkal." Véleményét osztotta a szintén csíki Nagy János: ,,Nem az a lényeg, ki védi le a nevet, hanem hogy ki tudjuk szorítani az idegen vidéki termelőket." Dézsi Ferenc, az Oltisz cég tulajdonosa így nyilatkozott: ,,A cigányok kezére jutott a kürtős."

Ahhoz, hogy a névvédelem megszerzéséhez szükséges dokumentációt össze lehessen állítani, jogi személyiséggel rendelkező kezdeményező csoportot kell alakítani. Hargita megyében a hagyományos termékeket előállító termelők már létrehozták egyesületüket, melynek tagja Hargita Megye Tanácsa is 10 000 lejes önrésszel. A tagok a belépéshez száz lejt és további százlejes évi tagsági díjat fizetnek. Felmerült, hogy az egyesület alapszabályzatán lehetne változtatni úgy, hogy az egész Szé­kelyföldről befogadhassa a hagyományos termékek gyártóit, így a névvédelmet is megszerezhetné — nemcsak a kürtőskalács, hanem például a pityókás házikenyér esetében is.

Soknak találta a százlejes évi tagdíjat dr. Ráduly István, Uzon polgármestere. ,,Mi havi hétlejes közterület-foglalási díjat kértünk, és ebből is cirkusz lett" — mondta. Ezt követően, ha forró nem is, de melegebb lett a levegő a teremben: nézeteltérés támadt a hargitai és a helyi termelők között. A befizetendő összegek, a kürtőskészítés technikája miatt emelték fel hangjukat. Csak kézzel vagy géppel is lehet dagasztani? — ilyen és ehhez hasonló kérdésekbe bonyolódtak.

Miután mindenki kibeszélte magát, sikerült normális mederbe terelni a beszélgetést. Egyetértettek a névvédelem fontosságában, és a teendőket is vázolták.

A csíki termelők ma tárgyalnak a hargitai elöljárókkal, felvetik az egyesület átépítésének gondolatát. Gazda Zoltán a Kovászna Megyei Tanács vezetőségével tárgyal az egyesületbe való belépésről, Ráduly István pedig azon igyekszik, hogy a kezdeményezésről minél többen hírt kapjanak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1394
szavazógép
2010-05-18: Máról holnapra - Farcádi Botond:

A katyvaszpolitika visszaüt

Szívhatja a fogát Traian Băsescu államfő és a Boc-kormány többi tagja: a gazdasági és szociális tanács tegnapi ülésén a szakszervezetek és a munkaadók sem támogatták a kabinet által korábban beharangozott drasztikus megszorító intézkedéseket.
2010-05-18: Közélet - Farkas Réka:

Élénkítenék a gazdaságot

Nincs könnyű helyzetben az RMDSZ, nem tiltakozhat a megszorító intézkedések ellen, hisz a kormánykoalíció tagja, ám nem is ünnepelheti a lakosság igen nagy hányadát sújtó jövedelemelvonásokat.