Vigyázzunk magunkra!

2007. szeptember 13., csütörtök, Máról holnapra
A román közvélemény-kutatások négy százalék körüli eredményt jósolnak az RMDSZ-nek a soron következő parlamenti választásokon, és 2,7 százalékban jelölték meg azt a magyar választói réteget, mely az RMDSZ európai parlamenti listájára voksolna.

A kolozsvári magyar kutatók ellenben úgy vélik, a magyar választók kétharmada a szövetségre, durván egyharmada Tőkés László független jelöltre adja majd voksát, ami sem az egyik, sem a másik tábornak nem elég a győzelemhez.

Valójában a magyar választói magatartáson múlik sok minden. Az elmúlt évek szavazásai azt mutatják, hogy a magyarok egy cseppet sem mennek el nagyobb számban voksolni, mint román honfitársaink, és ráadásul egyetlen szervezetnek sincs pontos nyilvántartása arról, hogy a másfél milliósra apadt közösségünk hány százaléka dolgozik külföldön. Nem kevesen, az biztos. Pedig most csak masszív jelenléttel hívhatjuk fel magunkra a figyelmet, s cáfolhatjuk meg a román sajtóban és politológusi, politikai körökben igen felkapott elméletet, miszerint kutatásaik, illetve orruk azt súgja, hogy a magyarság mintegy 30 százaléka a Demokrata Pártra fog szavazni. Sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudjuk ezt az elméletet, csupán reménykedünk abban, hogy a romániai magyar választók nem mondanak le ilyen könnyen az önálló politizálás meglehetősen nehezen elnyert, immár közel tizennyolc éves jogáról. A Demokrata Párt különben is furcsa politikai alakulat, Isten csak a megmondhatója, milyen trükkök, manőverek révén vezet — jó negyven százalékkal — a közvélemény-kutatásokban, hisz gyakorlatilag igen keveset tett a nagy politikai kinyilatkoztatásokon és zavarkeltéseken kívül. S az a tény, hogy Băsescu pártja, nem vakíthat senkit el, hisz az elmúlt törvényhozási ciklusban hangsúlyosan és határozottan magyarellenes politikát folytattak. Ha csak arra emlékeztetünk, hogy a kisebbségi törvényt Valeriu Tabără egykori nacionalista egységpártos képviselőre bízták, aki több mint száz módosító javaslattal lehetetlenítette el a törvénytervezetet, s párttársaival egyetértésben máig tartóan akadályozta elfogadását, minden magára és nemzetiségére adó magyart óvatosságra int e párt támogatását illetően. S bár Traian Băsescu székelyföldi látogatása alkalmával pozitívan viszonyult egy-két égető gondunkhoz — nem került semmibe neki —, de az autonómiát, mint porszemet a zakója válláról, oly könnyedén pöccintette el.

Nagy kihívás előtt állnak a magyar szavazók, de végre választhatnak. Mégis vigyáznunk kell, az ugyanis nem szolgálná közösségünk jövőjét, ha e lehetőség elől menekülve valamelyik román pártra voksolnánk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2007-09-07: Nyílttér - x:

Az utca hangja

INCZE LEVENTE, Sepsiszentgyörgy. Nemrég olvastam a Háromszékben, hogy a Borvíz és a Vojkán utca lakóit zavarja a naponta kétszer felvonuló, szanaszét potyogtató tehéncsorda. Én, aki mostanság költöztem a Cigaretta utcában épült új lakásomba, azon tűnődöm, hogy melyik elviselhetőbb, a tehénkolomp vagy az autódübörgés? Jómagam szívesebben elviselném az előbbit, mint a többtonnás teherautók dörömbölését a hajnali óráktól késő estig.
2007-09-13: Közélet - Mózes László:

Késik a munkahelyteremtő hitel

Noha már szeptember közepe, még mindig nem kezdődött el az idei munkahelyteremtő hitelezés.