Magyarország támogatja Szerbia EU-csatlakozását
A magyar parlament az elsők között ratifikálja a Szerbia és az EU képviselői által aláírt stabilitási és társulási megállapodást — jelentette ki Martonyi János külügyminiszter tegnap Szabadkán. A dokumentumot — amely a következő lépcsőfok Szerbia számára az EU-integrációs folyamatban — mind a 27 EU-tagállamnak ratifikálnia kell ahhoz, hogy életbe lépjen.
A ratifikáció megkezdéséhez várhatóan zöld jelzést adnak majd az EU-külügyminiszterek hétfői luxembourgi ülésükön. Martonyi János találkozott Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével az észak-bácskai városban, s a megbeszélés után kijelentette: a magyar kormány minden lehetséges eszközzel támogatja Szerbia közeledését az EU-hoz.
Alkotmánybíróság előtt a szlovák tanügyi törvény
A szlovák kormánykoalíció két kisebbik pártja az alkotmánybíróság elé vitte a módosított tanügyi törvényt, amely lehetővé teszi a kisebbségi tankönyvekben a földrajzi nevek kétnyelvű használatát. A beadványt tegnap Kassán adták át az alkotmánybíróság képviselőinek — közölte Rafael Rafaj, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) parlamenti képviselőcsoportjának elnöke újságírókkal. Elmondta: a beadványt az SNS 19 és a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) 12 képviselője írta alá. A beadvány aláírói azt követelik a testülettől, hogy az ügyben való döntéséig függessze fel a törvény hatályát. ,,Helyrehozhatatlan, elsősorban didaktikai és pszichikai károk keletkezhetnek, ha alkalmazzák a törvényt" — vélekedett Rafaj. Azt állította, hogy a régi, szerinte elmagyarosított földrajzi megnevezések használatának engedélyezésével ,,visszatért a Trianon előtti helyzet".
Sokesélyes választás
Többesélyesnek és soha nem látott módon nyitottnak nevezte a szombati parlamenti választások előtt Szlovákiában kialakult helyzetet Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke. ,,Minden lehetséges, és mindennek az ellenkezője is" — jellemezte a helyzetet Csáky. A magyar politikus szerint Szlovákiában ,,érződik egy bizonytalan politikai akarat a választók részéről a jelenlegi kormánykoalíció leváltására", s egy négypárti kormány — Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), Magyar Koalíció Pártja (MKP), Szabadság és Szolidaritás (SaS) — létrehozására, de ,,az sem kizárt, hogy a jobboldali választók otthonmaradása esetén győzedelmeskedik a jelenleg kormányzó hármas".
A pápa kiállt a cölibátus mellett
XVI. Benedek pápa védelmébe vette a cölibátust abban a beszédében, amelyet a papság évének vége alkalmából és ezzel együtt az ő támogatására összegyűlt mintegy 15 000 pap előtt mondott csütörtök este a vatikáni Szent Péter téren. Az egyházfő kijelentette, hogy a papi nőtlenség a hit egyik jele az egyre inkább szekularizálódó világban. Beszélt a papok nemi visszaélései okozta egyházi botrányokról, de csak úgy utalt rájuk, mint azok a ,,járulékos botrányok", amelyek kidomborították ,,tökéletlenségünket és bűneinket".